Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Söyleşi Zoe ile dünden bugüne Forumlar üzerine konuşalım dedik!

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Soruları cevaplayip paylaşmamışım.. Dikkatsizlik etmişim. Bende diyorum neden daha soru sorulmuyor bana.
Cevaplanmazsan sorulmaz yani :D

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe yüreğine sağlık :)

Peki bu kaotik ortamda bizler forum alemine özgün olarak ne katabiliriz sence?
Konu taşımıyor, Forum gündemlerini takip etmiyor, Ülke ve dünya gündemini takip ederek bu bağlamda bir sanal gündem oluşturmaya çalışıyoruz ama bu yeterli olmuyor.
Sence başka neler yapılabilir?

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Bir dikiş
İki dikiş
Vazgeçiş

Hangi kitapta okuduğumu hatırlamıyorum ama bende şu durumu uyandırdı. İlmek ilmek işlenen şeylerden bir anda vazgeçme gibi bir durum söz konusu. Devamlığın sağlanması ilk etapta mühim. Bugüne baktığımda bu durumun oluştuğuna inanıyorum.
Herkesin birbirinden çok ogrenecegi şey var ancak sanki herkes geri çekiliyor gibime geliyor. Ben şu kadar ifade edemem gibi.. oysa öyle mi üzerinde konuslan her konu evrensellesip genişliyor. Gündemi takip etmek mühim.. Üzerimde düşünmek güncel tutabilmek.

Bir gün iki gün değil bunu her gün yapabilmek önemli. (Kendi adıma ben beni eleştiriyorum, yapabileceğim yapabileceğim şeyler var, ayrı bir zaman dilimi oluşturmalıyım.) Burada harcanan vakit boş vakit olarak değil girdiğimizde bilgi akışı olan bir platform olmalı.

Nasıl ki izlediğimiz bir film bir haber üzerinde konuşabiliyorum bir kitap hakkında da konuşmalıyız. Bunun için bir alt başlık istiyorum abi senden. Düşünce platformuna Kitap Analizi diye. Kitaplar üzerinde de konuşmamız lazım.

Kavram konusunu genisletip devam ettirmeyiz..

Deli gibi konuşmak istiyorum, her geçen gün anlıyorum ki ister onam ister bir uyanış olsun muhatabı kim olursa olsun bir şeyler söylemeye çalışıyor. Bu ikisi durumda da yanlış bir durum yok. Bahçemiz var bağımız var ekibimiz var. O zaman konuşalım geri adım atmadan.

Önemli olan başka bir durum kaotik ortama ziyan gitmemek. Popüler kültürün değişkenlerini göz önünde bulundurmak gibi. Bu da en önemlisi araştırmayla olur. İnterneti, gündemi kitapları filmleri belgeselleri dizileri sporları o kadar geniş bir spekturum var ki nereye girsek derya deniz. Boğulmadan, ilmek ilmek..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, Hele şükür beni anlayabildin. Umarım herkes beni bu denli anlar. @Hatra @Hejir @AsyA ve Sen bu anlamda her alanda özgün yazabilecek kapasiteye sahipsiniz. Siz isteyin ben sizin için forumu her formata sokar onu geliştiririm, herşey paraya bakar.
Birbirimize katmanın ötesinde kültür dünyasına da çok şey katacağımızı düşünüyorum. Sen böyle azimle devam et ben düzenli ve hem genel hemde gündem bağlamında çok güzel şeyler ortaya katarım ve beraber geliştiririz. Yazmak çok önemli.

Kitap ve makale analiz bölümü akşam hizmetinde. :)

FK gidişatını analiz edermisin bizim için. Olumlu değil olumsuz yönlerimizi ele alırsan düzeltmek için çabalarız.

Hejir

FK Üyesi
Bu konu hakkında bilahare bir şeyler söylemek istiyorum ama genel olarak gerçekten zaman konusunda sıkıntıdayım. Bir de tam şu an korkunç bir baş ağrısı çekiyorum. Hoşgörünüze sığınıyorum:)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, Dizi analiz konusu açarken dikkatimi bişey çekti.

9 sayfa doldurmuşuz. Yani 100 tane dizi ve film analiz konusu açmışız. Hepsi el emeği göz nuru, alıntısız ilmek ilmek dokunan özgün analizler.
Bu bölümle alakalı ne düşünüyorsun?

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Forumu değerlendirelim öncelikle.
Şunları söylemem olağan; forum açılalı üç yıl oldu, olması gereken yerde değiliz.
Söyle ki özgün başlıkların çoğalması gerekiyor. Daha da aktif olunması gerekiyor. Yorumlarda birbirimizi etiketlememiz gerekiyor. Etiketi az kullanıyoruz.
Sabiti de az kullanıyoruz. Sabitinde kullanimı çoğalması gerekiyor.
Bir de kişisel forumlarında aktif olup çoğalması gerekiyor.

Dizi film analizi kısmındaki düşüncelerime gelirsek. Bana kattığı çok şey var. Her bir cümleyi okumaya bayılıyorum. Her birinde özgünlük kokuyor. Okurken keyif alıyorum. Ve ben dizi ve film izlemeyi, bunlar hakkında konuşmayı severim. Beni biliyorsun.
Mesela diğer forumlardan farklıyız. Özgünlük on planda. Dizi film analizi ayrı bir başlığı dahi yok. Onunla da kalmayıp sadece başlık fragman ve tanıtımdan oluşuyor. Bizimkisinde böyle değil. Her bir başlıkta muhakkak yorum var, bu beni heyecanlandırıyor. Sadece yorumda da değil ozumleme, analiz ve aktarım var. Diğer başlıklarında böyle olmasını istiyorum.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
@Zoe Forumları seçimlerde aldıkları tavır ve sonrası açısından değerlendirip birde bize bir seçim değerlendirmesi yaparmısın?

İlk seçimin ardından forumlarda oylamalar açıldı, ikinci kısımda oylar kime gidecek diye?
Bir kısım RTE derken bir kısmı KK oğlu diyor ve oranlar oldukça birbirine yakın. Aynı zamanda oy kullanmayacağım diyen de var.
Çok keskin bir millet olduğumuz için taraf tutar gibi parti tutuluyor. Bu da seçim döneminde insanları olduğundan gergin yapıyor. Ortamlarda birbirini suçlamalar oldukça fazla. Eleştri demiyorum çünkü eleştirinin bir adabı vardır.

RTE ve KK arasında bir seçim söz konusuyken SO oraya adaylığını göstermesi işleri zorlastirdi. Zira ortada bir belirsizlik söz konusu. Mİ'nin adaylıktan çekilmesi bu yüzdendir. Olaylarin sadece medya yüzünden olduğunu düşünmüyorum.
Diğer bir konu ise eğer ki SO adaylığını göstermeseydi RTE alma olasılığı daha yüksekti. Seçim sonuçları da bunun kanıtı niteliğinde.
Tepkiler oldukça yüksek çıkıyor. Hem RTE tarafında bir tepki söz konusu hem de KK tarafında.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar