Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Söyleşi Lacivert ile gençlik üzerine söyleşi.

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
Özgürlüğün sınırı elbette olmalı. Başkalarının özgürlüğü başladığı yerde dengeye gelmelidir. Ama gel gör ki insanlar verdiğin örnekteki gibiler maalesef. Özgürlük adı altında başka insanların haklarına, duygularına ve düşüncelerine saldırıyorlar. Bu nasıl düzelir bilmiyorum, biraz eğitim biraz görgü biraz saygı yoluna koyar belki.
Çok şey bildiğini sanan insanlar cahilin önde gidenidir genelde. Bunu da demeden geçemeyeceğim.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@lacivert, benim yeni gençlerle ilgili en büyük şikayetim okumamaları. Zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçirmeleri. Oysa bilişim ve teknoloji ile beraber okuma imkanı daha kolay kendi imkanın ile çeviri yapma vs daha revaçtayken iki pdf bile okumaktan aciz, tez okumaya mecalsiz, Belgesel dahi. İzlemeyen bağıl bir gençlik karşımızda duruyor. Ama aynı gençlik geçmişe oranla daha zeki akıllı hızlı düşünen hızlı ve daha doğru mantıklı karar alan mantıklı seçimler yapan bir gençlik. Yaşlılarımız orta yaş sınıfı beğenmeyebilir ama gerçek bu. Bu sorunları gençlik aşabilir mi sence yoksa dahada çığ gibi büyüyecek mi.?

Birde duyarsız bir gençlik oluşuyor? Dünyadaki zulümlere yoksullukla karşı duyarsız umursamaz ve kendi başına gelmedikçe anlamayacak gibi. Ukrayna buna en büyük örnek.
Bu konuda ne düşünüyorsun?

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
İnan bir tek senin şikayetin değil. Gerçekten kitap okumaktan aciz bir nesil yetişiyor. Okuyan kesimlerin ise birçoğu fast food kitapları okuyor. Gerçekten o kadar boş o kadar şişirilmiş ve içerik olarak insanı yanlış yönlendirebilen kitaplar var ki bazen kendi kendime kağıt israf etmektende mi çekinmiyorlar diye dertleniyorum. Mantıklı karar konusundan çokta emin değilim. Ama evet yeni gençlik kararlar konusunda daha hızlı daha pratik daha kolay çözümleyebiliyor birçok şeyi. Bunu biraz elin altındaki imkanlara bağlıyorum. Önceki nesiller her şeye her an ulaşamıyorlardı. Ama artık elimizin altındaki teknoloji sayesinde birçok şeye hızlıca ulaşabiliyoruz.

Duyarsız gençlik diyemiyorum. Direkt duyarsız insanlar diyorum. Dünya da o kadar acı o kadar zulüm o kadar dehşet şeyler yaşanırken bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali nasıl nefes alıp yaşayabiliyorlar sorguluyorum. Uzaklara gitmeye gerek yok. Türkiye'nin son 3aydır yaşadıklarına baksak yeterli. Evet belli bir kesim çalıştı hala da çalışıyor. Ama belli bir kesimde bize ne hesabı yaşamaya devam ediyor. Bu bana ağır geliyor. Ateş düştüğü yeri yakmamalı sadece. O ateş bir gün hepimizi yakabilir şeklinde düşünülüp hareket edilmeli. Bu konuda iyileştirmeler nasıl yapılabilir bilmiyorum açıkçası. Aynı şeyi söyleyeceğim yine ama gerçekten işin biraz aileden biraz eğitimden geçtiğini düşünüyorum. Ve bu konularda biz kısmen bitiğiz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@lacivert, brn ideal gençlik söylemine karşıyım. İdeal gençlik dediğimiz zaman herkes kendi dospotizmini yaratarak hayallerindeki gençliği yetiştirmeye çalışır. En basit örneği AKP nin tügvayı kurarak dindar nesil yetiştirme çabası daha çok milliyetçi Kemalist bir gençliğin yetişmesine neden oldu. Bence bu anlamda Kemalizm şuanki varlığını çoğunlukla AKP ye borçlu. Çünkü AKP öncesi ben M. Kemal seven birtane bile tesettürlü bayan ve İslamcı genç götemezken şimdi dövme imzasını dövme yapma saçmalığına kadar evrildiler. Tabi bu sadece örnekti.
Demem oki ideal gençlik değil ama muteber, zulümlere sessiz kalmayan, toplumsal duyarlılık sahibi, ahlakın temelinin dine dayanamadığını bilen ahlaklı olmasını, erdemli olmasını insan olmasına bağlayan, okuyan ve üreten bir gençlik nasıl yetiştirilebilir.

Sonuçta bekar da olsan bir anne adayının. Ben ailenin eğitim ve öğretim konusunda temel taşın anne olduğuna inanan biriyim. Geleceğin annesi olarak bize ne diyebilirsin?

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
Öncelikle anne adayı lafını hiç sevmem. Bunu söylemeden geçemeyeceğim. Kadınlara bu söylem hiç hoşuma gitmiyor 😅
İdeal gençlik kavramı baştan aşağı yanlış. Biz robot muyuz da bizi belli bir kalıplar içine sıkıştırıyorlar anlamıyorum. Bir insanı ne kadar kalıplara sokmaya çalışırsan o insanın içinde o kalıpları yok etme isteği o derece artar. Verdiğin örnek bence buna en büyük örneklerden biri. İlla ideal gençlik isteniyorsa gitsinler ideal gençlik robotları yapsınlarfkhaha8

Bu sefer sorduğun sorular zor bence. Bu kez soruyu sana paslıyorum. Sence nasıl yetişmeli bu gençlik?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@lacivert, öncelikle şöyle söyleyeyim her kadın anne her erkekte baba adayıdır. Bu bizim dünya görüşümüzle alakalı değil fıtrat ile alakalı...
Yani bu bir seçim değil...
Her dişi ve eril potansiyel bir adaydır :)
Sen anne olursan ben dayı olacam :)

Gelelim bir gençlik nasıl yetişir.
Öncelikle gerçekten bilinçli bir gençlik yetiştirmenin yolu geçmiş ile bağını koparmamaktan geçer. Geçmişin yükünü sırtlayan gençlikten hayır gelmez. Geçmişin bilgisiyle geleceği inşaa edecek, tarih kültür ve medeniyete hakim olan, yaşanmışlıklardan ders çıkarıp geleceğe geçmiş ile bakan, yanlışlardan ders alan ve yapılan yanlışlara alternatifler üreterek ilerleyen bir gençlik kurmak gerek.

Bunun iki yolu var,
1. Kusursuz, yeteneğe dayalı özgür bir eğitim - öğretim sistemi
2. Özgür bir hayat felsefesi.

Eğitim sistemi herşeydir. Üzerine kafa yorulmuş, sebep sonuç ilişkisi iyi kurulmuş sahada temel yetenek üzerinden tecrübe edilerek ilerlemeci bir usulle elde edilen işin içine ailenşnde katıldığı yeni bir sistem. İdeolojiden arınmış tamamen bilgi ve tecrübeye dayalı, yeteneğe göre sınıflandırılmış, tercihlere göre verilen bir eğitim sistemi.
Amaç üniversite diploması değil hayatın her alanında gelişim, değişim ve dönüşüme katkı sağlayacak verimli insnlar yetiştirmek.
Onlara çocuk yaştan yazmayı, kendini ifade etmeyi ve okumayı aşılamak. Özgürlüğün anahtarını ellerine vermek. Biz özgürlüğü yanlış tanımadığımız için biizm gibi düşünmeyen herkesi despot olafak suçlayabiliyoruz. Özgürlük böyle bişey değil ve bugün bize dayatılanda değil.

Yani yeni bir nesil lazım. Maalesef bu bu ülkede ne muhalefet ne iktidarla yapılabilir. Bunlar ancak idepiolojilerini dayatacak, kendisinden başkasına hayat hakkı tanımayan bir nesil yetiştirir.

Şöyle bu son kuşağa baktığında sence gelecek vaat ediyorlar mı?

Hejir

FK Üyesi
Söyleşmeniz bereketli olsun. Ben sadece @Qasem'e inceden salça olup çıkayım aradan. Dünyanın bütün gençlik yorumları bir araya gelse sen yine yaşlısın abi artık kabul et :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hejir, yaşlandığını kabul etmek yaşlanmaya kapı aralamaktır, yüz yılda geçse bne o kapıyı aralamam :)
Kemiklerim çürüsede genç olarak çürüyeceğim :)

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
@Qasem, sen dayı ol ama benim aracılığımla olma abi😂

Bizim en büyük sıkıntımız geçmişi bilmemiz. Bilmediğimiz gibi öğrensek bile geçiçi öğrendiğimizden unutuyoruz. Ben yıllardır tarih kitapları okuyorum. Ve birçok tarih kitabı da maalesef yandaş yazılmış. Bu yüzden farklı farklı görüşlere sahip insanların kitaplarını okuyorum. Bazen ansiklopedilerden okuyorum net veriler için. Ama bunu ben yapıyorum bir başkası yapıyor ama üçüncü bir kişi yapmıyor.
Hep tarihin tekerrürden ibaret olduğunu savunmuşumdur. Ama bu savunuşum geçmişlerinden ders çıkaramayanlar için. Yani kısmen bizler için.
Dediklerine birebir katılıyorum. Ama maalesef bizim ülkemizde özellikle yeni nesillerde kısa yoldan zengin olma hevesi var. Öğrenme,araştırma hevesi yok. Ha olanlar çabalayanlar var onların hakkını yiyemem. Ama onlar az bir kesim. Onlar ne zaman çoğunlukta olur bu ülke her anlamda kalkınır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar