Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Sorun türban mı, yargıdaki resmi ideoloji sorunumudur?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Halk TV de bir oturum ve bu oturumda pervasızca tüketilen cümleleri tartışmaya taşımak istedim. Sözlerin sahibi Fikri Sağlar, bu ülkede bakanlık yapmış biri...

Bir kişinin giyim kuşamı ile vereceği kararlar arasında bağlantı kuran Sağlar “Ben türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var.” dedi.

Fikri Sağlar, Halk TV'de katıldığı bir programda uydurma bir kavram olan 'türban' hakkında, "Sorun başörtüsü değil, sorun türbandır” diyerek "Türban irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu'da bir geleneksel giysidir. Arada fark var. Ben kendimden söylüyorum, yargılandığım zaman türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde, benim haklarımı koruyacağına, adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var. Nitekim de başıma geldi…" iddialarında bulundu.

Kişilerin inançlarının gereği olarak yerine getirdiği eylemleri kabullenemeyen bunun yerine faşizan dayatmalara boyun eğmelerini bekleyen çarpık ideolojilere sahip kişilerin söyleyebileceği bu argümanların hiçbir mantıki izahı bulunmuyor mu sizce?
Allah’ın emrini ve dinin gereklerini yerine getiren ve başını örten kadınların kimliksel duruşunu ‘üniformaya benzetmek’ de militarist vesayetin ötekileştirici unsuru olarak devam ettirilmeye çalışılmıyor mu?

Kemalist ideolojinin dayatmalarını kabullenmeyen ve buna karşı kendi kimliğini koruyan ve korumaya çalışan insanlara karşı hortlatılmaya çalışılan bu zırvaların ancak ideolojik saplantı içerisinde yer alan yayın organlarında yer alması, iyice kemikleşen ideolojilerin bir dışa vurumu değilimdir?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Sağlar : “Ben türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var.” dedi.

Peki biz islamcılarda başı açık bir hakim karşısın a çıktığımızda adaleti yerine getirebileceği konusunda şüpheler taşıyoruz mu diyeceğiz....
Bu nasıl bir zihniyet...
Ozaman iktidara islamcılar geldiğinde baş açıklığı, kemalistler geldiğinde baş örtüsünü mü yasaklasınlar.

İİnsanların inanç ve yaşam biçimiyle uğraşmak ve bunun hazımsızlığı zavallılıktır.
İnanç bir kimlik bir yaşam biçimidir. Saygı duymasanız bile tahammül etmek zorundasınız.
Kim ne giyeceğini nasıl yaşayacağını başkasına karışamaz kimsede bundan dolayı hesap soramaz....

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
28 şubat zihniyetini hatırlatan bir söylem olmuş yazık ya hiç bir şey değişmiyor o kafalarda

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
An itibari ile Fox habere bakıyorum. Resmen çuvalladı sunucu...
Türbanlı insanlara bakış açısının bu hale gelmesini 18 yıllık iktidara bağladı... :)
Bu nasıl bir kokuşmuşluk hali..
Bu ülkede resmi ideoloji sanki başörtüyü yasaklamamışta AKP yasaklamış, AKP başörtüyü savaş açmış gibi yansıtan Fox kokuşmuş ve zavallısınız.
Yahu Yanlışa yanlış demek çok mu zor.
Erdoğana yanlışı eleştirirken başka bir yanlışa imza attı.
Vitrin mankeni söylemi iğrenç, sana ne kardeşim. İnsanlar istediğini gezer istediği yerde bulunur, istediği düşünceyi temsil eder...

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Yine gündemde başörtüsü... Bir İmam Hatiplilerin bir de başörtüsü tartışmalarının modası hiç geçmiyor.☺ Efsane...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Türbanı chp den başka sorun eden yokki . Sorun siyasi tamamen.. bu kürt türk alevi sünnide onların nanesi.. din adamları bunu tartışsada asla yaptırımsal bir eylemde bulunmazlar.. fikir tartışması olur.. ama chp sonuçları hep eyleme.dökerek hallolacak sanıyor.
Chp bizde yerli değil yerli olsa amenna çok uluslu fikirleri var

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bu zihniyete göre dini temsil eden herseye karsi hazımsızlık var. En küçük şeylere dahi tahammülleri yok. Azginliklarini hayretle izliyorum. Allah firsat vermesin yapabileceklerinin sınırı yok.

Bazen onlar için Allah hidayet versin diye dua ediyorum. Düşünsenize yıllarca saldirdiginiz düşünce doğru. Ne buyuk hayal kırıklığı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kalpin, ben bunun CHP nin ciddi bir kısmının asla sorun etmediğini biliyorum. Bu zihniyetle alakalı...
Yani bunun partiyle ilişkisi yok. Ben akp nin de yerli ve milli bir söyleme sahip olmadığına inanıyorum.

İnsanların yaşamları hakkında söz söylemeyi kendine görev bilen densizler her kurumda partide var. Mesela İslamcıların içindede baş açıklığa hazımsızca bakan eline fırsat geçse onları her yerden sürecek ciddi bir kesim var.

En basiti İran. İrandada hayatın her alanında başı açık insanlar için yasaklar yığınla. Hatta baş açıklığın kendi yasak.

Yani bu tamamen zihniyet meselesi ve bu kokuşmuşluktur...

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
Bizim baş örtümüzden ne isterler anlamış değilim ki

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
@Kalpin, ben bunun CHP nin ciddi bir kısmının asla sorun etmediğini biliyorum. Bu zihniyetle alakalı...
Yani bunun partiyle ilişkisi yok. Ben akp nin de yerli ve milli bir söyleme sahip olmadığına inanıyorum.

İnsanların yaşamları hakkında söz söylemeyi kendine görev bilen densizler her kurumda partide var. Mesela İslamcıların içindede baş açıklığa hazımsızca bakan eline fırsat geçse onları her yerden sürecek ciddi bir kesim var.

En basiti İran. İrandada hayatın her alanında başı açık insanlar için yasaklar yığınla. Hatta baş açıklığın kendi yasak.

Yani bu tamamen zihniyet meselesi ve bu kokuşmuşluktur...
Akp deki başı açık hazımsızlık olayı kişisel insani bir olay.. chp deki gaddarlık...
Başın kapalı giremezsin .. başın kapalı gericisin .. gibi gibi bu konuda akp ile chp aynı kefeye konulmaz..
Şuan her yerde açık ile kapalıyı aynı masada görmek mümkün bunu akp sağladı bunum tartışılması bile komik olur.. chp olsa hey yavrum hey ..

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Dur yav ekliyim bi daha yazmıyım..

Bu chp tarihi boyunca müslüman görünüp müslümanlara eziyet etmiş ikinci sınıf görmüş bir partidir.. bak iranda müslüman türkiyede ama fark belli.. chp hep manevi baskı yapmıştır.. partinin içindekiler dışındakiler diye birşey yok.. kim destek veriyorsa neye destek verdiğini çok iyi biliyor...
Başında kemal varış ekrem varmış bilmem şu varış hiç önemli değil.. adamlarım hedefleri belli partinin ne derler ona ideolojimi misyonmu her ne atsa o belli.. ve şuan azınlıkta kaldıklarıdan iktidar olamıyorlar.. 3 çocuk olayının temelindede aslında bu planlar yapıldı...
Neyse başörtüsü diyince akla başka birşey gelmiyor zaten..
Ben halkım kendi değerlerimce konuşurum görüşümde bu.. allah chp ye iktidar yüzü göstermisin..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kalpin, Bu konuda sana katılmıyorum.
Evet CHP nin ciddi bir kesimi bu konuda başörtüsü düşmanı ve bu düşmanlık zaten temelde islamın kendisine. Ama ciddi bir kesimde özgürlüklerden yana.
Yani CHP tabanındada değişimler var.
Bana göre olay siyasi görüşlülükten ziyade bir paradigma sorunu, bir zihniyet sorunudur. Bunun partilerle bir ilişkisi yoktur.
Mesela ben 1998 şeri hatırlıyorum. O dönem sol cennah içerisindeydim. Başörtüsü yasağına karşı el ele yürüyüşü olmuştu tüm türkiyede. Ve Müslüman kesimr ciddi anlamda soldan bir destek gelmişti.
O dönemin bir çok kemalist gurubu baş örtüsü yasağına karşı çıkış sergilemişti.
Mesela ben o kesimi ozaman hiç anlamamıştım. Çünkü biz kafadan bir defa islam düşmanıyduk o dönemde. Başörtüsünden öte bir düşmanlıktı. Ama etkin ve azınlık kemalist güç bunu medyadan tutun her yere etkin bir şekilde tüm sola mal etti.

Yani olaya farklı bakıyorum.
Yarın sokağa çıkıp CHP li herhangi bir vatandaşa sorabilirsin. Başörtüsüyle bir sorunu olmadığını görürsün.
Birde konjektürel bir değişim oldu bunun etkisinde çok. O dönemle karşılaştırılamaz. CHP nin kendi bile şuan başörtüsünü sorun olarak görmüyor. Tabanda hazmedemeyen bir kesim var ama bu tüm CHP yi temsil etmez. Tıpkı başı açıklarsa düşmanlık edenlerinde AKP yi tamamen temsil etmediği gibi

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar