Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Söyleşi Hanedan ile söyleşi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Qasem elbette 😊

Benim için hayvanların yeri başkadır. Balıktan ata kadar ilgi alanımdadır. Gerek bu türlerin doğal ortamında gerekse evcil denilen kesimde olanlarıyla zaman geçirmeyi severim.

Mümkün mertebe sokaklarda muhtaç konumda olan hayvanlardan da kurulu bir kaç şahsi ortamım vardır.

Duygusal olarak bağlanma konusunda aşırı olmamakla birlikte şahsi sahibi olduğum asil ve safkan olanlara daha bağlayım diyebilirim.

Özellikle atlar konusunda 😊

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Hayvanlarla özel bağı olan insanları hep takdir ederim ama olayı biraz daha derinlemesine konuşmak ve analiz etmek gerekiyor bence, bu yüzden evcil hayvanlardan başlayalım mı?

Evcil hayvanlara nasıl bakıyorsun, yani hayvanı evcilleştirme doğadan koparma olayına nasıl bakmak lazım sence?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Qasem konuya doğru bir başlangıç oldu şahsım adına her zaman seçimlerinin ve başlangıcın hususunda teşekkür ederim. Böyle olunca istenilen seyirde ilerlemek daha iyi ve gerçek bir anlam kazanıyor. 👏

Benim görüşüme göre hayvan evcilleştirmenin esasında olması gereken doğada bulunduğu ortamla uyumsuzluk içerisine girmiş hayvanların yer alması esastır.

Örnekle devam edeyim;

Kediler.. Doğal ortamı neresidir? Bu hayvanlar günümüz coğrafyasında nerede yaşayabilir? Öncelik evlerde imkanlar doğrultusunda sokaklarda şeklinde..

Kuşlar.. Yabani yaşam zorunluluğu olmayan kuşları ( Avcılar, Yırtıcılar ) evde kafes ortamında vs beslemek bence makuldür. ( Herkesin evinde karga olmaz ama papağan, muhabbet kuşu vs gibi kuşlar tercihen ve usulen bence doğrudur. )

Atlar.. Bence evcilleştirilmesi zorunlu olmuş bir gruptur. Çünkü insanın onun hünerlerine ihtiyacı vardı ve ehlileştirdi.

Ama kalkıp yarıştırmak için alıkoyulan ve insana hizmet ettiği süsü verilen diğer yaklaşımlara hayvansever olarak değil insan olarak karşıyım.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hânedan, hayvanları kendi doğalarından koparmak onları köleleştirmek değil midir?
Mesela atları ve eşekleri çıkarlarımız ve onların hüneri için köle yaptık.

Benim Antalyada kedim vardı. Cins ve güzel bir kedi aldım. Ama ona baktıkça üzülüyordum. En son dayanamadım ortağım verdim. Çünkü onu kendime muhtaç bir hale getirmiş bana bağıl olmuştu.

Sence evcilleştirmek bir nevi kölelik değil mi? Başka bir cins insan cinsine bunu yapsaydı?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Qasem bu yüzyıllardır süregelen bir durum.. Malesef üzülmek dışında at ve eşşeğe yapacak birşey yok 😊

Ama geri kalanlar içinde elden geldiğince çabalamak güzel bir girişim olur.

İnsan insana zamanında yapacağını yaptı.. Halen daha aslına bakarsan kölelik devam ediyor 😊 Modernize edilmiş şekliyle kalkmış değil.

Hizmet hayvanları görevlerini yapıyorlar azıtıp onlardan farklı faydalar elde etmek ve buna çabalamak ahmaklıktan ileri birşey değildir.

Zira yaratılış itibariyle herşeyin bir anlamı görevi ve mânâsı olmalıdır. At yük çekecek insan yük olacak..

Ama tutup arslan ve kaplanı kafese koyup güç gösterisi yapmak ayrı bir ahmaklık sıkıysa kafesten çıkart ve eşit şartlarda karşılaş.

Dünya insana göre dizayn edilmiş ise üzerindeki ve altındaki herşey ona hizmetle yükümlüdür. ( Eziyet kapsamı dışında)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hânedan, dünyanın insan için dizaynı çok ciddi bir iddia değil mi?
İnsan kendinde bu curreti gördüğü için mi diğer canlılara karşı merhametsizdir?
Mesela kedi ve köpeğin ev hayvanı haline getirilmesi yada kuşların kafeslenmesi?
Hayvanat bahçesi, köpek barınakları yada sokak köpeği tabiri hakkında neler düşünüyorsun!?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Qasem dünya insan için dizayn edilmemiş olsa âdem ve havva dünyaya değil Mars'a Venüs'e yada Ay'a da yerleştirilebilirdi. İmkanlar ona göre hazırlanırdı ki kudret sahibi için bu uğraş bile değildir.

İnsan insana merhametsizdir. Kaldı ki hayvanlara neden merhamet etsin. Zevk için gösteriş için katledilen hayvanlar ile bahsettiğin alanlarda yaşamaya mahkum kılınmış hayvanlar bana göre işlem bakımından eşittir. Öldürmek yada esarete mahkum etmek kısıtlamak vs..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hânedan, şunu diyebilirmiyiz, Hayvanları sadece köle kılmadık, onların yaşam alanlarınıda gasp ettik. Onlar mağdur biz zalim oldum. Aslında sokak köpeği yoktur, yaşam alanı tarumar edilmiş köpekler vardır.

Ramazan nasıl gidiyor?
Hayatında ne değişti?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Qasem biz birşey yapmadık :) tabiatın kuralları gereği güçlü olan dengeleri bozuyor sadece .. Haksızlık mı ? evet öyle .. Düzeltebilir misiniz ? Maalesef hayır :)

Ramazan kullanmam gereken ilaçları alamadığım için biraz ağrılı diyelim :) ama şikayetçi değilim.. 3 - 4 güne kadar bitecekler zaten..

Benim hayatım değişmez :) standart kere standarttır. Sonradan ramazan, bayram vs gibi şeylerin katkıları eski tadında olmasa da buruk heyecan ve acı hüzünleri elbette olmaktadır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar