Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Sorun türban mı, yargıdaki resmi ideoloji sorunumudur?

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
@Kalpin, Bu konuda sana katılmıyorum.
Evet CHP nin ciddi bir kesimi bu konuda başörtüsü düşmanı ve bu düşmanlık zaten temelde islamın kendisine. Ama ciddi bir kesimde özgürlüklerden yana.
Yani CHP tabanındada değişimler var.
Bana göre olay siyasi görüşlülükten ziyade bir paradigma sorunu, bir zihniyet sorunudur. Bunun partilerle bir ilişkisi yoktur.
Mesela ben 1998 şeri hatırlıyorum. O dönem sol cennah içerisindeydim. Başörtüsü yasağına karşı el ele yürüyüşü olmuştu tüm türkiyede. Ve Müslüman kesimr ciddi anlamda soldan bir destek gelmişti.
O dönemin bir çok kemalist gurubu baş örtüsü yasağına karşı çıkış sergilemişti.
Mesela ben o kesimi ozaman hiç anlamamıştım. Çünkü biz kafadan bir defa islam düşmanıyduk o dönemde. Başörtüsünden öte bir düşmanlıktı. Ama etkin ve azınlık kemalist güç bunu medyadan tutun her yere etkin bir şekilde tüm sola mal etti.

Yani olaya farklı bakıyorum.
Yarın sokağa çıkıp CHP li herhangi bir vatandaşa sorabilirsin. Başörtüsüyle bir sorunu olmadığını görürsün.
Birde konjektürel bir değişim oldu bunun etkisinde çok. O dönemle karşılaştırılamaz. CHP nin kendi bile şuan başörtüsünü sorun olarak görmüyor. Tabanda hazmedemeyen bir kesim var ama bu tüm CHP yi temsil etmez. Tıpkı başı açıklarsa düşmanlık edenlerinde AKP yi tamamen temsil etmediği gibi
Ya haklısın aynen katılıyorum.. ama iktidara gelsin diye destekleyenlerin başörtü sorunu olmasa bile. İktidara gelince diretme yasaklama v.b politikaların olacagını biliyorlar.. dedimya chp de kişi şahıs kim başta önemli değil.. parti komple bir ilke üzerine hareket ediyor.. akp'de zaten birşeyi temsil etmiyor ama halka az ucundan solundan sagından birşyler veriyor..
Şu saatten sonra kim chp ye güvenirki.. daha iktidarda olmadan bile yaptıkları düşmanlık belli.. biz buyuz diyorlar resmen... ben chp ye oy veripte başörtü tartışmasını niye yaptırayım ülkemde niye eyleme çıkayım.. bırakırım kalır muhalefette.. onu bile yapamıyorlar.. adımız muhalefet bari ortalıgı karıştırıyım peşimdeler.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kalpin, işte bu resmi ideolojinin de bir dayatması.
Mesela 28 şubat Refah yolun iktidarda olduğu bir dönemde yaşandı...
Sorun temelde sistem ve resmi ideoloji...
Partiler bu sisteme sadece çark görevi görüyor.
Yani sistem eğer başörtüsünü yasaklamak isterse bunu AKP eliylede çok kolay yapar..
2002 de ırak tezkeresinde bunu gördük.
AKP o tezkere meclisten geçsin diye tüm varını ortaya koydu ama tarihte ilk kez resmi ideoloji ve batılı emperyaller istediğini alamadılar...

İkincisi 15 temuzdu.
Batılı emperyallere ve resmi ideolojinin, sistemin çarkları yine başarılı olamadı...

Ama şuan AKP neredeyse tamamen resmi ideolojinin eline bıraktı kendini... Perinçekleşti... MHP ve perinçwkgillerin yönettiği bir parti konumuna son 3 yıl içinde geldi...

Yani temelde bir sistem sorunu var. İdeolojik bir sorun bu...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Askeri birlikleri eline alması şuanki sistemi kurması ve yeni rejime geçtiğimizden dolayı refah örnegi pek olmadı gibi sanki..
Perinçek demişken sanki onun kafa yapısı değişmiş gibi .. son dönemlerde programlarda dikkat ettinizmi bilmiyorum çok mantıklı diyaloglara giriyor dersinimi çalışıyor nedir anlamadım..
Ya bizi halk kefesine koyuyorlarsa bizim isteklerimiz din üzerinden birşeylerin tartışılması değil.. biz siyasetçilerden memleket sorunlarını garibanlıgı ve işsizliği alım gücünü tartışmasını istiyoruz..
Asıl gericilik din üzerinden gündem yaratmak.. iktidarda çok yapıyor bunu..
Parlamenter sistemi desteklemiyorum .. ama bu tek adam rejimindeki vaadler denetim mekanizması olacak denmişti.. yok şuan öyle bir mekanizma.. galiba parlamenter sistemin bir benzeri olması lazım..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar