Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Özgün Konu Düşünce Özgürlüğü Üzerine

Never Give Up

FK Üyesi
Burç
Terazi

Düşünce ve fikirlerini özgürce ifade edebilmek özgürlüğü, insan için aslında yaşamdan sonra gelen en temel ihtiyaçtır.
Düşüncede kutsal olmaz.
Düşüncede eleştirilmez olmaz.
Düşünce dokunulmaz değildir.
Herkes kendi fikrine göre hayatı, olayları ve kişileri yorumlama hakkına sahiptir.
Benim düşünce özgürlüğüne bakış açım şudur:
Bir önerme ve cümleyi söylemek ne kadar özgürlükse karşıtını, tersini veya karşıt tersini de söylemek o kadar özgür olmalıdır.
Düşünce özgürlüğünün en geniş ve evrensel tanımı da budur.
Saygı, sevgi, kutsal, dokunulmaz gibi kavramlarla gizlenmeye çalışan sansür hiçbir şekilde meşru olmamalıdır.
Sokrates'den bu yana düşünce düşmanları, sorgulayanlara hep bu aşağılık silahı doğrultmuşlardır. "İnsanların değerlerine saldırıyor, saygısızlık yapıyor."
Aksine bu tarz şeylerle perdelenen sansür daha ahlaksız daha onursuzdur.
Her toplumda olan dini, milli, hissi ve menfaati putları övme yarışına girmek değil, doğru-yanlış üzerine tartışabilmektir esas olan.. Esas olan hakikati aramaktır..
Düşünce üzerine düşünmektir esas olan.. Ve herkese bu özgürlüğü vermek..
Esas değerlerde ve evrensel ahlak da ancak özgürce sorgulamalar üzerine inşa edilebilir..
Sorgulanmayan üzerinde doğrular ve yanlışlar konuşulmayan bir şey cidden değer olabilir mi?
İnsanların fikirlerinden korkanlar ancak onları yasaklar.
Çünkü o sansürcüler düşüncenin gücüne karşı söyleyecek sözleri yoktur.
Düşüncenin cevabı ancak düşünce ile olur.
Sözün karşıtı güç, yetki değil ancak fikirdir..
Bir insanın fikir özgürlüğünü engellemek, sansür uygulamak, kitaplarını yasaklamak sadece cehalettir, aptallıktır!
Gerçek haykırdığında, yalandan beslenenler ancak sansüre, insanların fikrini ifade etmelerini yasaklamaya koyulurlar.
Çünkü verecek cevabı yoktur o acizlerin, o zavallıların..
Onlar ışığı görünce kafasını kuma gören devekuşları gibidir..
Onlar karanlıklarındaki çukurlarda mutluca kalsınlar önemli değil, ama yeter ki bizim ışığımızı da söndürmeye kalkmasınlar..!

Coolumsu

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Burada şunu unutmamak gerek, düşünce özgürlüğü başkalarının özgürlüğünün kısıtlandığı yerde son bulur. Bizim özgür olmamız başkalarının düşünce ve fikirlerine karşı hoyratça davranabileceğimiz, kafamıza göre yalan iftira dezenfarmasyon uygulayabilecrğimiz anlamına gelmez.
Eleştirilemez, masaya yatırılamaz hiç bir düşünce yada değer yoktur olmamalıdır. Ama eleştirmek ile hakareti, eleştirmek ile yalan iftira ve karalamaya karıştırmamak gerek.

Bu ülkede en çok özgürlük naraları atanlar, düşüncelerine ters söylemler getiren, değer yargılarını eleştirenlere karşı en çok saldıranlar başı çeker.

Bir fikri, düşünceyi, ideolojiyi eğer yaftalamadan hakaret etmeden yada kestirip atacak şekilde töhmet altında bırakarak özgürlük alanı elde et eye çalışıyorsa aynı hareketin bizede yapılacağını bilmeliyiz.

Başkalarının değerlerine saygılı olun ki başkalarında sizin değerlerinize saygı duysun.
Özgür düşünce esastır ama saygıdan yoksun bir özgürlük özgürlük değildir bunu da unutmamalıyız.

Never Give Up

FK Üyesi
Burç
Terazi
Saygı iki yüzlü insanların silahıdır. Ben de saygı duyuyorum ama insanlara..
Onların kendilerine tanımladıkları düşünce putlarına değil..
Saygı ve hakaret bence en iki yüzlü ve samimiyetsiz kelimelerdir..
Hayır o dediklerinde düşünce özgürlüğü içerisindedir.. :)

Hakaret saçma bir tanım. Net tanımı yapılamaz.
Küfür ayrı bak ona bir şey demem. Suç olmalı.
Ama hakaret genelde samimiyetsiz insanların silahıdır.. :)

Bana mesela birisi iftira attı bu forumdan ölmüşüm de rahmet okunmuş filan :)
Ben cevap yazarım ama o mesajı engellemem silmem rahatsız da olmam. :D
Olabilir yani, sonuçta kimse kimseyi sevmek zorunda da değil..

Hoşgörü ve özgürlük ancak eleştiriye açık insan olmakla mümkün..
Ben kimsenin görüşünü hiçbir zaman silmedim, düzenlemedim bu arada ;)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Saygı insanlara değer vermektir. Saygısızlık ve hadsizliği butür saçma tanımlarla tanımlamak kalitesiz insanların, dezenfarmasyon yapan ve hakareti ilke edinmiş bilgiden yoksun ama herşey hakkında fikir edinmiş insanların işidir.
İnsanların düşüncelerine saygı duymayan insanda saygı duymaz. İnsanı var eden unsurlardan biride düşünceleridir.
Mesela bana görede senin kendine tanımadığın bir sürü put var. Bunlardan birtanesi çarpıtma.

Sana göre hakaret saçma olabilir ama bize göre yada bana göre başkalarını rencide edici, aşağılayıcı yada onların yaşam biçimlerini aşağılayıcı cümle kullanamazsın.

Hem hadsizlik yapıp hakaret edecek hemde silmememi bekleyeceksin. Kusura bakma ama senin gibi düşünmek zorunda değiliz. Tanımlarını seni bağlar, genel geçer tanımlar üzerinden hareket ediyoruz. Aynı uskuba devam edersen sonuçlarına katlanırsın.
Bu forumda eleştiriye en kapalı insanlardan biri olduğunu hatırlatırım sana. Her tür eleştiriye tamamen kapalısın. İnsanlar seni yada düşünceni eleştirmeye başladığı an hakaret düşmanca tavırların başlar. Bunu hemen hemen her yazında gösterebilirim.
Mesela yukarıdaki düşüncemi dile getirmemek bile tahammül edememişsin.

Sende çok iftira attın. İftira attığını düşünüyorsan nasıl bir durum olduğunu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın ne olduğunu daha iyi anlayacağını düşünüyorum.

Doğru diyorsun hakaret samimiyetsiz insanların silahıdır. O silahı elinden bırakırsan sevinirim.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar