Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Allah İnsanlarla Konuşurmu ?

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
SORU:

Şûrâ sûresi 51. ayette geçen ve beşer olarak kastedilenler sadece nebîler midir, yoksa herhangi bir insan da bu kapsama dahil midir?
CEVAP:
Şûrâ sûresinin 51. ayeti mealen şöyledir:
“Allah, herhangi bir beşerle ilham yoluyla, perde arkasından veya tercih ettiği şeyi kendi izniyle içine fısıldasın diye elçi gönderme dışında bir yolla konuşmaz. Yüce olan ve doğru kararlar veren O’dur.” (Şûrâ, 42/51)
Bu ayette Allah Teâlâ bir insanla hangi şekillerle konuşacağını ifade etmiştir. Bunlardan ilki kişinin gönlüne bildirmek yani ilhamdır. Kur’an’da Hz. Musa’nın annesine, Meryem Validemize ve Hz. İsa’nın havarilerine bu şekilde bir ilhamda bulunulduğu belirtilmiştir.
İkinci şekil olan perde arkasından yani kendini göstermeden konuşmaya ise yine Hz. Musa’nın ilk vahyi alış şekli olarak Tâhâ sûresi 12. ayette bahsedilen Cenâb-ı Hakk’ın konuşması örnek verilmektedir.
Allah Teâlâ’nın bir elçi göndererek vahyetmesi ise Melek Cebrail’i göndererek nebîlere vahyetmesidir. Bununla ilgili bir ayet şöyledir:
“Allah gizli bilgilerini sizinle paylaşmaz. Onun için uygun gördüğü bir elçisini seçer. Siz, Allah’a ve elçilerine inanıp güvenin. Eğer inanıp güvenir ve kendinizi korursanız büyük bir ödülü hak edersiniz.” (Âl-i İmrân, 3/179)
Nebîlere gelen vahiy kesindir ve nebîler kendilerine gelenin bizzat Allah’ın buyrukları ve vahyi olduğunu bilmektedirler. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
“Bütün gizli bilgileri (gaybı) bilen O’dur. O, gaybını kimseye açmaz;
Uygun bulduğu bir elçi olursa başka. Onun da önüne ve arkasına gözcüler diker.
O elçi bilsin ki Rabbi tarafından gönderilenleri, melekler ona tam olarak ulaştırmış, o da onlarda olanın hepsini almış ve her şeyi tek tek kavramıştır.”
(Cin, 72/26-28)
Diğer insanlar ise şeytan vesvesesini ilham sayabilir. Şeytani rüyayı, Rahmânî rüya sayabilir. Bizim emin olabileceğimiz tek yol, nebîlere gelen vahiylerdir.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
ayırt etme diye allah sana göndermez diyor

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bu ayette Allah Teâlâ bir insanla hangi şekillerle konuşacağını ifade etmiştir. Bunlardan ilki kişinin gönlüne bildirmek yani ilhamdır. Kur’an’da Hz. Musa’nın annesine, Meryem Validemize ve Hz. İsa’nın havarilerine bu şekilde bir ilhamda bulunulduğu belirtilmiştir.

Buradaki paragraf da Hz Meryem validemize verilen ilhamdan bahsediliyor.
İlham özel kişilere mi veriliyor?

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
evet yazılanları iki sefer okudum allah seçtiği özel kişilere vahiy ile irtibat kurdugunu söylüyor .. insanların şeytani rüyalarlada allahın iletişim kurabileceğini düşündüğü için ayetler ve hadislerin açıklamasında Allah insanlarla vahiy dışında iletişim kurmaz diyor..

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
yalnız ekliyim
burdaki makale öyle diyor ayetlerin hadislerin apaçıklığı farklı yorumlana bilirde sadece bu konuda öyle demek istemiş ayet tartışılmazda ayeti yorumlayanlar yorumlama tartışıla bilir tabikide

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@Qasem ilham özel kişilere mi verilir yoksa biz Allah’ın kulları farketmeden Allahtan ilham alıyormuyuz?
Lütfen bizi Sade şekilde aydınlatırmısın ...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
@Qasem ilham özel kişilere mi verilir yoksa biz Allah’ın kulları farketmeden Allahtan ilham alıyormuyuz?
Lütfen bizi Sade şekilde aydınlatırmısın ...
abla sana yorum yapmıycaktım ama :D
Qasem kim ? hep Qasem abiye soruyonuz mehdi falanmı ? :D
@Qasem abi senin hoşuna gidiyormu bu dini konuların sana sorulması ?
Ayet yorumlaması yaptırıyorlar farkındamısın ehliyetsiz birine :D

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Qasemin yorumlamasını istemem araştırmacı kişiliğine sahip olması bizler onun gibi yada şahsım öyle olduğuna inanıyor ..
Abinin hoşuna gidiyor mu sorun çok saçma çünkü Qasem abinin bu tür sorulara kayıtsız kalmadığı bildiğimiz durum ..

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Qasemin yorumlamasını istemem araştırmacı kişiliğine sahip olması bizler onun gibi yada şahsım öyle olduğuna inanıyor ..
Abinin hoşuna gidiyor mu sorun çok saçma çünkü Qasem abinin bu tür sorulara kayıtsız kalmadığı bildiğimiz durum ..
günah günah herkes öyle ayeti yorumlayıp yönlendiremez neyse siz devam edin . az önce deprem oldu

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
abla sana yorum yapmıycaktım ama :D

Fatih mehdilik falan tasladım mı?
Saçmaladığının Farkındamısın. Bana sorulup sorulmamasının hoşuma gidip gitmemesi den ziyade sorulması seni niye rahatsız ediyor onu nlamadım. Ehliyetsiz olup olmadığıma sen mi karar veriyorsun?

Vahy ihtisas alanım olduğundan sormak istemiş, senin ihtisas alanın olan bir konuda biri. Sana soru sorsa bunlarımı diyece Fatih?

Bu konuda Allah bir kaç ayette değinir. Murat Kayacan bu anlamdaki çalışmasında şöyle der :
Allah, kullarına doğrudan hitap etmek yerine, kalbe ilham ederek veya perde gerisinden seslenerek yahut melek aracılığıyla vahyettiğini belirtir: “Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur. Yahut da bir elçi gönderir de izniyle ona dilediğini vahyeder. Şüphesiz ki O, çok yücedir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Şura, 42/51)

Allah’ın vahiy yoluyla kullarıyla irtibat kurmasının yollarından biri, onların kalplerine ilham etmesi şeklindedir. Perde arkasından hitabı deyince Hz. Musa’ya bir ağaçtan hitabı akla gelmektedir. (Kasas, 28/30) Hz. Musa, bu diyalog sırasında Yüce Allah’ı görmemiştir. Melek aracılığıyla hitabının örneği de Cebrail ile vahiy göndermesidir. Vahiy meleği Cebrail, sadece peygamberlere vahiy getirmez. Bunun örneği de Hz. İsa’nın annesine olan Cebrail’in hitabıdır: “(Cebrail) dedi ki: 'Ben ancak senin Rabbinin bir elçisiyim. Sana tertemiz bir oğlan çocuk bahşetmek üzere (geldim).” (Meryem, 19/19) Allah’ın kullarıyla bu üç çeşit diyalog tarzıyla irtibat kurması O’nun bildiği bir hikmete dayalıdır.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Fatih mehdilik falan tasladım mı?
Saçmaladığının Farkındamısın. Bana sorulup sorulmamasının hoşuma gidip gitmemesi den ziyade sorulması seni niye rahatsız ediyor onu nlamadım. Ehliyetsiz olup olmadığıma sen mi karar veriyorsun?

Vahy ihtisas alanım olduğundan sormak istemiş, senin ihtisas alanın olan bir konuda biri. Sana soru sorsa bunlarımı diyece Fatih?
senin hoşuna gidiyor bu tür sorular benim hiç hoşuma gitmiyor . kendimi bilinmeyen bir tarikat içinde hissediyorum burda
soru cevap verilmiş ona bile örnek verip açıklama yapıyorsunuz. din sizin işiniz değil . en hassas oldugum konu bunun fikirlere saygı duyulmasıyla alakası yok sen benim inandığım doğru veya yanlış şeyleri yorumluyorsunuz. ortamında bulunmak istemediğim şeyler bunlar . kardeşin olarak uyarıyorum bana bana cevap veriyorsun abi :D kusura bakma islami bir site değil burası öyle olsa islami paylaşımlara önem versem islami içeriklere girerdim kategori konusu soru cevap bu senin yorumlayacagın birşey yok burda

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar