Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Türkiyede düşünce özgürlüğü varmı?

Palyatif

FK Üyesi
Kendi halinde... Öteden beriden...
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
"Vatan hainliği" bu noktada ifade ediliyor. Siz genelleştirmişsiniz.
Sizin ifade ettiğiniz anlamda kimse vatan hainliği ile itham edilmiyor.
Dediğim noktada sizde bir sıkıntı yoksa neden vatan haini olasınız ki?

Öyle bir yönetim modeli sistemleştirilmiş ki, Kadir53'ün dediği gibi,
"Müslümanların değerlerinin ikamesine" asla müsade edilmeyecek şekilde bina edilmiş bir model sözkonusu.
Müslüman olarak seçiliyorsunuz, lakin değerlerinize de hilaf olan bir sürü "şey"le sizi zoraki imtihan ediyorlar.
Ve ülkenin "I". adamı olarak bile buna da boyun eğiyorsunuz.
Yani elinizden gelen bir şey de yoktur.
Ya seçileceksiniz, bu kulvarda devam edeceksiniz,
Ya da bu işlere hiç girmeyerek, sahada mücadele edeceksiniz.
Yani, seçilenler "hür" değil ki, seni de "hür" kılmış olsunlar.
Dahası, "hür bir ortam"ı ikmal etmek sadece seçilenlerin vazifesi de değildir,
Hepimizin vazifesidir, vesselam.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Pelikan çetesinin bu ülkede Ak parti ile aynı doğrultuda düşünmeyen hemen hemen herkesi yaftalamasını, AKP yandaş medyasının hiç bir delil ve isnada yanaşmayan insanları yaftalamasını nereye koyacağız.
Ben sizin gibi düşünmüyorum demek zor bişey değil. İnsanlar hürdür.
Ayrıca bahsini ettiğiniz ve görmediğiniz onlarca yada yüzlerce duruma şahit oldum.
Ayrıca düşman değilim, eleştirmenim.

Lütfen düşünce platformunda alıntı yapmadan sadece düşüncenizi belirtin. Benim gibi bakmak zorunda değilsiniz.

Saygılarımla

İsrâ

FK Üyesi
Web sitesi
www.yenidendogus.net
Burç
Yengeç
İsim
Mustafa
Meslek
Camcı Be Yaaa
Memleket
Kdz.Ereğli
DisPVx
Takım
jXd4NV
İslam Bayrağını eline alıp Ülke halkının desteğini alıyorsan;
O halka İslam'ın yasakladığı şeyleri mikrofonu eline alıp çözüm sunuyorsan (Örnek: 0,99 oran kredi ile ev alın, vergi borçlarını ... faiz ile yapılandıralım vb.)
Bunun dışında Başörtüsünü okullarımızda serbest bırakıp (ki alkışladım bu konuda) Ardından dinimizin yasakladığı fuhuş zinayı da serbest bırakmak.
Sayfalarca yazabilirim.
Başa dönüyor ve tekrar söylüyorum:
İslam Bayrağını eline alıp Ülke halkının desteğini alıyorsan;
O halka İslam'ın yasakladığı şeyleri mikrofonu eline alıp çözüm olarak sunuyorsan ben eleştiririm kardeşim.
Devlet Başkanı Haşa Peygamber değil.
Öyle bir kesim oluşmuşki; bi kelime etsen bin kelime işitiyorsun.
Taaa en baştakinden sokaktaki işsiz bile sana hainsin diyebiliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Palyatif

FK Üyesi
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
Türkiye'de düşünce hürriyeti yoktur.
Türkiye'nin Batı'dan ithal edilen kanunları "100'de 99" kesimin düşüncesine saygı göstermediği gibi,
Onu tarihten silmiştir zaten.
Gelen hükümetler de Batı'dan devşirilen kanunlardan da beter bir halde,
Düşünce hürriyetine müsade etmemişlerdir.
Biraz ÖZAL çaba göstermiş.
ERBAKAN ha bire bunu ifade eden olmuştur.
ERDOĞAN döneminde ise düşünce hürriyetinde epey bir mesafe katedilmiştir.
Lakin, devşirilen kanunları lağvedip Mecelle'yi hakim kılmak,
ERDOĞAN'ın yapabileceği, gücünün bunu kaldırabileceği bir şey değildir.
Dünya müsade etmez ve yenilir.
Bu da bilinmelidir.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bakınız arkadaşlar konuyu hilafet istiyoruz diye eylem yapan bir gurup hizbutahrir eylemcisisnin tutuklanması ile alakalı olarak açmıştım. Bu bağlamda türkiyede düşünce özgürlüğü var mı diye sormuştum...

Evet Türkiyede çok aşama kaydedildi, lakin bugün hala eğer düşüncesini dile getirdiği için insanlar tutuklanıyorsa ve bu yapıldığında hükümette bu konuda geçmişte mağduriyet yaşamış ama bundan net ders çıkaramamış ise kimse kusura bakmasın ama düşünce özgürlüğünden bahsedemeyiz.

Gerek bu forumda gerekse başka yerlerde yazdığım Kemalist sistem karşıtı yazılar yüzünden devam eden (ki çocuğundan takipsizlik kararı çıktı) davaların varsa, bu ülkede hala tutuklu gazeteci varsa hangi düşünce özgürlüğünden bahsedecez Allah aşkına.
Evet geçmişle kıyasladığımızda çok büyük mesafeler kat ettik, lakin hala özgür değiliz. Heleki vatana ihanet kavramı hunharca kullanılıyor ise. Burada bile kullanmışsınız, yavaş olun gençler...

Örneğin Ebu hanzala davası?
Furkan hareketi davası?
Kavala davası?
Hizbutahrir dosyası?
Bu dört dava sadece emsaldir. Hepsi düşünce özgürlüğü olmadığı için hüküm yedi. Tek bir delil dayanak olmadan hayali kavramlarla olay örgüleriyle tutuklandılar. Hepsi hükümet karşıtı söylem ve eylemlerinden dolayı susturulmak istendi. Açın dava dosyalarına bakın ulaşmanız mümkün. Üzerine çok konuştuk yazdım çizdik. Hiç birini düşünce olarak tasvip etmem, ama kimse benim gibi düşünmüyor diyede yaftalayamam.

Bana göre türkiyede hala düşünce özgürlüğü yok...
Evet çok mesafe kat ettik, bu konuda kessinlikle Erdoğanı hakkını yiyemeyiz ama maalesef süreç içinde, özellikle Perinçek ve MHP ile ittifaklar başladığından bu yana düşünce özgürlükleri adeta rafa kalktı.
Ya bu ülkede TV lerde resmi ideoloji üzerine konuşulabildi. Kemalist hareket üzerine konuşulabildi. Bu bile ciddi bir aşamadır. Ama maalesef kendi ayağımıza biz sıktık yine.

Saygılarımla.

Not : Arkadaşlar lütfen alıntı yapmadan düşüncenizi paylaşın. Örneğin İsra abi alıntı yapma :)

Palyatif

FK Üyesi
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
Hizbuttahrircilerin tutuklanmasının Hükümet'le değil,
Rejimle alakası vardır.
Hükümet edenler sizin gibi olabilirler.
Lakin, onlar da rejimin genel değerlerine yeminle işlerine başlamışlardır.
Diyeceksiniz ki, müslümanlar neden siyasi arenada boy gösteriyorlar? Anlamı yoktur.
Doğrudur, derim. Haklısınız derim.
Siz de mücadelenize başlayın derim.

Palyatif

FK Üyesi
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
Ben de aynı minvalde sokağa çıksam, konuşmaya başlasam,
Dahası burada yazı yazsam,
Sıkıntı çekersiniz, önce beni banlarsınız.
Beni banlamazsanız sitenizi tamamen lağvederler, belki ceza da alabilirsiniz.
Rejim şimdilik buna müsade etmiyor.
Çünkü, Hanzala'yı seçip meclise göndersek, Hanzala da rejimin prosederüne itaat edecek ve yemin edecek.
Rejim, yani kurulu çark, öyle kurulmuş, Osmanlı'yı ötelerken.
Türkiye'de düşünce hürriyeti yoktur, mazeretlerine sığınmak da doğru değildir.
Alana inip mücadele edeceksiniz. Rejim sana: maşallahın var, gel buyur yönetimi sen devral demez.
Neyse,
bu konular ince konular, seçilmişler sıkıntı değil aslında çokca,
Sıkıntı rejimdir.

Kadir53

Aktif Üye
FK Üyesi
Osmanlı Torunu
Burç
Koç
Memleket
Rize / Çayeli
lIr3ry
@Palyatif, @Qasem, Şimdi Bir Kaç Kelamda Ben Bulunmak İsterim Rejim Konusunda Tamamen Katılıyorum Sıralama Yapalım

1. Alfabe = Latin
2.Şapka = İngiliz
3.Ticaret= Almanya
4.Medeni Kanun = İsveç
5.Ceza Kanunu = İtalya
6.Laiklik = Fransa

Bu Kadar Rejim Dayatılmış Bir Devlette Müslümanlıkta Nasıl Söz Hakkı Olsun Nasıl Düşünce Özgürlüğü Olsun ? Cevap Verebilirmisiniz ? İnsanları Bir Gecede 1.5 Milyon İnsanı Cahil Bıraktılar Harf İnkilabı İle Ellerinden Özgürlüklerini Yaşamlarını Herşeylerini Aldılar Halada Almaya Devam Ediyorlar Biz Müslümanlar Neyi Bekliyoruz Rahmetli Erbakan Hocamızın Dediği Gibi Milyonlarca Müslüman Bu Zulme Sessiz Kalıyorsa Hala Ayaklanmayıp Ebabil Kuşlarını Bekliyorsa O Ebabil Kuşları Gelse Zalimleri Değil Sessiz Kalan Müslümanları Taşlar Ne Güzel Söylemiş Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V) Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Palyatif

FK Üyesi
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
Ben "forumun söylediğine" ittiba ederim. Yazılarımın muhatabı yoktur.
Muhatap almıştım, buna rıza gösterilmediği söylendi. Ben de ittiba edeceğim.
Yazılarım, ortayadır, okuyan herkesedir. Karşılıklı münakaşadan beriyim.
Ama dediğim gibi, "rejim" kurulduğundan bu yana hiçbir yara almamıştır ve halan kavidir.
Seçilenler de, rejim nasıl istemişse şu sene evvelden, halan o istenileni ikmal ediyorlar.
Tabi günaha da girmemek gerek. Ufak tefek yaralar da bırakıldı son hükümet tarafından.
Yani, "yönetimden sorumlu kim?" denince, "tek bir adam"ı gösteriyoruz. Benim için burası oldukça önemli.
Ya eskiden? Elini sallayan yönetici idi.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Düşünce özgürlüğü , Düşünen kaldımı ki ?

Devletlerin kâtı düzenleri değişkenlik göstermez ,Hükümetlerin görüş ve yolları degiskenlik gösterir çünkü milletin oyu ile devletin geçici yöneticiliği ne gelirler.

Laik hükümet temsilcilerin Dönem lerinde İslam'a ve temel mukaddeslerine laf atıldığında Düşünce özgürlüğü ile savunuldu lakin Mesele Laik ve Ataput olunca Düşünce özgürlüğü fayda etmez çünkü onların mukaddeslerine laf atmak yasaktır.

Bu son 20 yılda ne değişti diye sorarsanız ,İslam'a laf atanlar Düşünce özgürlüğün artık altına siganamadilar çünkü hükümet buna sert cevap ve tepki veriyor ,?

Peki şimdiki hükümet Düşünce ozgurlugune bakış açısı nasıl ?

Aslında büyük fark yok diye düşünüyorum ,
Çünkü bugün bir Eleştirmen olarak yanlışları ifade etmeye ,Hataları dillendirmeye müsade verilmiyor ,buna bir sınır bile konulmadı ,İstenilen dışında bir söz ,bir eylem yasa dışı sayılır ve işlem görür..

Düşünce özgürlüğü insanın kendi doğrularını dile getirmesidir ,
Düşünce özgürlüğü başkasının Sınırlarını zorlamak değildir ,(hükümet,başkan,vali,mutahit) halka sınırlandırma yapanlara ,sizinde sınırıniz vardır diye bilmektir,Asıl düşünce özgürlüğü bunu gerektirmez mi ?
Selam ve Dua ile

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Arkadaşlar suçu rejime atıp, tek suçlu rejimidir deyip aklayamayız siyasi iradeyi.
Örneğin el kaide adı altında sürekli alınıp bırakılan isimlere baktınız mı hiç?
Hükümet ara ara gaz almak için sakallı selefi taifeden mutedil insanları el kaide yada nusra operasyonu adı altında alıp alıp bir kaç ay sonra tahliye ediyor. Bir çoğuna ben şahidim, uzaktan yakından alakaları yok. Selefi arkadaşlar bunlar.
Okadar çok örnek var ki,
Ben siyasal mücadeleyi, meclisi kessinlikle mücadele olmayan alan olarak görmüyorum bu yanlıştır.
En basiti ırak tezkeresini Erdoğan geçirmek istedi, Rejim dediğiniz unsurda bundan yanaydı. Ama Erdoğanı vekilleri dur dedi. Demek ki neymiş dik durup bedel ödemeyi göze aldığınızda çok şey değişebiliyor.
Andımız, milli güvenlik dersleri, anadilde eğitim vs bunlar hepsi rejimin vazgeçilmezleri değilmiydi. Günlerce eylem yaptık hatta aylarca sistematik olarak her hafta il il meydanlarda eylem yaptık, söke söke aldık.
Düşünce hürriyetinden rejimin gücünü konuşmaya geldik. Oysa düşünce özgürlükleri rejim ile değil, hükmeden hükümetlerin tavırlarıyla daha çok ilgilidir.
Erbakan örneklerine de karşıyım ben. Erbakan hareketi İran rejimini kutsayan bir hareketti. Şuan kalıntıları bile İran mollalarına bağlı, onların ümmet coğrafyasında yaptıkları katliamlara kılıf arıyorlar. Yahu parti binalarında humeyni ve şiirlerin çalışmaları okunuyordu. Ha burada Şii düşmanı olduğum anlaşılmasın. Ben mezhepsizim şiirlerde sunnilerde ben için Müslümandır. Buhari okuduğum kadar Kuleyni de okurum. Ama Erbakanı çokta masum göstermeyelim, 28 şubatı hrp beraber yaşadık, sebebi dik duramayan, koltuğu, siyasi hayatını feda edemeyen erbakandı. Bu konuları farklı bir başlıkta konuşabiliriz.

Düşüncelerinşzfen dolayı banlamak. Hakaret yalan iftira ve dezenfarmasyon olmadığı sürece ban yenezssiniz. İşin hukuki surecin herzaman sırtladım sırtlarımda. Güne gündeme dair söyleyeceklerim var sloganıyla özgür bir platform olarak kurduk. Kimse burada düşüncesinden dolayı ne banlanır ne hor ve hakir görülür.

Ama şu konuda mutabık olduğumuzu düşünüyorum. Türkiyede düşünce özgürlüğü konusunda daha çok mesafeler kat edilmesi lazım. Özellikle de ırkçı milliyetçi şovenist düşünce akımları ile yol aldıkçada özgürlükler konusunda yol alamayız.

Her düşünce ekolü, düşüncelerini beyan etmekte özgür olmalıdır. Siyasal, iktisadi, fikri bağlamda düşünceler eyleme dökülmedikçede asla suç kapsamına alınamaz. Hiç bir düşünce kişi yada kurum tartışmaya kapalı olmamalıdır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar