Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 24 )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
Şu çiftin birbirleriyle konuşmalarına bir bakın:

“Bütün gün işte didinip durmam, patronun o berbat suratını çekmem yetmiyormuş gibi, akşam koştur koştur eve gelip şu iki çocuğun boğazından geçecek lokmaları da ben düşünmek ve hazırlamak zorundayım. Dersleri, dernekleri, ütüleri, bulaşıkları… Ya seninkiler? Bütün bu zorluklar içinde bir gün bile senin bir gömleğini ütüsüz bıraktım mı, bir gün seni kahvaltısız işe gönderdim mi? Benim de hakkım değil mi çiçekler, hediyeler? Haydi geçtim hediyeyi, çiçeği! Bir güler yüzü, bir çift tatlı sözü dahi hak etmiyor muyum ben?”

“Sen çalışıyorsun de ben armut mu topluyorum? Benim iş yerimde güller mi dağıtıyorlar bana? Yemek yapmaya kalksam mutfağı dağıttım diye kızarsın, çocuklara ödev yaptırırken biraz kızsam hemen çocukları korumaya geçersin. Sanki ben babaları değilim. Ütü yapmayı beceremiyorum, bu da mı kabahat? Güler yüz istiyorsun, sanki sende çok var! Hafta sonu bir maça gideceğim arkadaşlarla, onu da burnumdan getirirsin. Hakkım yok mu benim de biraz deşarj olayım, erkek erkeğe bir muhabbete takılayım. Yok! Attığım her adımda kontrol! Duyan da beni haltlar karıştırmış zanneder. Haksızlık bu, haksızlık!”

Bu konuşmaya şahit oldunuz ve çiftimizin en yakın arkadaşı olarak size kimin haklı olduğu soruldu?

Kendilerine nasıl bir açıklama yaparsınız ve ikisinide ortak noktada buluşmaya ikna edersiniz?

✅ 19/02/2023 tarihi 23.59'a kadar sürelidir.

Çözüm
şşşş sakin olun gençler benim öyle seçim vaatlerim yok, şahsen birincilikte de gözüm yok. :D İki arada bir derede yorum yapmaya çalışan biriyim. telefon bozuldu yine de yorumumu yapmadan edemem :D o zaman oyu hakkettim yani neyseeeee ben yine tacımı takarım leğenimi alırım :D
.
.
.

Önce evliliğin tanımını yapalım, öze inelim.

Evlilik; karşıt cinsten ergin iki kişinin törel ve yasal bağlara uyarak kurdukları çok yönlü bir kurumdur.

Ortada iki farklı cinsten iki farklı ailede yetişmiş iki insan var. Ancak evlilik sadece bireyleri değil toplumu da etkiler. Bu boyutunu göz önünde bulundurmak gerek.
Evlilik karşılıklı olarak sosyal, biyolojik, psikolojik gereksinimlere cevap veren bir bağ. Bu zincirlerden biri kırıldığında evlilik...

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Nickimi yakında tripkolik yap da dersin @Hanedan :) ne kaş catacam ya basarım 5 cc sf i yandım der durur

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
şşşş sakin olun gençler benim öyle seçim vaatlerim yok, şahsen birincilikte de gözüm yok. :D İki arada bir derede yorum yapmaya çalışan biriyim. telefon bozuldu yine de yorumumu yapmadan edemem :D o zaman oyu hakkettim yani neyseeeee ben yine tacımı takarım leğenimi alırım :D
.
.
.

Önce evliliğin tanımını yapalım, öze inelim.

Evlilik; karşıt cinsten ergin iki kişinin törel ve yasal bağlara uyarak kurdukları çok yönlü bir kurumdur.

Ortada iki farklı cinsten iki farklı ailede yetişmiş iki insan var. Ancak evlilik sadece bireyleri değil toplumu da etkiler. Bu boyutunu göz önünde bulundurmak gerek.
Evlilik karşılıklı olarak sosyal, biyolojik, psikolojik gereksinimlere cevap veren bir bağ. Bu zincirlerden biri kırıldığında evlilik bağı sadece sürdürmek için debelenen bir gösterge olarak kalıyor. Oysa çift durup bu durumu düşünse ve gerekli iletişimle çözüm üretse tartışma çözüme ulaşacak. "Anlaşamıyorsanız boşanın kardeşim" bu çözüm değildir. Evlilik bağı insan ilişkisi bakımından akrabalık bağı olmaksızın yoğun olan duygular içerir. Bu da onu daha karmaşık hale getirir.
Soruna göre çözüm gerekir. Bu çok önemli bir noktadır.

Burada da kadın ve erkeğin tüm özgeçmişi ve şuanı ortaya çıkıyor. Her ikisinin de bu kendine özgü geçmişleri ve şimdiki kişilikleri yapıları ile birbirlerine devamlı uyumu sağlama durumundadırlar. Bu da otamatik çatışmayı ortaya çıkarıyor.
Kimse kimseyi iyileştirmek zorunda değil. Geçmişten gelen travmalar büyük ölçüde bu durumun sebeplerinden. Birey kendini gerçekleştirmede evlendiğinde karşısındakinin enerjisini tüketiyor.
Şunu söyleyebilirim bu konuşma anlık olan bir şey değildir. Sorunlar yığıla dururken görmezden gelmeler sonucunda patlak vermesidir. Sağlıklı bir iletişim evliliğin kalitesini belirler.
Ortak payda da buluşmak zor olan gibi gözükür oysa yapmaları gereken tek şey birbirlerini dinlemek, kendini ifade etmek ve sonunda politik olabilmek. Tabi ki kolay bir durum değil, kimse de kolay demedi.
Bu hafta maça gidiyorsa, maç dönüşü elinde çiçekle dönecek. :D Bu bir kere olmamış besbelli.. Kendi alanını ortaya koyarken karşısındakinin alanını tüketmek sağlıklı bir ilişkiyi ortaya koymaz.
Mesela neden erkeğin yaptığı işi beğenmiyor? İşte burada toplumsal cinsiyet ortaya çıkıyor. Buraya girersem ben çıkamam ama genel manada şunu söyleyebilirim, erkek ya da kadın kendini yetiştirmeden evlenmemelidir. Evlilik bir statü değildir!!!!!!
Evlilik içinde bireyselliğini koruyamayan çiftler buradaki çiftler gibi çatışırlar. Her insanın kendine alan tanıma hakkı vardır. Burada çift en başta bunları konuşup bir sonuca bağlamalıdır. Aslında evliliğin kompleksiliği buradan, karşısındaki insanı değişime zorlayan bununla da kalmayıp hayatını sadece evlilikle sınırlandıran.. bu evlilik devam etmemelidir.
Eşler birbirlerinin hak ve sorumluluklarına karşı yeni anlayış ve tavırlar geliştirmek zorundadır. Empati yeteneklerini iyi şekilde kullanmalıdır. Eşinin yaptığı bir davranışı neden yaptığını anlayıp ona karşı bir tavır takınmalıdır. Hemen gemileri yakmak çözüm olmayacaktır.
Evlilik sorunları bir çok nedendir, kanser gibidir başta belirlenirse kurtulma şansı yüksektir. Diğer türlü seni bir güzel süründürür.
Ve benim en sevdiğim çok bilmiş üçüncü şahıslar var, onlar olmasa evlilikler tertemiz. Yurt dışında evlilikler tango gibidir iki kişi arasında yapılır Türkiye de halay gibidir sülaleler arası yapılır. Bir rahat bırakın şu insanları onlar sizin köleleriniz değil.. Bizde de böyleydi, öyleyse öyle bir kırın şu zinciri. Saygı sevgi hürmet başka şeyler.. Yapılan şeyler psikolojik baskıya girer sonra asimile olan insanlar zinciri kıramaz. Kırmaya çalışıyorlar mı orasını da tartışırım.
Toplum değişmeyen döngüye giriyor sonra hop yine aynı yetiştirilen çocuklar yine aynı evlilik. İşin özü şudur. Evet 18 yaşına kadar sorumlu değilsin, seni annene baban ya da o vasfa koyduğun biri yetiştirdi... ya da tek başına yetiştin. Ancak artık çocuk değilsin kendini geliştirebilir, kendini yetiştirebilirsin. Boyun bükmeyecek, boyun kırmayacaksın. Dengeyi sağlayacaksın.

Çözüm

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Zoe itinayla ve seçerek okudum teşekkür ederim ilerleyiş ve mantık bakımından güzel tavsiyeler ve bir o kadar da kendi içerisinde çözümlerini üretmiş bir yaklaşım olmuş. Efendim bakır leğeni hazırlatıyorum yavaştan :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, sana oyumu verdim ama bu yazın bir çok çelişki barındırıyor müsait olduğunda tasvip etmediğim farklı çerçeveden bakıp değerlendirme yapacam :)
Bana oy vermeyi unutma :)
Ben hala anlaşamıyorsanız bitirindeyim. Beni ikna ettiğin için oy vermedim sana :) Ağzın iyi laf yapıyor bücür :) oyum ona :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Şimdi madem konuyu farklı pencereden ele almamı istediniz, benim paradigma mı beğenmediniz, size beğeneceksiniz bir paradigmayı farklı tarzda sunayım..

Sevgili @Hanedan hayat müşterektir. Çiftimiz anlaşılan bu müşterekliği unutmuş, Kıyaslama, karşılık bekleme, birbirini suçlama, birbiri ile ne için bir araya geldiklerini unutma gibi temel kriterleri hayat serüveni içinde unutmuşlar ve onlara bunu hatırlatacak, şok etkisi yaratacak biri lazım...
Onlara Qasem lazım :)

Bakınız arkadaşlar demek yerine sizlerin nicklerini kullanacağım. Yani karşımdaki sizlersiniz gibi diyalog kuracağım.

@AsyA eğer mutlu bir aile, mutlu bir ilişki istiyorsan bu diyaloga geçen benimde mutlu olmaya hakkım yok mu gibi Kıyaslama cümlelerini kullanma. Dışardan mutlu olarak gördüğün insanların o küçük ailede, o çatı altında neler yaşadığını bilemezsin, o yüzden Kıyaslama yapmak yerine kendi ilişkiniz içinde mutlu olmanıza engel, çiçek almanıza engel yada güzel davranışlar sergilemenşze engel ne varsa onları bulup çözün....

@Hatra mutluluğun kaynaklarından biri de hal hareket ve davranışlarında karşılık beklemeden yapmaktır. Eğer karşılık beklersen rekabet ortamı yaratmış olursun ve o sana niye bunu almadı, o sana niye bunu yapmadı der sende ona yapmazsın. Şuan birbirinizi kırmanızın temelinde size göre doğru olan her davranıştan aynı şekilde karşılık beklemenizdir. Oysa ilişkiyi daha güzel yapan gönülden gelen, sevdiğini mutlu etme isteğidir. Ve sevdiğini mutlu etmek karşılıksız olursa, emin olun ilişkinin seyri değişir.

@EfuL!m yanlış yapıyorsunuz. Niye evlendiğinizi hatırlayın, birbirinizi neden sevdiğinizi, neden birbirinize aşık olduğunuzu bir hatırlayın yaf. Eğer bunu hatırlar ve negatif olan ortamı bozitif bir hale getirirseniz ilişkinin yönü tamamen değişir. Çünkü siz severken aşık olurken yanlız değil birlikte yaşamaya karar verdiniz bu yüzden bazı ufak tefek şeyleri görmezden gelmeniz gerek...

@Meva tartışırken sesini yükseltme, oda yükseltmesin çünkü sesinizi yükselttiğinizde duygularınızı kontrol edemezsiniz. Sesini yükselten insanlar akıl ve duygularıyla değil öfkeleriyle konuşan insanlardır, haliyle öfke ile konuşan insan kalp kırar, karşısındakini incitir, kapanmaz yaralar açmasına neden olur. O yükseltiyor sen sesini düşür ki onda şok etkisi yararsın ve oda aklıyla, kalbiyle konuşmaya başlasın....

@Dolunay affet ve öyle yola devam et... Yeni bir sayfa açmadığınız sürece birbirinizi hep suçlayacak şeyler bulacaksınız. Gerçekten sayfayı kapatıp o sayfaya yeni ve gğzel şeyler yazın. Yola devam etmek istiyorsan affetmeyi ve birdaha haturlamamayı öğrenmelisin....

@Dil-figar sakın suçlayarak bişeyler düzeltmeye çalışma aranızda geçen bu kavgadaki diyalogları çoğu suçlama temelli... Çünkü suçlamaya başlarsanız birbirinizi ilk önce ilişkinizi zedelersiniz. Suçlamak eşini karşına almana neden olur, oysa senin onun yanında onun senşn yanında olmaya ihtiyacı var. Onu suçlayarak karşına alırsan oda seni bu şekilde suçlayacak, bu uüzden onun yaptığı güzel şeyleri dile getir, ön plana al ki sayısı artsın onu öv, onu öv ki kendisini öveceğin çok daha güzel şeyler yapsın.

@Zoe eleştiri önemlidir ama sakın ha kırıcı eleştiride bulunma. Kırıcı eleştiriyorsunuz şuan birbirinizi, buda birbirinizi anlamanın önündeki en büyük engel. Bu eşinin sana karşı davranışlarında inatlaşma yolunu seçmeye neden olacak, morali bozuldukça moralini bozacaktır. Buda ilişkinizi geriye gitmesine neden olur çünkü kırıcı eleştiriler özgüveninizi elinizden elinizden alır, özgüveniniz gittikten sonra elinizde ne kalır ki...

Ve diğer FK üyeleri Sosrunlarınızı susarak biriktirmeyin. Küçük tartışmalar iyidir. Hatta ilişkinin tadı tuzudur. Birbirinizi anlamak için konuşun, eğer konuşmaz iseniz anlayamazsınız, anlaşışmazssınız. Konuşmazssanız bilemez, anlamaymaz, anlayış beklemeyrmezsiniz ozaman. Açık bir dille rencide etmeden kırıcı olmadan sorunları dile getirin.....

Ve selam
Yapmanız gereken oy vermek :),

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar