Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Söyleşi Yaren'le Söyleşi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Yaren'le güne ve gündeme dair söyleşi yaptık :)

Merhaba Sayın Genel Yayın Editörümüz Yaren.

Seninle alanın olan sağlık sektörü ve bu anlamda genel güncel bir kaç konu üzerine karşılıklı söyleşi yapmak, bunun üzerinden tebessüm etmek ve bu arada senide bu vesileyle daha iyi tanımak istedik. Bizi kırmayıp teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederim

Öncelikle söyleşimiz hakkında bilgi verecek olursam, karşılıklı olarak arkadaşça, dostça konuşarak hoşça vakit geçirmeyi amaçlıyorum. Söyleşimiz bitince soru sormak isteyen arkadaşlar konu ekseninde sorularını sorabilirler

Muhabbetimize geçmeden önce Bize Yaren'den bahsedermisin?
- Yaren kimdir?

Yaren:

- Yaren bana en çok yakışan işim,gerçek adıma çok yakın ,biri Yaren diye seslense bakarım ,o derece alıştım
Uzun zamandır sağlık sektöründe çalışıyorum,işim bu,Laborant,Lab.Tek. denir bize,gerçi halkın gözünde sağlık çalışanlarının hepsi hemşiredir
Küçük bir ailem var,kocam,oğlum ben..
Yıllar önce bir forumda ayın konuğuydum,mutluluğu tarif et,denmişti,şöyle demiştim:
-Mutfak masasının ortasında ben,bir yanında eşim,bir yanında çocuğum ..
Benim mutluluk tarifim bu.
Azla yetinen,yüksekte gözü olmayan,basit yalın yaşayan biriyim.
Buradaki yaşça en büyük kişi olabilirim,değilse bile en bürünlerden biriyim.İnsan yaş alınca ister istemez olgunlaşıyor ,duruluyor ,olaylara daha sakin bakabiliyor ve en önemlisi insan kıymetini biliyor.
Sayın Kurucu sen beni nasıl tanıyorsun, hakkımdaki düşüncelerini söyle hele...

Qasem

- Tanışıklığımız çok eskiye dayanmasa da uzun zamandır tanır, bilir ve severim.
En sevdiğim ve takdir ettiğim huyun vefalı olman. Mükemmel bir anne olduğunu biliyorum. Sakin, kadir kıymet bilen en önemlisi insanları kırmamaya özen gösteren biridir Yaren. Belkide en çok bu yüzden yaraların kanar. Başkaları kaynamasın diye akan kan hep senin olur. Belki üzülüyorsun ama başkalarının mutluluğu ve sevinci hayata daha umutla bakmana neden oluyor...
Bana değer verdiğinden emin olduğum insanlardan birisin. Seni nekadar kırıp üzssemde bana sırt dönmeyişin sana saygı duymamın en büyük nedeni. Teşekkür ederim Yaren.

- Peki Yaren şuan sağlık çalışanları çok zor bir süreçten geçiyor. Bu süreç seni, etrafındaki çalışma arkadaşlarını ve aileni nasıl etkiliyor?

Yaren :

Yarama parmak bastın Murat..
Benim elemanlardan biri pozitif çıktı dün, nöbet listem berbat oldu
Bu haftasonu çalışmak zorunda kaldım dahası evime gidemedim .
Bunlar geçici, inşallah hicbirimize bulamamıştır, beklemedeyiz sanırım haftaya test yapılacak.

Pandeminin ilk günlerinde kısıtlı çalışma diye birşey çıktı, hoş hala devam ediyor ya, iki elemanı gönderdim, öyle bir hasta patlaması yaşandı ki, yorgunluktan ve stresten öldük , zaten endişeliyiz az eleman çok hasta, ben bile çalıştım yani
Sonra geri çektik elemanları.
Antalya o ilk günlerde en az vaka çıkan yerdi,turizmin ve düğün sezonunun açılmasıyla hızla arttı ve bugün en çok vaka olan yerlerden biri hâline geldi.
Alışmak bu durumda kötü bir sözcük ama alıştık, personelden çok kişi hastalandı , 2 kat ve yoğun bakım covid hastalarıyla dolu..
İzin yok, istifa yok, işten çıkarma yok, çok bunaldık , çok yorulduk.
Benim hastayla temasım olmuyor, kanları gelir, kan veririm .
Bu arada sen de geçirdin,antikor oluşmuş olmalı, bununla ilgili bir konu açıp anlatmayı düşünüyorum , şimdi senin şahsında söyleyeyim. Aferez immün plazma diye bir şey var, hastalığı geçirmiş kişilerden alınıyor ve covid hastalarına veriliyor ve cidden çok işe yarıyor, bence sen de bağışçı olmalısın, düşün bunu..

Velhasıl bu hastalık sağlık çalışanlarını çok etkiledi.

Qasem :

Bağışçı olmam için aile hekimi telkinde bulunmuş bende kabul etmiştim Yaren. Bağışçı olmam için en az iki tane Sars cov 2 moleküler test vermem gerekiyordu verdim. İkiside negatif çıktı. İnşallah önümüzdeki hafta imun plazma bağışında bulunacağım. Bu benim için çok önemli, Kızılayın: " Sen iyileştin, iyileştirme sırası sende" kampanyasını canı gönülden destekliyorum.
Bizim içinde süreç çok sıkıntılı geçiyor. Ekonomik, Sosyal ve siyasal anlamda tam bir kaos hakim Buda birşekilde hepimizi etkiliyor.

Acaba bundan sonra ne olacak diye düşünmeden edemiyoruz.

Yaren :

Kural belli, maske, mesafe, temizlik ..
Yapacak bişey yok ve tek hastalık bu değil.
Geçenlerde nette dolanırken rastladım , adamın biri doktora soruyor:
-Hocam , bu el yıkama illeri yaklaşık ne zaman biter ?
Ya güler mısın ağlar mısın

Bişey dicem, bu salgın öncesi ve sonrası sağlıkçılara bakış açısı arasında fark var mı; senin gözünden bakalım mı?

Qasem :

Biliyorsun ki bende eski bir sağlıkçıyım. Benim için değer bazında pek bir değişime raslayamazssın. Çünkü sağlık mensupları benim için herzaman çok değerliydiler. Öğretmenler ve sağlıkçılar meslek bazında benim açımdan kutsal bir görevi yerine getiriyorlar. Ama bu süreçte sıkıntıları ve fedakarlıkları dahada arttı, bu açıdan baktığımızda onlara minnettarız, onların emeğinin karşılığını asla ödeyemeyiz. Fedakarlıklarını ne yaparsak yapalım telafi edemeyiz. Onlara minnettarız.

Camiada gelecek aşı için neler söyleniyor, sen nasıl bakıyorsun, sence aşı için tereddütlerimiz olmalımı?

Yaren :

Aşı için herkesin tereddütleri var.
Bizde olmak istemeyen azınlık var ama mecbur olacağız,sağolsun Bakan ilk aşk olacaklar listesine almış.
Ben aşı karşıtı olmadın şimdiye kadar,çocuğuma bütün aşıları yaptırdım meselâ.
Tabi bu aşı farklı ,erken bulunduğu doğrudur,daha hastalığın tanı ve tedavisi net değil ,bu karşı olduğum anlamına gelmez.
Aşının ne demek olduğu,ne manaya geldiğine bakmak gerek.
Benim tereddütüm şu,hastalığı geçirenlerde oluşan antikor uzun süreli vücutta kalmıyor,aşının da böyle olacağı aşikar yani aşı hastalığı ilk etapta önlemeyecek,bize zaman kazandıracak ki bu da çok şey demek,zamanla aşı ve tedavi geliştirilecek ve bunu da yeneceğiz inşallah..

Qasem:

Biraz forumlardan konuşalım mı?
Mesela forumlarda çok fazla bu konularda dezenformasyon yapılıyor hatta böyleleri yüzünden insan forumlardan sıkılıyor. Hiç bir bilgiye tecrübeye sahip olmayan insanların bu konuda ahkam kesmesi yeteri kadar can sıkıcı değil mi sence?
Bu gidişat nereye?

Yaren :

Forumlar miadını doldurdu aslında;internet ve forumlarla çok geç tanıştım ben.
İnsanın karakteri neyse sanal alemde de aynıdır,ayna gibi,bu yüzden yazılarından,eklediği konulardan,yorumlarından kişileri tanımak mümkün.O nedenledir bazı insanları kendimize yakın hissederiz,arkadaş oluruz ileri gider dertlerimizi anlatırız.Bu bir yere kadar iyi bişey benim için,her ne kadar tanımış olsak da biraz mesafe koymak gerek,bunu da yaşadıkça anlıyoruz.
Ben seviyorum forumu ve içindeki kişileri,hayat gibi,iyi,kötü her türden insan var.
Birçok insan farklı forumlarda,çoğu isim yapmış,tarzını koruyabilmek önemli,kimi rastgele konu açar,okumadan ,kendine yakın olmayan alakasız olabiliyor bazeen,kimi herşeyi beğenir,kimi hiçbir şeyi beğenmez,kimi kopyacıdır kimi özgün yazar.

Ben titizim,yani öyleyim diye düşünüyorum,işimmiş gibi görüyorum,zaman ayırmaya çalışıyorum,benim tarzım bellidir,adımı değiştireyim tanırsınız.Zaten ilgi alanına göre şekilleniyor.
Forum oyunları var,hiç okumayacak birine mesaj yazdın mı sen mesela?
Düşün bunu okuyacak,ben bu konuyu seviyorum ama asla okumayacak birine yazmayız değil mi?

Qasem :

Ben aksine forumların akan ve durağanlığı olmayan sosyal paylaşım sitelerini yeniden yeneceğini düşünüyorum. Yani aslında miadını doldurmadı. Sadece forumlar kalitesiz insanlara yetki ve gereğinden fazla değer verdiği için kaliteli insanlar nezdinde forumlar anlamını yitirdi.
Yeniden prestij kazanabilir forumlar. Yeterki bizler doğru adımlar atabilelim ve forumları sadece kopyala yapıştır konulardan ve oyunlar içinde boğulmaktan kurtarabilelim.
İnsanların düşüncelerini dile getirdiği, benimde güne gündeme dair söyleyeceklerim var diyebildiğim mekanlara dönüştürdüğümüzde yeniden canlanacağına inanıyorum...

Bu anlamda ben aykırıyım. Yani aslında ben forumda yer alanlara pek laf atmam direk özelden söylerim. Göndermede bulunmam. Forumda olmayanlar için orayı kullanır içimi rahatlatırım. Bir nevi kum torbası gibi görüyorum.

Bu mekanlarda insanlarla ilişkilerimiz ne düzeyde olmalı acaba diye bazen düşünmeden edemiyorum.

Yaren:

Senin aykırı olmadığın bir alan var mı merak ettim.
Alınma,mesleğimden dolayı iğne batırırım ben arada.
Önce de söyledim,insan ilişkikerinde biraz mesafeli olmakta fayda var,zaten sanal kimse kimseyi görmüyor ,az da gizem olsun değil mi?

Qasem :

Ben olaylara çok farklı açılardan bakıyorum. Şimdi kendimi övecem Narsist sesleri yükselecek forumdan o yüzden kendimi övme kısmını geçiyorum.
Hayat bana herkes gibi bakmamayı, farklı açılardan yaklaşmayı öğretti haliyle buda bakış açımın farklılaşmasına neden oldu.
Ben herşeyi zttıyla okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden çapraz okuma yapar, hayata da çapraz açılardan yaklaşırım.

Yordum seni Yaren, devam mı edelim burda kesip sonra yine bir araya mı gelelim. Çay pasta falan eksikti bu sefer gözümden kaçmadı sanma

Yaren :

Son bir iki bişey diyeyim bitirelim.
Forumlarda sevmediğim iki şey var,oyunlar ve alıntı ..
Oyun oynanır evet ama hem dozu olur hem de oyun dahi olsa mantığı olur,hayır yanlış anlaşılmasın asla karşı değilim .
Alıntı hele hiç bana göre değil,o da yapılır ama her mesaja da yapınca çok itici oluyor ,üste yazmış alttaki alıntılamış ,bi alttaki yine ve bi alttaki yine..
Yapan yapsın tabi bana ne
Bir de ciddi konuların sohbete çevrilmesini sevmiyorum.
Son söz,forumlar eğlencelidir ,hayatın keşmekeşinden kaçıştır ,dilerim senin dediğin gibi olur ve forumlar hep baki kalır.

Teşekkür ederim,keyifli bir söyleşi oldu,beni yormadın ama çok konuşturdun,bu kadar konuşmam ben yav.

Qasem:

Sağlık üzerine konuşacaktır nerelere geldik. Benim içinde güzel bir muhabbet oldu.
Ben forumlarda daha çok özgün yazılmasına taraftarım. Umarım istediğimiz gibi olur.
Ozaman muhabbetimizi bir kaç gün sonra devam ettirelim diye burada virgül koyalım.
Asıl ben teşekkür ederim.
Güzel bir söyleşi oldu 

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Her kelimesini okudum :)
Kendimi övmim diyerek öven @Qasem Abiyi aradan çıkarırsak..
Gündemde olan bir durumla Yaren'in sohbetini okuduk. Yazdıklarıyla kendisini örtüştürdük.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Söyleyişi nasıl olmuşta değilimde diyaloglar güzel olmuş beğendim.. tek katılmadığım yer

forumlarla çok geç tanıştım ben.
İnsanın karakteri neyse sanal alemde de aynıdır,ayna gibi,bu yüzden yazılarından,eklediği konulardan,yorumlarından kişileri tanımak mümkün.

Bu paragraf zaten geç katılımını belirtmiş.. ama inanın bana herkes sanal alemde yazdığı gibi değil... insanlar yeni bir kişilik oluşturmak adına bazen farklı davranıyor.. olmadıgı kişi gibi olacagını umdugu bir karaktere bürünüyor.. buna ben kişilik bozuklugu diyorum..
Kamuoyu olaylarında mesela evli olup ..evli değilim diyenler..yaşı büyük olup saklayıp kadınları kandıranlar falan.. kamuoyu olayları derken aslında esra erol müge anlı didem asanın sundugu programlardaki sosyal arkadaşlık olaylarını referans alarak demek istedim.. neyse işte anladınız galiba ..

Teşekkürler dediğim gibi diyaloglar güzel olmuş.. gündem güncel..
Emeği geçenlerin emeklerine sağlık..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar