Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Analiz Gündem!

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
نَّ مَثَلَ ع۪يسٰى عِنْدَ اللّٰهِ كَمَثَلِ اٰدَمَۜ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ

Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Âdem’in durumu gibidir. Allah Âdem’i topraktan yarattı, sonra ona “Ol!” dedi, o da oluverdi.

“Ali İmran Suresi 59. Âyet”

Bu kadar büyük tefsir ve meal zatlarının neşrettiklerini sen nasıl yorumluyorsun?
Yukarıya taşıdığım ayet senin araştırmalarınla pek uyuşmuyor birde sen yorumlar mısın?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Qasem,
نَّ مَثَلَ ع۪يسٰى عِنْدَ اللّٰهِ كَمَثَلِ اٰدَمَۜ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ

Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Âdem’in durumu gibidir. Allah Âdem’i topraktan yarattı, sonra ona “Ol!” dedi, o da oluverdi.

“Ali İmran Suresi 59. Âyet”

Bu kadar büyük tefsir ve meal zatlarının neşrettiklerini sen nasıl yorumluyorsun?
Yukarıya taşıdığım ayet senin araştırmalarınla pek uyuşmuyor birde sen yorumlar mısın?
Araştırmalarımın ne kadarını biliyorsun mesela?
Ne güzel uyuyacaktım ya :)
Bu ayeti doğru tercüme ettiğine emin misin?
Beraber bakalım ayete..
Bu arada ayetin siyak ve sibakına bakarsan sevinirim, zira ayeti tek alınca bağlamında kopmuş...

إِنَّ مَثَلَ عِيسَىٰ عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ ۖ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ

“Allah katında İsa'nın durumu Âdem'in durumu gibidir, ki Allah onu topraktan halden hale geçirerek yarattı ve sonra “Ol!” dedi; işte (insanoğlu böylece) olmaya başlar/olmaktadır.” (Al-i İmran 3/59)

Efulim sizlerinde kabul ettiği müfessirlerden biri Esed konuyla ilgili bakalım ne söylüyor : “Lafzen, “İsa'nın misali, Âdem'in misali gibidir...” Mesel ifadesi (ki, yukarıda “durum” olarak çevrilmiştir), çoğunlukla, mecazî olarak bir şahsın veya şeyin içinde bulunduğu hali veya şartları göstermek için kullanılır ve bu anlamda -müfessirlerin işaret ettikleri gibi- sıfat (bir şeyin “mahiyet”i veya “tabiat”ı) kelimesi ile eş anlamlıdır. Metnin siyâk ve sibâkından açıkça anlaşılabileceği gibi, yukarıdaki pasaj, Hz. İsa'nın uluhiyetine dayanan Hristiyanî doktrine karşı itirazın bir parçasıdır. Kur’an burada, diğer birkaç yerde olduğu gibi, Hz. İsa'nın Hz. Âdem -ki, bu bağlamda bütün insan soyunu ifade etmektedir- gibi sadece “topraktan yaratılmış”, yani, toprağın üzerinde ve altında asal şekillerinde bulunan organik ve inorganik maddelerden yaratılmış bir ölümlü olduğu gerçeğini vurgular. Yani beşeriyetini vurgulamak için kullanır.

Karşılaştırma için ayrıca Kur’an'ın bütün insanlardan “topraktan yaratılmış” olarak söz ettiği 18:37, 22:5, 30:20, 35:11 ve 40:67. ayetler. “Âdem”in burada insan soyunu temsil etmiş olması, bu cümlenin son kelimesinde geniş zaman kipinin kullanılması ile vurgulanmıştır.”

Çok net bir şekilde Esed bağlamında koparmdan ayeti anladığınız anlamda olmadığını, bağlamında koparıldığını vurgular

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bu ayeti doğru tercüme ettiğine emin misin?
Ayet tercüme edecek bilgiye sahip değilim olan tercümeyi buraya taşıdım.

Yok ben senin bu yeni bilgiler edinme konusunda ki çabana anlam veremiyorum kusura bakma hakta vermiyorum.
Ben islam alimlerinin tefsirlerine iman ediyorum.
Yani okuyup anlam yüklemeye çalişiyorum ama yok ben ehli sünnet veL cemaat inancına sahibim yolum budur seninkine dahi karişmam. Zira ne yazsam yine anlam yükleyemem gibi görünüyor.
Uykuna geçebilirsin tarafımdan konu kapanmıştır.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, bahsettiğim ve alıntı yaptığım tüm alimler ehli sünnet vel cemaat çizgisinde hatta bu anlamda ehli sünnetin yapı taşlarını oluşturanlar.
Ben Allahtan başkasına iman etmem...
Vahyi tek ölçüttür, her alim kendi Düşüncesini ortaya koyar, Alime iman Allaha şirktir. Hiç bir alim kendine iman istememiştir, iman ancak Allah'adır...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, :)
İman bir kavramdır. inanıyorum de... :)
Bende ehli sünnet alimlerine inanıyor ve güveniyorum. Ama bir kısmı gibi düşünmüyorum, diğer kısmı gibi düşünüyorum.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Allah hepimizin kalbini biliyor @EfuL!m ama bizlerinde birbirini bilmesi anlaması lazım, hayır geceler :)
Saygılar bizden

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bizler bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Bu ülkeye sahip çıkanlar onun gerçek sahibidir. Bu ülkenin gerçeği biziz! Bunu asla unutmayın...
Biz varsak “onlar” var! Bizim için bizim sayemizde “ünlü” olup milyonları cebe indiriyorlar....
Bu sanatçı müsvedelerinin bizim paramızla aldıkları konforlu evlerinden sadece konuşan ve kendileri için çerez parası sayılacak yardımlarıyla sizi satın almalarına izin vermeyin

Bir avuç ruh hastasının, kendinden olmayanı istediğim gibi aşağılarım hezeyanları karşısında siz ne yapacağınızı söyleyeyim mi?

Biz buna şerbetlendik artık! Nasıl tepki vereceğinizi de söyleyeyim!

Anladıkları dilden konuşun, susmayın.

En olmadı, Kapatın; yok olsunlar!

Protesto edin....

Mesela ;
Eda Ece ve Massoyu artık hayatınızdan çıkarın
Şahan zaten izlemiyordum artık fragmanlarına bile bakmayın...

Düşüncenize saygı duymayan tüm züppelere aynısını yapın.

Ya sadece işlerini yani sanatlarını icra edecekler yada defolup gidecekler....

Protesto etmeyi öğrenin, susmayın...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Fransada başlayıp Belçika, Kanada ve İsviçreye sıçrayan eylemlerin başta şiddet eylemlerine dönüşmesini onaylamıyorum. Haklıyken, hak arama konusunda kessinlikle her açıdan haklı olarak başlayan eylemler şiddet olayları ile beraber haksız bir konuma düştü. Maalesef başta Türkiye olmak üzere batıda bu olaylar mültecilere mal edilerek faşizan bir tavır takınılmaktan geri durulmadı. En ufak münferit olaylar bile büyütülecek dev aynasında sunulmaya çalışılıyor.
Oysa mülteci sorunu, göç hareketleri sömürge arayışları ve işgallerin bir sonucudur. Batı bunu unuttu galiba hatırlatalım dedim.

Kaldı ki Fransa iş gücü ihtiyacını sömürdüğü bölgelerdeki insanları getirerek karşılamaya çalışan köleliği modern çağda modern isimlerle sürdüren bir ülke. Fransa özelinde Jekobanlığın ağa babasıdır....

Krizlerin faturasını da göçmenlere kesen batı ve ortadoğu, ne çabuk unuttunuz siyasi ve iktisadi çıkarlarınızın sonucu, tek tip insan yetiştirmek için giriştiğiniz jekobanist hareketler bu sonucu ortaya koymuş bulunmakta.
Göçmenleri üretim aracı görüp köle gibi çalıştırırken iyiydi ama göçmenler sorun olmaya başlayınca yada yönetim Beceriksizliğiniz dışa vurunca günah keçileri olarak ilk onları seçtiniz değil mi?
İşte faşizm tam olarak budur...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Meclis'e sunulan son kanun teklifine göre yalnızca bu yıl tüm araç sahipleri, ek bir Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecek. Akaryakıttan alınan ÖTV 6 aylık enflasyon kadar artacak. Kurumlar vergisinde 5 puanlık artışa gidildi. Tüm bu vergiler bütçe açıklarını azaltmaya yönelik tedbirler.

Peki sormak istiyorum AKP ye...
Hep halkım cebine dadandınız ve bunun adın sıklaştırıcı ekonomik politikalar dediniz, ya siz ne bedel ödediniz?
Enflasyonu aşağı çekmenin elbet bir bedeli var, peki sizler bu bağlamda ne bedel ödüyorsunuz?

Ötv bir kereye mahsustu ama hükümetiniz tarafından halkın başına bela edildi, şimdi yeni getirilen ek vergiler ve sistemin kalıcı olmayacağına dair size zerre güvenmiyorum....

AKP ben size zerre güvenmiyorum. Verdiğiniz sözlere zerre güvenmiyorum..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar