Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 5 )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Tarihte biraz yolculuğa ne dersiniz? Beni takip edin 😇

Tarihte var olduğuna inanılan kavimler uluslar ve aniden ortadan kayboluşları 🤔

- Mayalar kristal kafataslarını, takvimi icat edip arkalarında birşey bırakmadan nereye gittiler 🤔

- Antik mısırda pramitler firavun mezarı değilde fabrika olarak kullanılırken bize neden gerçekleri söylemedi kimse 🤔

- Sümerler hukuk, ticaret, adalet, yargı ve yasama organlarını buldukları halde neden ve nasıl yok oldular.

Bu bahsettiğim ırk ve ulusların bu kadar muazzam işler yapıp aniden yok olduklarına ikna oldunuz mu?

Sonrasında ateş, yazı ve tekerlek icatlarını sayfalarca anlatırken mucizeden bahseder gibi anlatılmasının yanı sıra ;

Taaaaaaaa ilk insanın burnunun kılına varana kadar ansiklopedi yazan araştırmacılar neden bu yok oluşları halen daha netleştiremediler hiç merak ettiniz mi?

" Dünya tarihinde medeniyetlerin ansızın ortadan kaybolmaları ve arkalarında iz bırakmamaları "

Hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Çözüm
Tarih anlatıldığı gibi yada bize sunulan dan öte kavimler,milletler in yok oluşu bize bir gerçeği ve ardındaki sır perdesini aralatiyor?

Hiç yok olmayacakmis gibi medeniyetleri inşa edenlerin ve bununla övünenlerin ,Yaratıcının tarih sayfalarında bile yer etmemesi gerçeğini bize vurgulatirken ,Diğer tarafta yine böyle medeniyetlerin önümüze sır olarak ibretlik bırakılması ,Geçmişin ve geleceğin gerçek hükümranlığın tek yegane sahibi ni ve ibretlik kavimlerle önümeze sunulmasi bize halen akletmeyecekmisiniz Ayetini Tarihle göstermiş oluyor .

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Her yeni gelen medeniyet eski medeniyetin kalıntılarını ya yok etti ya da tahrif etti
Bunun nedeni egemenlik kazanabilmek.
Bugün Kuran Mushaf'ının tahrif edildiğini iddia eden insanlar bile var .
Çünkü insanoğlu bir yaratıcıya inanıyor ama hayatına karışmasını istemiyor , temel neden bu diye düşünüyorum.
Wow.. Yok oluşların sebebi olarak ilginç bir bakış açısı daha 🤔

Yani şunu mu anlıyoruz Sümerlerden ve antik mısır halkından güçlüleri geldi onları sildi?

Peki onlar nerede? Onlardan güçlüleri de gelip onları yok ettiyse biz son halkamıyız?

Öyleyse neden onların 3 te 1 zeka seviyesindeyiz?

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Wow.. Yok oluşların sebebi olarak ilginç bir bakış açısı daha 🤔

Yani şunu mu anlıyoruz Sümerlerden ve antik mısır halkından güçlüleri geldi onları sildi?

Peki onlar nerede? Onlardan güçlüleri de gelip onları yok ettiyse biz son halkamıyız?

Öyleyse neden onların 3 te 1 zeka seviyesindeyiz?
Çünkü güç sahipleri izin verdiği ölçüde hareket edebiliyoruz
Bugün verdiğimiz kararlardan aklımızdan geçirdiklerimize kadar sisteme prangalıyız
Mahkum bir beyin üretemez efendim =)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Kâinattaki her olay gibi iklim de ilahi bir fermandır. Bize ceza gibi gelen durumlar belki de ödüldür.
Peki bu helakın sebebi ne ? Diyelim ki yok edildiler? İbret olarak yaradan bunu bize neden örnek göstermemiş olabilir?

Yoksa sümer medeniyeti bir efsane mi? O yüzden mi? Bilgi yok haklarında?

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Bu delil var olduklarına yeter bence =)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Yazıyı bulan sümerler değil miydi ?
Bu delil var olduklarına yeter bence =)
😊 Bürokrasi, yasama ve yürütme, eğitim sistemi, yargı kuruluşları ve ticaret kurallarını bulan Sümerlerin varlığı sadece yazı icadıyla kısıtlanamaz elbette 😊

Merak ettiğim ve aradığım cevap varlıkları değil 😊 ne ara nereye kayboldular.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Peki bu helakın sebebi ne ? Diyelim ki yok edildiler? İbret olarak yaradan bunu bize neden örnek göstermemiş olabilir?

Yoksa sümer medeniyeti bir efsane mi? O yüzden mi? Bilgi yok haklarında?
Asıl medeniyet devletleri yıkıldı. Biz ise kırıntılar ile bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz.
Bir devlet diğer devleti yıktığında ilk yaptığı şey kitapları yağmalamak oluyor. Bilgi güçse, gücü elinden al.
Ticarette bu kadar gelişip bu kadar izole yaşamaları ardından asimile olup kimliklerinden sıyrılmaları olarak düşünüyorum sebebini.
Direkt olarak yok olmadıklarından olsa gerek. Zamanla sayılarının azalması ve farklı yerlere yayılım ile yok oluşa sürüklenmek..
Ve yayılan bilgi daha geç topanır. Ve geçten kastım yüzyıllar..

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Asıl medeniyet devletleri yıkıldı. Biz ise kırıntılar ile bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz.
Bir devlet diğer devleti yıktığında ilk yaptığı şey kitapları yağmalamak oluyor. Bilgi güçse, gücü elinden al.
Ticarette bu kadar gelişip bu kadar izole yaşamaları ardından asimile olup kimliklerinden sıyrılmaları olarak düşünüyorum sebebini.
Direkt olarak yok olmadıklarından olsa gerek. Zamanla sayılarının azalması ve farklı yerlere yayılım ile yok oluşa sürüklenmek..
Ve yayılan bilgi daha geç topanır. Ve geçten kastım yüzyıllar..
İşte bu 👏 😊 benden 2 puan hediye 😊 kazanan @Murat

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Konu kapanmış ama ben konuya katkıda bulunmak istiyorum hakkınızı helal edin ancak müsait olabildim.

Konu güzel, ama ben bişeyleri kaçırdığımızı düşünüyorum.
Kaçırdığımızı düşündüğümüz şey ilahi sunetullah..
Burada Sunetullah nasıl işler diye kendime sorunca aklıma hep o meşhur yaşam döngüsü aklıma gelir. Evrende canlı yaşam döngüsü her canlı bir diğerini yiyerek av ve avcı konumunda bir daire şeklinde devam eder ve hayatı dengede tutanda bu sürekli işleyen tablodur.

İnsanlığın ve medeniyetlerin yaşam döngüsü ve hayatlarını idame etmeleri aynen bu şekildedir. Bir zamanlar çok güçlü olan medeniyetler zamanla güç sarhoşluğu yaşamaya ve ahmak yöneticilerin iktidarı ele geçirmeleriyle çürür ve yok olurlar. Önemli olan bu yok oluşun hikayesidir. Yok olan zayıf yok eden hep güçlüdür. Gücü elinde tutan yıktığı medeniyeti tarihin sayfalarına gömmek için yeniden bir tarih yazıcılığına girişir ve geçmişi silip süpürür. Geçmiş medeniyetin bıraktığı mirası geliştirmek öteye taşımak yerine onu kendisine göre yeniden uyarlar dizayn eder yaratır ve tarihin sayfasının artık kendisi ile var olduğuna inanır.

En basiti Osmanlı imparatorluğunun yıkılışına bakın. Çok yakın bir tarih. Çağ açıp çağ kapatan bir medeniyet. Ama onu tarihin derinliklerine gömen Türkiye sanki daha önce o hiç var olmamış Tarih Cumhuriyetin kurulmasıyla başlamış gibi yeni bir tarih yazıcılığı ile onu tarihin derin sayfalarına gömmüştür. Bu arada osmanlıyı biz Türkiye tarihinden değil batılı kaynaklardan çoğunlukla doğru bir paradigma ile öğreniyoruz.

Her kurulan devlet geçmişin mirasını alt üst eder, onlardan kalanı yok eder. Öldürür, idam eder, sürgüne yollar ve korkuyu hayata hakim kılarak insanların unutmasını sağlar. Yeni bir nesli halan ve hikayelerle yetiştirir. Geçmişinden kopuk asimile olmuş bu yeni nesil yeni bir medeniyeti inşaa ederken geçmişin şanlı medeniyetini tarihin tozlu raflarında unutur.

Güçlüler zayıfları yiyerek ayakta kalır. Onlardan arta kalanları asimilasyon ile yeniden uyarlar ve onları yükselmek için basamak olarak kullanır. Zamanla oda zayıflar ve tarihin sayfasını yeni bir medeniyete bırakır.

Ne sümerler ne mısırlılar tarihin kirli tozlu sayfalarında kaybolmadılar, en görkemli dönemlerini yaşayıp sonra zayıf ve güce esir olmuş yöneticilerin zaafları yüzünden zamanla düzeni bozup zevk ve safa ile hayatı sürdürmeye başlayınca, türeyen daha güçlü (İçerden yada dışardan) bir medeniyet onları silmiştir.

Onlar hakkında yazılanlara gelince çoğu hikayedir maalesef.
Basit bir örnek vereyim, İslam tarihi yazıcılığı hurafelerle abartılarla doludur. Tarihçiler gerçeği görmek yerine tarihe görmek istediklerini yazdırmış bu konuda uydurulmuş ve işlerine gelen kullanıma elverişli ne kadar argüman varsa hepsini tarih diye önümüze koymuşlardır.
Bedir ve uhud savaşı ile sonrasında yaşananlar bile tarih yazıcılığında ne halde olduğumuzu bize çok net gösteriyor.
İslam tarihinde siyer okuması yaptığımda (Bazı çalışmaları bundan tenzih ederim) sanki bilim kurgu romanı okuyor gibi his ediyorum. Yaşanmış basit bşr hayat ama ödenen bedeller hiç edilerek tarihe hayallerini kazımışlar adeta...

Bu yüzden hiç bir medeniyet yok olmaz. Silinmez tarihten...
Onları bazı ahmaklar tarihin derinliğine gömer, bazılarıda onlara dair hayallerini tarih diye yeniden kaleme alarak bize okutur.
11 Eylül ABD saldırısı buan en büyük örnek. Sizler daha yaşıyor ve bu olayın en canlı şahitlerisiniz. Bu konuda yazılan onlarca eser var. Bana iki tane çalışma gösterin aynı şeyi söylemiş olsunlar konuyla alakalı. Ya daha tarih bile olmadı, canlı şahitleri olarak bizler hayattayız. Birde bizden sonra gelen olaya şahit olmayanların bu konuda yazacakları ve tarihe not düşeceklerini hayal edin.

Saygılarımla

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Konu kapanmış ama ben konuya katkıda bulunmak istiyorum hakkınızı helal edin ancak müsait olabildim.

Konu güzel, ama ben bişeyleri kaçırdığımızı düşünüyorum.
Kaçırdığımızı düşündüğümüz şey ilahi sunetullah..
Burada Sunetullah nasıl işler diye kendime sorunca aklıma hep o meşhur yaşam döngüsü aklıma gelir. Evrende canlı yaşam döngüsü her canlı bir diğerini yiyerek av ve avcı konumunda bir daire şeklinde devam eder ve hayatı dengede tutanda bu sürekli işleyen tablodur.

İnsanlığın ve medeniyetlerin yaşam döngüsü ve hayatlarını idame etmeleri aynen bu şekildedir. Bir zamanlar çok güçlü olan medeniyetler zamanla güç sarhoşluğu yaşamaya ve ahmak yöneticilerin iktidarı ele geçirmeleriyle çürür ve yok olurlar. Önemli olan bu yok oluşun hikayesidir. Yok olan zayıf yok eden hep güçlüdür. Gücü elinde tutan yıktığı medeniyeti tarihin sayfalarına gömmek için yeniden bir tarih yazıcılığına girişir ve geçmişi silip süpürür. Geçmiş medeniyetin bıraktığı mirası geliştirmek öteye taşımak yerine onu kendisine göre yeniden uyarlar dizayn eder yaratır ve tarihin sayfasının artık kendisi ile var olduğuna inanır.

En basiti Osmanlı imparatorluğunun yıkılışına bakın. Çok yakın bir tarih. Çağ açıp çağ kapatan bir medeniyet. Ama onu tarihin derinliklerine gömen Türkiye sanki daha önce o hiç var olmamış Tarih Cumhuriyetin kurulmasıyla başlamış gibi yeni bir tarih yazıcılığı ile onu tarihin derin sayfalarına gömmüştür. Bu arada osmanlıyı biz Türkiye tarihinden değil batılı kaynaklardan çoğunlukla doğru bir paradigma ile öğreniyoruz.

Her kurulan devlet geçmişin mirasını alt üst eder, onlardan kalanı yok eder. Öldürür, idam eder, sürgüne yollar ve korkuyu hayata hakim kılarak insanların unutmasını sağlar. Yeni bir nesli halan ve hikayelerle yetiştirir. Geçmişinden kopuk asimile olmuş bu yeni nesil yeni bir medeniyeti inşaa ederken geçmişin şanlı medeniyetini tarihin tozlu raflarında unutur.

Güçlüler zayıfları yiyerek ayakta kalır. Onlardan arta kalanları asimilasyon ile yeniden uyarlar ve onları yükselmek için basamak olarak kullanır. Zamanla oda zayıflar ve tarihin sayfasını yeni bir medeniyete bırakır.

Ne sümerler ne mısırlılar tarihin kirli tozlu sayfalarında kaybolmadılar, en görkemli dönemlerini yaşayıp sonra zayıf ve güce esir olmuş yöneticilerin zaafları yüzünden zamanla düzeni bozup zevk ve safa ile hayatı sürdürmeye başlayınca, türeyen daha güçlü (İçerden yada dışardan) bir medeniyet onları silmiştir.

Onlar hakkında yazılanlara gelince çoğu hikayedir maalesef.
Basit bir örnek vereyim, İslam tarihi yazıcılığı hurafelerle abartılarla doludur. Tarihçiler gerçeği görmek yerine tarihe görmek istediklerini yazdırmış bu konuda uydurulmuş ve işlerine gelen kullanıma elverişli ne kadar argüman varsa hepsini tarih diye önümüze koymuşlardır.
Bedir ve uhud savaşı ile sonrasında yaşananlar bile tarih yazıcılığında ne halde olduğumuzu bize çok net gösteriyor.
İslam tarihinde siyer okuması yaptığımda (Bazı çalışmaları bundan tenzih ederim) sanki bilim kurgu romanı okuyor gibi his ediyorum. Yaşanmış basit bşr hayat ama ödenen bedeller hiç edilerek tarihe hayallerini kazımışlar adeta...

Bu yüzden hiç bir medeniyet yok olmaz. Silinmez tarihten...
Onları bazı ahmaklar tarihin derinliğine gömer, bazılarıda onlara dair hayallerini tarih diye yeniden kaleme alarak bize okutur.
11 Eylül ABD saldırısı buan en büyük örnek. Sizler daha yaşıyor ve bu olayın en canlı şahitlerisiniz. Bu konuda yazılan onlarca eser var. Bana iki tane çalışma gösterin aynı şeyi söylemiş olsunlar konuyla alakalı. Ya daha tarih bile olmadı, canlı şahitleri olarak bizler hayattayız. Birde bizden sonra gelen olaya şahit olmayanların bu konuda yazacakları ve tarihe not düşeceklerini hayal edin.

Saygılarımla
Tam manasıyla tüm yorumların derlenerek giriş gelişme sonuç kapsamında bir yazı olmuş @Qasem emeğine sağlık 👏

Örnekleyecek olursam konuşmaları dinlemiş ve bununla ilgili bir kompozisyon yazmış hissi uyandırdı bende ve bir o kadarda net ifadeler harika bir kapanış oldu 👏

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar