Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 24 )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
Şu çiftin birbirleriyle konuşmalarına bir bakın:

“Bütün gün işte didinip durmam, patronun o berbat suratını çekmem yetmiyormuş gibi, akşam koştur koştur eve gelip şu iki çocuğun boğazından geçecek lokmaları da ben düşünmek ve hazırlamak zorundayım. Dersleri, dernekleri, ütüleri, bulaşıkları… Ya seninkiler? Bütün bu zorluklar içinde bir gün bile senin bir gömleğini ütüsüz bıraktım mı, bir gün seni kahvaltısız işe gönderdim mi? Benim de hakkım değil mi çiçekler, hediyeler? Haydi geçtim hediyeyi, çiçeği! Bir güler yüzü, bir çift tatlı sözü dahi hak etmiyor muyum ben?”

“Sen çalışıyorsun de ben armut mu topluyorum? Benim iş yerimde güller mi dağıtıyorlar bana? Yemek yapmaya kalksam mutfağı dağıttım diye kızarsın, çocuklara ödev yaptırırken biraz kızsam hemen çocukları korumaya geçersin. Sanki ben babaları değilim. Ütü yapmayı beceremiyorum, bu da mı kabahat? Güler yüz istiyorsun, sanki sende çok var! Hafta sonu bir maça gideceğim arkadaşlarla, onu da burnumdan getirirsin. Hakkım yok mu benim de biraz deşarj olayım, erkek erkeğe bir muhabbete takılayım. Yok! Attığım her adımda kontrol! Duyan da beni haltlar karıştırmış zanneder. Haksızlık bu, haksızlık!”

Bu konuşmaya şahit oldunuz ve çiftimizin en yakın arkadaşı olarak size kimin haklı olduğu soruldu?

Kendilerine nasıl bir açıklama yaparsınız ve ikisinide ortak noktada buluşmaya ikna edersiniz?

✅ 19/02/2023 tarihi 23.59'a kadar sürelidir.

Çözüm
şşşş sakin olun gençler benim öyle seçim vaatlerim yok, şahsen birincilikte de gözüm yok. :D İki arada bir derede yorum yapmaya çalışan biriyim. telefon bozuldu yine de yorumumu yapmadan edemem :D o zaman oyu hakkettim yani neyseeeee ben yine tacımı takarım leğenimi alırım :D
.
.
.

Önce evliliğin tanımını yapalım, öze inelim.

Evlilik; karşıt cinsten ergin iki kişinin törel ve yasal bağlara uyarak kurdukları çok yönlü bir kurumdur.

Ortada iki farklı cinsten iki farklı ailede yetişmiş iki insan var. Ancak evlilik sadece bireyleri değil toplumu da etkiler. Bu boyutunu göz önünde bulundurmak gerek.
Evlilik karşılıklı olarak sosyal, biyolojik, psikolojik gereksinimlere cevap veren bir bağ. Bu zincirlerden biri kırıldığında evlilik...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Günümüz insanı çok bencil. Toplumumuzun gerçeklerine bakmak yerine, bize sunulan örneklere bakıp hayatını şekillendirmeye çalışıyor.
Ben bu çifte elindekilerin kıymetini bilmelerini telkin eder, yaşamlarındaki güzellikleri fark etmelerini sağlamaya çalışırdım.
Birbirine yar (yararlı olmak, yardım etmek, yardımcı olmak) olmanın yollarını gösterirdim.
Güncel olduğu için örnek verirdim. "Depremzedelerin pişmanlıklarını dinleyebilsek keşke. Neler söylerlerdi. Bir eşe sahip olmanın, çocuklarının başında olmanın, kirlenen mutfaklarının, arkadaşlarla geçen zamanlarının güzelliklerini nasıl anlatırlardı." Derdim.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Konuya eskilerin ağzıyla “hey hey biz eskiden …” gibi başlayan söz dizeleriyle başlamak isterim.

Eskiden evin erkeği ev dışı görevini yapar evin kadını ise kendisine düşen ev içerisindeki ve hatta ev dışı işlerini de çarçabuk görür, akşama yorgun argın eve gelen eşine asla serzenişte bulunmaz daha ne yemek var suali etmeden sıcak çorbasını önüne koyuverirdi.

Günümüz çiftlerinde ise bu tür hanelerin nesilleri tükeniyor.

Zira artık kızlar daha çekirdekten , sen güçlüsün, kimseye ihtiyacın yok… gibi telkinlerle büyütülüp o ruhaniyetle izdivaç gerçekleşiyor.

Özetle şahsım da iş hayatında oldum fakat evin hanımı olmayı ve evin her sorununa yetişmeyi de asla bırakmadım.

Efendim beceremeyeceksiniz evlilik seyahatine çıkmayacaksınız!

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Günümüz insanı çok bencil. Toplumumuzun gerçeklerine bakmak yerine, bize sunulan örneklere bakıp hayatını şekillendirmeye çalışıyor.
Ben bu çifte elindekilerin kıymetini bilmelerini telkin eder, yaşamlarındaki güzellikleri fark etmelerini sağlamaya çalışırdım.
Birbirine yar (yararlı olmak, yardım etmek, yardımcı olmak) olmanın yollarını gösterirdim.
Güncel olduğu için örnek verirdim. "Depremzedelerin pişmanlıklarını dinleyebilsek keşke. Neler söylerlerdi. Bir eşe sahip olmanın, çocuklarının başında olmanın, kirlenen mutfaklarının, arkadaşlarla geçen zamanlarının güzelliklerini nasıl anlatırlardı." Derdim.
Bu örnekle günü kurtardık diyelim @AsyA peki ilerleyen süreçte aynı durum tekrar ettiğinde olaya nasıl yaklaşabiliriz zira 3. Adım mutlak ayrılma görüşü olacak belli ki! Ve çocuklar görüldüğü kadarıyla anne veya babanın pek önemsediği bir başlık değil ya onlara ne olacak?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Konuya eskilerin ağzıyla “hey hey biz eskiden …” gibi başlayan söz dizeleriyle başlamak isterim.

Eskiden evin erkeği ev dışı görevini yapar evin kadını ise kendisine düşen ev içerisindeki ve hatta ev dışı işlerini de çarçabuk görür, akşama yorgun argın eve gelen eşine asla serzenişte bulunmaz daha ne yemek var suali etmeden sıcak çorbasını önüne koyuverirdi.

Günümüz çiftlerinde ise bu tür hanelerin nesilleri tükeniyor.

Zira artık kızlar daha çekirdekten , sen güçlüsün, kimseye ihtiyacın yok… gibi telkinlerle büyütülüp o ruhaniyetle izdivaç gerçekleşiyor.

Özetle şahsım da iş hayatında oldum fakat evin hanımı olmayı ve evin her sorununa yetişmeyi de asla bırakmadım.

Efendim beceremeyeceksiniz evlilik seyahatine çıkmayacaksınız!
Ne kadar katılırsınız bilmiyorum ama bizlerin genetik alt yapısında olan bir durum vardır. Bunu kendi baba dede ve akrabalarınızda görmüş olma ihtimaliniz yüksektir.

Ataerkil kavramında yetişen nesillerden başına buyruk yetişen kavramsız kuşaklar türetildi. Bu ataerkil kavramı kadın söz sahibi olamaz demek değildir zira onuda yozlaştırdık malesef.

Toplumun değerleri ile oynarsanız geleneği göreneği bozarsanız sonuç sistemin en ufak birimi olan aileden başlayarak kitlesel bir alana damga vurur ve bunun haberini yapıp emsal göstererek kadın ve erkeğe hak verirseniz işte o zaman raydan çıkmış trene bindirmiş olursunuz insanları.

Ahir kelâm iki tarafada söylenecek tek bir söz vardır mesajlar ilerledikçe paylaşırız onuda 😇

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Saygı maddi sorunlar tahammülsüzlük tatmin edilemeyen istekler ve problemli evlilikler
Yukarıda saydıklarım ve daha bir çok etken maalesef bu tür sorunları beraberinde getiriyor
Evlilik tek başına yasanilmiyor her iki tarafta birbirine yardımcı olmalı hele de kadın da çalışıyorsa
Yıllardır çalışıyorum şahsım gecem gündüzüm yok ama sorumluluklarını bilirim hem çalışan bir bireyim hem eşim hem anneyim bunların bilincinde olduktan sonra ve karşı taraf ta hem bir çalışan hem bir baba hem de bir eş olduğunu bildikten sonra ve bir de bakış açımızı biraz daha pozitiflige yönlendirebilirsek aşılmaz sanılan sorunların üstesinden gelebiliriz
Sevgiden çok saygı ve anlayışın hoş görünün önemini kavrarlarsa eksilerin değil de artilarinin daha fazla olduğunu görürlerse çiftimiz devam ederler diye düşünüyorum

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Saygı maddi sorunlar tahammülsüzlük tatmin edilemeyen istekler ve problemli evlilikler
Yukarıda saydıklarım ve daha bir çok etken maalesef bu tür sorunları beraberinde getiriyor
Evlilik tek başına yasanilmiyor her iki tarafta birbirine yardımcı olmalı hele de kadın da çalışıyorsa
Yıllardır çalışıyorum şahsım gecem gündüzüm yok ama sorumluluklarını bilirim hem çalışan bir bireyim hem eşim hem anneyim bunların bilincinde olduktan sonra ve karşı taraf ta hem bir çalışan hem bir baba hem de bir eş olduğunu bildikten sonra ve bir de bakış açımızı biraz daha pozitiflige yönlendirebilirsek aşılmaz sanılan sorunların üstesinden gelebiliriz
Sevgiden çok saygı ve anlayışın hoş görünün önemini kavrarlarsa eksilerin değil de artilarinin daha fazla olduğunu görürlerse çiftimiz devam ederler diye düşünüyorum
Bazı durumlarda dönüşler olamayabilir. Belkide ilişkilerinin son evresine girmişlerdir. Peki bu durumda @Dolunay devam etmekte ısrarcı olmak ve bu minvalde telkin vermenin aslında arkadaşlarımıza zararı olabilir mi?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bu örnekle günü kurtardık diyelim @AsyA peki ilerleyen süreçte aynı durum tekrar ettiğinde olaya nasıl yaklaşabiliriz zira 3. Adım mutlak ayrılma görüşü olacak belli ki! Ve çocuklar görüldüğü kadarıyla anne veya babanın pek önemsediği bir başlık değil ya onlara ne olacak?
Boşanacaksa önüne geçilmez elbet. Sözümüz geçinmeye niyeti olanlara olacaktır.
Bazen eşler birbirini anlayamaz. Sorunun içerisinde o kadar boğulur ki doğru değerlendiremez. Onlara aynı sorunları yaşamış örnekleri anlatırdım. Nasıl üstesinden geldiklerini anlatırdım. İpler koptuğunda ki pişmanlıklarını anlatırdım :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar