Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Türkiyede düşünce özgürlüğü varmı?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kadir53, hakkınızı helal ediniz. Baş harflerin hepsini büyük yazmaz iseniz daha rahat okurum. Zira bu şekilde ben okuyamıyorum. Takdir yinede sizindir.

Kadir53

Aktif Üye
FK Üyesi
Osmanlı Torunu
Burç
Koç
Memleket
Rize / Çayeli
lIr3ry
@Qasem, helali hoş olsun sizde helal ediniz bundan sonra böyle yazarım daha rahat olur ben sadece rejime katılıyorum dedim hükümete gelirsek devlet laikmi laik hükümet laikmi bu devleti ve hükümeti yöneten insanların içinde müslüman yokmudur ? elbette vardır ama ellerinden bişey gelmez sistem neyse onu yapmaya mecburlar yapmasalar ağır cezalara maruz kalıcaklar işte bu yüzden önceki yorumlarımda söyledim sustuğumuz için bu sistem devam edicek yüz yıldır bu toplumu dinsiz olarak yetiştirdiler sonuç başardılar müslümanların çoğu şu zihniyette bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın o kadar anlaşmalar yaptılarki devleti iki yüzyıl geriden getiriyorlar adam bildiğinide unutuyor yeni sistemi öğrenicem diyede yıllar geçiyor mecbur bıraktılar bu ülke yüz yıldır yunandan gelme ALLAH kitap peygamber bilmeyen birisinin kanunlarıyla hükmediliyor yanlışmıyım karar sizindir.

N

No Happy Endings

Hayır, bu toplumda olmayan şeydir.
Düşünen insanları pek sevmez bu toplum..

Tahsin EMİN

FK Üyesi
Mesela düşünce özgürlüğü noktasında "kısıtlanan şey" nedir?
İnsanlara asla müsade edilmeyen şey...?
Düşüncesini ifade sadedinde özgür olmayan bir nefer bilmiyorum.
AK Parti yalakalığından böyle bir tespitte bulunmadım.
AK Parti Hükümeti hangi düşünceyi dışlıyor ve asla buna müsade etmiyor.

NOT

Kurulu düzen ve sistem kısıtlama yapıyor. Bazı şeyleri sesli düşünmenize ve bazı şeyleri ikmal etmenize müsade etmiyor.
Buna katılırım.
Daha çok da müslümanların...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Go home yankee 😏 kısa ve net anlayacakları dilden..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Size Yukarda yazdığım dava dosyalarının tamamı AKP karşıtılığından dolayı açılmış davalardır.
AKP nin yandaş medyasına bakın, ya bizden sizn ya öteki, akp'nin tüm yönetimleri (İstisnasız) yönetimi eleştiren herkesi ya fetöcü yada vatan haini ilan etmekte.
Televizyonlarda, sosyal medyada yada parti çalışmalarında tüketilen cümleler yeteri kadar delil değil mi?
Siz olayı meclis çerçevesinde değerlendiyorsunuz. Vekiller küfür bile ediyor ama bişey yapmıyorlar, yapamazlarda çünkü onların dokunulmazlığı var. Rütükün yazdığı son dönem cezalara bakın isterseniz.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Cumhiyret ten itibaren özgürlük yoktu koruma kanunu vardı şaka gibi bir kelime edemiyordu kimse korkusundan...
Tarihi hatırlatarak degerdegerlendirmek lazım.. .
Şimdi özgürlüğü menfaate göre degerlendirirseniz bana göre yanlış..

Akpnin ilk zamanlarında maddi kazançlar sağlayanlar iş yapanlar batinca şimdi akp düşmanı oldu istediği gibi eleştirip hakaret ediyor nerde baskı?

Bu sadece örnek medya ile sınırlandırmak bana basit geliyor medya da siyaset gibi yalan üzerine kurulmuş bir mecra gözümde hepsi aynı benim..

Şimdi Kuran hadis hatta Allaha inanmayanlar bile aleni haykirirken özgürce iktidar parti düşmanlığı ile özgürlük yok demek bence çok acımasız da ve trajikomik..

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Ooooo ortam güzel. Üşenmeden düşünceler ifade edilmiş. Maşallah. İşlerimi bitireyim konuyu kendimce bir noktadan ele almak için geleceğim Qasem. 😅

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Tammmammm geldiiim. :)
Eveeeeet... Soru neydi? Heh! Düşünce özgürlüğü var mı ?

Sanırım önce şu soruyu sorarsak daha doğru bir yol çizebiliriz:
Düşüncelerimizde ne kadar özgürüz ki?
Yani, benim düşüncem dediğim şeyin ne kadarı bana ait?

Aslında fikir dünyamız; tecrübelerimizin, okuyup dinlediklerimizin, idrak edebildiklerimizin, eğilimlerimizin, hayata bakış açımızın hatta zafiyetlerimizin bir bütünü. Denildiği üzere, " dünyayı olduğu gibi değil, olduğum gibi anlıyorum." cümlesinin temelinde de bu kişisel subjektif bakışımız var. Dolayısıyla sadece bunun farkında olup, kendisini yeteri kadar gerçekleştirebilen özgüvenli bir kişi, kendi fikir dünyasını başkalarına dayatma ihtiyacı hissetmez. Bunu başaramayan insanlar, maalesef despot, öfkeli, baskıcı, aşağılayıcı, içinde bulundukları aşağılık kompleksi sebebiyle de narsist ( Senden bahsetmiyorum Qasem :) ) ya da sosyal anksiyete sahibi olurlar. Şimdi diyeceksiniz narsizm ve sosyal anksiyete zıt şeyler nasıl ikisi aynı sebebe bağlı olabilir? Şöyle ki, aslında ikisinin de temelinde özgüven problemi, alçaklık kompleksi vardır. Sadece dışavurumu farklıdır. Narsistler komplekslerini kendilerinden başka herkesi aşağılayarak, küçümseyerek, yargılalayarak yok saymaya çalışır. Sosyal anksiyete sahibi olanlarsa yavrularım ya... Sevin onları... Üzmeyin. Zaten çok üzülmüşler. Kimseye zararları olmaz.

Konu nasıl buraya geldi bir dakika toparlıyorum. :) Ne zamandır yazmayınca birden hönkürmüş gibi oldum galiba.

Tamam tamam, düşüncelerimizde ne kadar özgürüz ki dedik. Mesela ben şimdi size, "Kahve içmek ister misiniz?" diye sorsam, ne düşünürsünüz?
Qasem der ki hemen, "Benimki orta olsun. " :)

Yani kahve içmek ya da içmemek konusunda düşünmeye başlar ve bir karar verirsiniz. Ama ben sormasam kahveyi düşünmeyecektiniz...
Sosyal medya, gündem, izlediklerimiz, dinlediklerimiz, şahit olduklarımız, hayatımızdaki her şey bize bir şeyler düşündürüyor. Peki dışarıdan gelen filtresiz bu kadar uyarıcı karşısında gerçekten istediğimiz şeyleri mi düşünüyoruz? Yoksa bizden istenileni mi ? Dı dı dı dıııııınnnn. :)

Qasem ağlama ısmarlarız bir orta kahve ya! :) Baksanıza alt tarafı bir kahve örneğinden nerelere geldik. Düşüncelerimizin yönlendirildiğini düşününce insan özgür olup olmadığını tekrar tekrar sorguluyor. Canım Sinan Cananım, bir programında şöyle bir örnek vermişti. Şok etkisi beyinde çok çok kısa bir süreliğine kısa devreye sebep oluyormuş. Bu süre içerisinde beyne ne verirseniz kabul ediyormuş. Hipnozun temelinde de bu varmış zaten. Diyor ki, manşette sizi şok eden bir haber görüyorsunuz, onun altında başka bir manşet, taaak! Falan kişi, "Suriyelileri en kısa zamanda göndereceğiz." dedi. Aldı mı beyin telkini. Hobaaaa. Diyeceksiniz belki ohhoooo bu da komplo teorisyeni çıktı. :) Valla beyin dediğimiz organımızı, yani kendi mekanizmamızı biraz anlamaya çalışsak zaten her şey daha kolay olacak. Daha sakin, daha rahat olacağız. Ciddiye aldığımız bir ton şey var ya onların çoğu anlamını kaybedecek. :)

Yahu şuradaki tartışmalara bakarken bile bir sürü şey yakaladım. Beni bilenler bilir üslup konusunda ciddi hassasiyetim vardır. Mesela bir konu hakkında konuşurken ya da tartışırken neden mesele şahsi bir hal alır? Karşımızdakini tanıyor muyuz yoooo. Nedir necidir biliyor muyuz? Şimdiye kadar neler yapmıştır haberimiz var mı o da yoooo. E o zaman adını bile bilmediğimiz, sadece sosyal medya ortamında muhatap olduğumuz bir kişi hakkında önyargılı bir üslup kullanıp mevzuyu neden kişisel bir minvale taşıyoruz? Bunun anlamı, "Ben fikirlerimle senin üzerinde üstünlük sağlayamıyorum, bari aşağılayıcı bir dil kullanam da seni öyle ezem." gibi bir şeydir bu. :) Yapmayınız, yaptırmayınız. Güzel Türkçemizi çok daha tatlı kullanabiliriz.

Son olarak da evet, Türkiye'de düşünce özgürlüğü yok. :)

Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar