Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Söyleşi Zoe ile dünden bugüne Forumlar üzerine konuşalım dedik!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Screenshot_20230201-152220_Picsart.jpg

Merhaba değerli FK üyeleri.
Konu dedikodu ve laf çakma konusu değildir. Bildiğiniz gibi bu forumda böyle şeylere müsade edilmez.

Sizlerde konu çerçevesinde yda @Zoe 'nin verdiği cevaplar çerçevesinde konudan kopmadan ona sorular sorabilirsiniz.
Söyleyşimiz bir kaç gün İnteraktif olarak devam edecektir.

@Zoe Forumumuzun Adminidir. Forum kurulduğundan beri emeklerini eksik etmemiş bizlerle bu yolda yol arkadaşlığı yapmış vefalı bir arkadaşımızdır.

Merhaba @Zoe
Seninle Forumlar ve sanal alem üzerinden bir konuşma yapalım istedim. Uzun zamandır seninle forumlar aracılığı ile tanışıyorum. Bir çok forumda imzan var.
Konuya girişi kendini tanıtarak, sanal alem ve forumlarla nasıl tanıştığının hikayesini bize anlatmak istermisin?

Haydi Bismillah diyelim, söz senin 😊🐞

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
İster misin dedin ya 'Hayır' diyesim geldi :D Mesela 'bizimle çalışmak ister misin?' yazısına içeri girip 'Hayır' demek gibi bir his.

Öncelikle herkese merhaba, güzel ve interaktif bir söyleşi olmasını umuyorum. Görüşleriniz bizim için önemli.

Oldum olası kendimden bahsetmeyi pek sevmem. Haftanın konuğu olduğum zamanlarda ne yazacağımı bilemem mesela. Yaşımın küçüklüğü insanları şaşırtıyor. En azından şuan o kadar şaşırmıyorlar. İlk girdiğim zamanlar yaşımdan olgun davranışlarım.. sanırım şaşkınlıklarının sebebi. Çoğu zaman kendimi tanımlamakla kısıtlamak istemediğim için insanların beni tanımasına bırakırım. Şuan olduğu gibi...
Forumlarla tanışmama gelirsek; benim ablamlar foruma giriyordu, daha 13 yaşındayken merak duygum yükselmişti. Deli akan kan.. Bir sabah kalktım, google amcaya forumlar yazdım ilk gelen foruma (ablamların üye olmadığı olmasına dikkat ettim) foruma Reyhan nicki ile üye oldum. Gizli saklı iş yapmaya çalışıyorum. Ablamlardan kaçar mı bee.. O zamanların büyük forumlarından biri. Neyse sonra ablamlarda oraya üye oldu. Onca forum arasında siz gelin benim üye olduğum yere ğye olun. Tüm adranalin suya düştü. Ablamların beni fark etmesi, yaşımın küçüklüğü derken forum hayatım başlamadan bitti. Üç yıl bir araya girdik.
Tabi benim içimdeki o merak hiç bitmedi. Daha tanışmadan bildiğim insanlar vardı. Genelde ablamların yanında promosyon gibiydim :D 16 yaşıma geldiğimde ablamın karşısına geçtim, abla ben üye olmak istiyorum dedim. O da bana daha sakin bir yer söyledi. Ve seninle orada tanıştık. Film-dizi analizinden bu foruma..
Bilinen 3 nickim var Hifa Sakil Zoe.. Bilinmeyenler bende saklı birini üstte söyledim gerçi :D Buradan giriş yapmamın sebebi sanal alemde olan taklit meselesi. Hifa nicki bana ait bir nick iken, beni birebir taklit eden biri çıktı. Başka bir forumda birebir beni taklit ediyormuş. Bunu bilmiyordum beni tanıyan bir arkadaş söyleyince fark ettim. Bu durum o zamanlar beni şaşkınlığa uğratmıştı, daha 16 yaşımdaydım. Benim avantajım her zaman söylüyorum ablalarım.
Yedi yıldır forumlardaydım. Forumlarda büyüdüm diyebilirim. Çok şey gördüm, tahammülüm yaşımdan büyüktür. Buraya yazmaktan giriş yapmaktan keyif alıyorum. Bu hissi tarif etmek kalemimi zorluyor. En çok buraya imza atmayı seviyorum.

Sürç-i lisan ettiysem af ola. Güzel bir konu. Sohbete açık.. Rabbim utandırmasın.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, desene yolun başından tanış olmuşuz :)

Forumlarda bulunalı uzun zaman oluyor, şöyle genel olarak bakacak olursak forumlar sana ne kattı, yani iyiki girdim bu aleme dedirten şeyler yaşadın mı yoksa keşke hiç tanışmasaydım forumlarla mı diyorsun?

Uzun vadede forumları söneceği, sosyal medya karşısında ayakta kalmayacağı söyleniyor buna dair neler söylemek istersin?

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Forumlar bana ne kattı? İnsan. İnsanlar.. Bana çok şey kattılar. Şu hayatta tanıştığım hiçbir insan için keşke tanışmasaydım demedim. Bana bir şeyler katmak için varlar, evet doğrularıyla evet yanışlarıyla. Kendim için iyi olanı alırım. Küçük yaşta politik olmayı öğrendim. Kendimi hep geliştirmeye adadım. Moslow baba ne demiş mizah, ilişki, potansiyel. Mütevazi olamayacağım hepsinde kendimi geliştiriyorum. Öyle hayatlar gördüm ki forum hayatları olmuş. Gerçeklikten sıyrılan hayatlar...yaşamın getirisini anlamayan insanlar.. Aynı şey sosyal medyada geçerli onun resmini paylaşım bunun paylaşım aman mutlu gözükeyim.. Perde arkası öyle değil malesef. Tabi ki bununla sınırlı değil, güzel dostluklar edindim. Keskin hatlar çizmeyi sevmem. Her insandan muhakkak bir şey alabilirsin.(Saygı çerçevesinde) Bir çok forumda bulundum bir çok kişiyle tanıştım, kafalar hep aynı kişiler değişse de işleyiş aynı hareketler aynıydı. İstenilen şeyler var, harekete geçen yok.
İnsanların nasıl maskeler takabileceğinin ilk kanıtı forumlar, şimdilerde sosyal medya üzerinden yapılanla aynı şey.
Bu konuda uzun vadede forumların söneceğini düşünüyorum ancak özgün içeriklerin kalacağını varsayıyorum. Artık kemikleşmiş bir forum kadrosu var üç aşağı beş yukarı. Yeni nesil forum nedir bilmiyor. Üye sayısı değişmiyor. Ancak özgün içerikler okunuyor. Onun haricinde bir gelişme söz konusu değil. Ordan alıp buraya yapıştırmakla olacak iş değil. Bu durumda forumların ayakta durması söz konusu değil.
Konu sosyal medya değil aslında forumların kendileri. Tabi ki sosyal medyanın da etkisini yok saymıyorum. Sosyal medya var ve yok saymak aptallık olur. Sosyal medya da kendi içinde değişiyor gelişiyor. Forumalar yerinde sayıyor.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, İnsanlar forumculuğu bir yerden bir yere bişeyler taşımak olarak algılıyorlar ve bu forumları öldürüyor. Evet bu doğru ve maalesef bunun önüne geçilmiyor. Kendimizden biley katmadıkça taşımacılık yapmak değeri bitiriyor.

Peki sence Forumlar nasıl ayakta kalabilir. Yani Bir forum admini olarak kısa vadede neler yapılabilir?

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Kısa vadede ilk etap ortamı sağlamak. Peki bu ortam nedir? Yeniliğe gelişmeye açık olunacak. Kendi fikrini dayatmadan her öneriyi dinleyerek olabilitesi olanları uygulamak. Tartışmaya hazır insanlar ile yola devam edilecek, hakaret küçümseme gibi durumlarda hemen çizgilerin çizilebileceği kaostan beslenmeyen bir ortam. Tartışmanın gerçek anlamını bilen insanlarla konuşmak.
Alttan alttan laf sokmalar onu çekememe bunu çekememe gibi bir uygulamadan ziyade gerçekten hoş tartışmaların olduğu ortamlar oluşturmak.
Üyelerin kendi bildiklerini ifade etmeye çekinmedikleri ancak saygı sınırı çizilebilecek bir ortam.
Ortam hazır olduğunda değişime ayak uydurmak daha kolaydır.
Uzun vadede ise sosyal medyanın meyvelerinden yararlanmak, sosyal medyada da var olmak. Özgün içeriklerin ön planda olduğu yazıların devamlılığın sağlanması. Destek ve takviye ile daha temelli bilgiler oluşturmak.
İnsanlar aynı bilgileri okumaktan sıkıldı. Yorum yapabilen insanlar var oldukça forumlar var olacaktır.
Tabi ki muhabbet eğlence de olmalı. Bir ortamda mizah olmazsa o ortamın devamlılığı söz konusu değil.
Benim için analiz bölümleri önemli. Gerçekten bu konu üzerinde kafa yoran fazlaca insanlar var. Dün bir şiir dinletisi programına ev sahipliği yaptık babamla, insanlar bir şeyler üzerinde konuşmaya aç; konuşmak için o ortamın devamlılığı gerek.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, genelde tartışmalarda kişiler düşüncelerini dayatıp kabullendirmeye, kabul edilmediğindede geri çekilmeye kendilerini endekslemiş maalesef.
Bunu aşmak zor ama imkansız değil. Hele laf sokmalar göndermeler foru lar tamamen kokuşmuş dedikodu kazanına çeviriyor. Yani bişeyler katmak yerine ahlaki değerleride alıp götürüyor.

Biz buna çok sert çizgiler çektik ama buda ortam kurmayı zorlaştırıyor, çünkü forumcuların çoğu kaos ve dedikodudan besleniyor.

Bunları nasıl aşabiliriz sana göre?
Yeni projeler mi yeni insanlar mı çözüm olur sence?
Sosyal medyada var olmayı nasıl başarabilir forumlar, çözüm önerin var mı?

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Tabiki yeni zihinler yenilikler için her zaman öncü olur. Ancak bu demek değil ki var olan insanlarla yeni projeler yapılmasın. Olan beyinleri genişletmek, düşünmeyi isteyen beyinlere bu olanağı vermek. Kaçanı kovalamak yeri geldiğinde.
Kimine göre bir kurtarıcı beklerken, insanlar küçük adımlar atmaktan çekiniyorlar. Asıl değişime engel olan bunlar.
Gerçek değişimi isteyenler bir şekilde doğru hamleleri yapıyor. Mesele bunu daha erken vakte taşıyabilmek. Geciktirme ancak forumun sonunu getirir. Bir kelime üç kelime bir cümle bir paragraf, bir sayfa yazı dizisi..
Özgün cümleler özgün projeleri getirir. İnsanları sadece gerçek hayattan uzaklaştıran yer olarak değil de, forumların ve sosyal medyanın gerçek hayatın bir parçası olduğunu anlamaları gerekiyor. Sahte kimliklere bürünen insanlar ile projeler yapılamaz.

Sosyal medyaya gelecek olursak aslında bir reklam yeri, en basitinden bir iş yerinin hemen sosyal medya hesapları kurulur ve devamlığı sağlanır.
Devamlılığı olmayan hiçbir iş daim olmaz. Yazılan yazıların, paylaşılan düşüncelerin bir kısmının paylaşılması.. Orada da aktif olarak bulunmak ve dahası insanlara hitap edebilmek.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
En başından beri bunu söylüyoruz zaten, saçmasapan da olsa her konuda bilginiz olsun ve fikriniz bilginiz üzerinden şekillensin ve mutlaka her konuya yorum yapın. Öyle saçma sapan yorumlar değil. Konu var okuyun bilgi sahibi olun ve iki kelimede olsa fikrinizi, düşüncenizi yada o şeye dair diyecekleri m var deyip tek kelime bile olsa savurun...
Korkmayın....

Bir forum dergisi yada forum gazetesi ve bunun öncesinde yazarlık atölyesi kurulan forumda sence neler değişir. Yada böyle bir emek vermeye değer mi forumlar?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Zoe bende merak ettiklerimi sormak istiyorum gülüm :)

Forumlara şöyle uzaktan baktığımda forumlarda hep aynı kişiler varmış gibi geliyor. 50 kişi var ve bunlar her yerde gibi. Sence de öylemi :)

Özgün cümleler özgün projeleri getirir. İnsanları sadece gerçek hayattan uzaklaştıran yer olarak değil de, forumların ve sosyal medyanın gerçek hayatın bir parçası olduğunu anlamaları gerekiyor. Sahte kimliklere bürünen insanlar ile projeler yapılamaz.

'Sahte kimliğe bürünen insanlarla proje yapılamaz' demişsin. Forumlarda özellerini paylaşanların yaşadıkları olaylara şahit olmuş biri olarak soruyorum. Sahte kimlikle girmek sanal alem için daha güvenli değil mi.

Bir diğer sorum da şu olacak. Erkek kız ilişkisi olmayan forumların katılımcı sayısının azlığı ve devam süreleri kısa olduğu düşünülür. Bu konuda senin görüşlerin neler. Erkek kız ilişkisi olmadan forumlarda katılım olmaz mı.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
@Zoe bende merak ettiklerimi sormak istiyorum gülüm :)

Forumlara şöyle uzaktan baktığımda forumlarda hep aynı kişiler varmış gibi geliyor. 50 kişi var ve bunlar her yerde gibi. Sence de öylemi :)

'Sahte kimliğe bürünen insanlarla proje yapılamaz' demişsin. Forumlarda özellerini paylaşanların yaşadıkları olaylara şahit olmuş biri olarak soruyorum. Sahte kimlikle girmek sanal alem için daha güvenli değil mi.

Bir diğer sorum da şu olacak. Erkek kız ilişkisi olmayan forumların katılımcı sayısının azlığı ve devam süreleri kısa olduğu düşünülür. Bu konuda senin görüşlerin neler. Erkek kız ilişkisi olmadan forumlarda katılım olmaz mı.

Zaten benim de Forumların diri kalmamasının sebeplerinden biri olarak güncel bir kişi akışının olmaması, eski insanların hemen hemen aynı kalması değişime ayak uydurmak istememesi olarak görüyorum.
O yüzden sosyal medyada görünürlük sağlanıp yeni nesle var olanı göstermek gerekiyor.

Aslında sahte kimlikten kastım, kişinin özel hayatı değil.. düşünceleri.. Olmadığı biri gibi görünen insanlar var. Tabiki kimliklerini korumak herkesin hakkı. Bunu kendi kimliklerini koruyarak yapabilirler.
Gözlemledim dahilinde Forumlar şu alanlara dönüştü; insanlar gerçek hayattan kaçıp makara yapmak için girip gerçek hayatta hiç alakası olmayan bir kimlik kullanarak biraz mutlu oluyorlar. Sonra devam ediyorlar. Oysa Forumlar bir çok amaç için kullanılabilir. Parantez açayım tabiki mizah olacak. Ancak dozunda.

Bende fazlaca şahit oldum, özetlerini paylaşanların kullanıldığını.. Aslında korku.. Nasıl kimlikleri korumaları gerektiğini bilmiyorlar. Peki neden? Çünkü insanlar buranın gerçek hayatı etkileyebileyeceği düşüncesi, forumların sadece ikili ilişkiler üzerinde olduğunu düşünen beyinler var. Bir cümle yazdığında, hemen A kişisi bana böyle dedi, Yok B kişisi benden hoşlanıyor bla bla.. Yok kaos yok hayatını etkileyecek hamleler. Zaten böyle insanlar her yerde var. Kendini böyle insanlardan her anlamda koruyacaksın.
Son sorunun cevabı ilk sorunda gizli maalesef. Maalesef diyorum çünkü gerçekler acı.

Katılım sayısı; işte burada yanılgılar başlıyor. Binlerce kişi olsun, maksatları sadece chat yapmak olsun.. Ne işi var burada gitsin, Eş bulma sitelerine.
Olabilir mi olabilir, insanın bulunduğu her yerde ikili ilişkiler olması mümkün. Lakin bunu suistimal edip üye toplamak için kullanılması yanlış. Ömrü uzun olsada kalite korkmayacaktır.

Soruların çok güzeldi, cevaplarım da umarım tatmin eder seni :)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Teşekkür ederim gülüm fkkalp4

@Zoe sence forumumuz başarabilir mi. İlerlemeyi, kalıcı olmayı, proje üretmeyi, daha çok insana ulaşmayı başarabilir mi :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar