Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 13 )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Kişilere ve olaylara bakış açımızın sebepleri bilinçli mi? Yoksa bilinç dışı mı? gerçekleşiyor..

✅ 11/10/2022 ⏰: 23.59'a kadar geçerlidir.

Kendinizden örneklerle katkıda bulunursanız temel anlamda anlatımlar daha net olacaktır.

Şimdiden görüşleriniz için teşekkür ederim.

Çözüm
Kişinin hal hareket tavır ve davranışı kişinin kendi hür iradesi ile bilinçli eylemlerinin sonucu olarak ortaya çıkar.
Kişi, olay yada olguya bakışımız Dna'mızda kopyalanarak gelmez. Kişilere karşı davranışımız onların bize olan yaklaşımları yada hakikatlemize bakış açıları sonucu şekillenir.
Yine bir olay ve olguya bakışımızı yani paradigmamız bilgi birikim ve tecrübelerimizin sonucu olarak ortaya çıkar.

Mesela birini sevmek sizin tercihiniz olduğu gibi sevmemekte sizin kendi tercihinizdir. Dünyada sizin dışınızda gelişen bir çok olay olur ve bunlar sizin hayatınızı ciddi şekilde etkiler, ama hiç biri sizin adınıza karar vermez. Kendini dayatır ama nihai karar sizindir.

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Bencağız güvenmeyi seviyorum , her ne kadar başıma iş aşsa da =P
İnsanlara asla yaralarınızdan bahsetmeyin derler, ama ben konuşarak iyileşen biri olaraktan yaralarımdan bahsetmeyi de severim
Yalnız şöyle ki , bakıyorsunuz sizi dinleyerek merhem görevi yapan insanlar , başka ortamlarda sizi gözünü kırpmadan malzeme yapabiliyor =)
Oldukça yaralayıcı gelebilir bu , lakin benim için bu davranış kişinin kalitesini ortaya koyar ,
Olayları çözümlemek bir erdemdir ama kişileri iğdiş etmek acizliktir.
Bu kaide asla değişmez insan bildiğini okuyan bir varlık neyi nerede niçin konuştuğunu yalnızca kendisi bilir
İnsan kendini çok iyi manüpile eder lakiiin eğer vicdan yoksunu değilse yaptıkları kendisinden nefret etmesini sağlayabilir
Pişkinse zaten duyarsızın tekidir öylesini düşünmeye dikkate almaya bile değmez =)
İnsan olmak kadar iyi bir şey yok bu dünya da ve kimse yaşattığını yaşamadan ölmez
İşte bu teslimiyet huzurun ta kendisidir.
Bütün bunlardan hareketle insana bakış açısı tabi ki helal ve haram daire ölçüsünde olmalı ( en büyük eksiklik bu )
Kişi yaşadıkları ile yargılanmamalı çünkü herkesin imtihanı çok farklıdır
Kayıplarıyla kazançlarıyla iradi duruşunun farkında olan insanlar bahtiyarlardır.
Düşüşler olacaktır önemli olan üzerini silkeleyerek ayağa kalkabilmektir vesselam .

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Bencağız güvenmeyi seviyorum , her ne kadar başıma iş aşsa da =P
İnsanlara asla yaralarınızdan bahsetmeyin derler, ama ben konuşarak iyileşen biri olaraktan yaralarımdan bahsetmeyi de severim
Yalnız şöyle ki , bakıyorsunuz sizi dinleyerek merhem görevi yapan insanlar , başka ortamlarda sizi gözünü kırpmadan malzeme yapabiliyor =)
Oldukça yaralayıcı gelebilir bu , lakin benim için bu davranış kişinin kalitesini ortaya koyar ,
Olayları çözümlemek bir erdemdir ama kişileri iğdiş etmek acizliktir.
Bu kaide asla değişmez insan bildiğini okuyan bir varlık neyi nerede niçin konuştuğunu yalnızca kendisi bilir
İnsan kendini çok iyi manüpile eder lakiiin eğer vicdan yoksunu değilse yaptıkları kendisinden nefret etmesini sağlayabilir
Pişkinse zaten duyarsızın tekidir öylesini düşünmeye dikkate almaya bile değmez =)
İnsan olmak kadar iyi bir şey yok bu dünya da ve kimse yaşattığını yaşamadan ölmez
İşte bu teslimiyet huzurun ta kendisidir.
Bütün bunlardan hareketle insana bakış açısı tabi ki helal ve haram daire ölçüsünde olmalı ( en büyük eksiklik bu )
Kişi yaşadıkları ile yargılanmamalı çünkü herkesin imtihanı çok farklıdır
Kayıplarıyla kazançlarıyla iradi duruşunun farkında olan insanlar bahtiyarlardır.
Düşüşler olacaktır önemli olan üzerini silkeleyerek ayağa kalkabilmektir vesselam .
Bir duvarda okumuştum..

" İyileştirdiğiniz herkes ilk olarak sizden vazgeçecek "

Tavsiye ve görüşleriniz için teşekkür ederim. 👏

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Tabiki bilinçli gerçekleşmekte geçmiş tecrubelere dayanarak..

Olay gözünden baktığımda genellikle tarih tekürrür etmekte değişen bir şey olmuyor..

İnsan gözünden baktığımda hüsnü zandan çok acı tecrubelerim hep haklı çıkıyor..

Bana göre itici gelen bir şahıs kazanmaya sevmeye çalışıyorum lakin tecrubem derki değişmez değişmeyecek maalesef haklı cıkıyorum..

Güven duygum tarihe karıştı istisna hariç oda çok sınırlı..

Samimiyetin tamamen öldüğünü görüyorum ..

Sadece karakterler menfaat doğrultusunda ilerlemekte ve yaranmak şirin gözükmek için çaba harcamakta..

Bu bana göre değerlendirme tabiki...

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Kişilere ve olaylara bakış açımızın sebepleri bilinçli mi? Yoksa bilinç dışı mı? gerçekleşiyor..

✅ 11/10/2022 ⏰: 23.59'a kadar geçerlidir.

Kendinizden örneklerle katkıda bulunursanız temel anlamda anlatımlar daha net olacaktır.

Şimdiden görüşleriniz için teşekkür ederim.
Bu konuda kendimi ikna edecek ,kendimi size ifa edecek bakış açım bilinçli hal úzeridir, ki ! Bu konuda hiç bir bilgim yok.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Neden ben???
Diye başlayan bir cümleden ziyade *bu durum bana ne anlatmak istiyor diyen biri ollmayı seçmek benim tercihim. Bilinçli yaptığım bir durum. Olağan bir şey yaparken olağan üstü hissediyorum.. İşte o zaman anlıyorum..
Baktığınla gördüğün farklıdır. Öyle ki iki göz bile farklı görür her şeyi öyle ya...
Farklı bakış açılarıyla yaklaşmayı severim. Karşımdaki benim hayat yolumu gitmedi sonuçta.. Onunda hikayesi bambaşka. O hikayeyi görmeyi istemek mühim. Görmek istemeyene gösteremezsin.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Davranışların %80' lik kısmı daha evvelden tecrübe edilmiş ve ders alınmış hataların düzeltilmiş haline uyum sağlamak adına fikren savunma odaklı hâlen kusurlu olmamak adına bilinç altında yer edinmiş kalıpların açığa çıkmasından kaynaklıdır.

Kalan %20 lik dilim ise kendi içerisinde dallara ayrılır ;

- Kıskançlık duygusunu bastırma adına yapılan davranışlar
- Sinir anında sergilenen davranışlar
- Haklı çıkma veya haklılığı savunma adına sergilenen davranışlar gibi örnekleri arttırabilirsiniz. Ama bu yüzde tam olarak 20 yi geçmemektedir zira her insan aynı karakteristik özellikleri sergile(ye)mez.

Sonuç olarak bilinçaltı odaklı bakıldığında davranışların çoğunluğu bilinçli davranış olarak izlenim bırakır.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Kişinin hal hareket tavır ve davranışı kişinin kendi hür iradesi ile bilinçli eylemlerinin sonucu olarak ortaya çıkar.
Kişi, olay yada olguya bakışımız Dna'mızda kopyalanarak gelmez. Kişilere karşı davranışımız onların bize olan yaklaşımları yada hakikatlemize bakış açıları sonucu şekillenir.
Yine bir olay ve olguya bakışımızı yani paradigmamız bilgi birikim ve tecrübelerimizin sonucu olarak ortaya çıkar.

Mesela birini sevmek sizin tercihiniz olduğu gibi sevmemekte sizin kendi tercihinizdir. Dünyada sizin dışınızda gelişen bir çok olay olur ve bunlar sizin hayatınızı ciddi şekilde etkiler, ama hiç biri sizin adınıza karar vermez. Kendini dayatır ama nihai karar sizindir.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar