Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Film/Dizi Analizi Star wars

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
1400x788star-wars-filmleri-hangi-sirayla-izlenir-star-wars-izleme-sirasi7d246ae56362a432.jpg

Star Warsın 40 yıllık bir serüven ve ilk filmi 4 sonra 5-6. @Hatra hocanın tavsiyesi ile bende bu sıralama ile başladım. 4-5-6-1-2-3-7-8-9 olarak bu mükemmel seriyi izlemeye başladım. 9 bitti ve filmin içeriği için çekilen dizilere başlayacağım.

Filmi ben zihnimde ikiye böldüm.
Luke skywalkerın ilk ölüm yıldızını patlamasından önce ve sonra diye...
Filmin Millattan öncesi ve Millattan sonrasına çok uygun bana göre.

Merak ettiğim bir çok soru var. Yoda mesela?
Yoda kim, nereden geldi, türü ne?
Mesela Sithler Cedayların altın çağında Galaktik cumhuriyetinde nasıl kök saldılar?
Mesela Anakin Skywalker nasıl doğdu, kökenleri nereye dayanıyor, gücün yoğun olarak kendisinde bulunmasının nedeni ne?
Ticaret federasyonun yükselmesi nasıl oldu? Anakinin keşfi Naboonun ablukasına denk geliyor, Anakin kölelikten evrenin en güçlüsü olmaya nasıl tırmandığının hikayesi bence mükemmel ama burada bir çok bilinmez nokta var ve sanırım bu noktalar bilerek karanlıkta bırakıldı ve her bir kör nokta için bir dizi planlandı.

Mesela Kaminonun keşfi Senatör Amidalaya suikast girişimi araştırması yapılmasıyla ortaya çıkar. Yani olağan üstü bir klon ordusu tasarlanmış ve hayat bulmuş. Burada Obi Wanın oyunculuğu ve hikayeye katkısı bana göre en üst seviyede.

Anakin annesinin intikamını almak için büyük bir katliam yapar ama bu katliam ilginç bir şekilde Padmeyi ona aşık eder. Bunun arkasında ne yatıyor bilmiyorum ama normal şartlarda palmenin ondan uzaklaşmasının temeli burda atılmalıydı.

Mesela ölüm yıldızının inşasının nasıl başladığını merak ediyorum. Hangi yörüngede ve nasıl başlar?

Mesela Palpatin?
Palpatin filmde en başından beri aslında hiç yokmuş, hep sitlerin gizli gezegeninde bulunuyornuş yani gerçekte gördüklerimizi hiçbiri Palpatin değilmiş taki 9. Bölüm son sahneye kadar. Mesela Palpatin gerçekten Dart Didiosmuydu? Yoksa oda kullanılan bir karekter miydi?

Anakinin yani bana göre filmin en mükemmel karekterinin Dart Wadera dönüşmesi oldukça ilginçtir. İnsan öfkesine yenilince gerçekten elindeki aydınlığı kaybeder. Obi Wanın düelloda Waderi yenmesi mükemmel bir sahne. Yani ben Anakin öldü yerine başkası geçecek diye beklerken kurtarılır ve filmin seyri tamamen değişir. Mesela Han Solo bu süreçte nereye kayboldu neler yaşadı.

Obi Wanın ölüm sahnesi ve Ölüm yıldızının yok edilişi, yine aynı bölümde Alderanın yok edilişi çok mükemmel sahnelerdi.

Kazanılan bir çok başarıya rağmen Sithler hep yeni bir plan ortaya koyarak ilk düzen ve sonrada son düzen olarak karşımıza çıkar ve son düzen var olma yada yok olma savaşı haline gelir.

Mesla ben solonun Keylo Ren'e dönüşmesde çok ilginç bir hikayedir. Anakin nasıl tüm Ceday çocuklarını katlettiyse Ben solod tüm arkadaşlarını yok ederek Sonekeye biat eder. Tabi bu aynı zamanda Lukun kendini sürgüne ve güçten uzaklaşması ve kend dünyasına çekilmesine de neden olur.

Exegol aslında en başından beri karanlığın yönetildiği yerdir. Rey dedesinin liderliğini yaptığı karanlık gücü ve Exegolu Palpatinle beraber yok eder. Yani sithlerin kalesi düşer ve son Ceday Rey büyük savaşı kazanarak karanlığa son verir.

Bundan sonrasında neler yaşanır bilemem ama ben geriye dönüp filmi anlamak için filmin çekilen dizilerini izlemeye başlayacağım...

Gayet güzel ve sürükleyiciydi.

Filme puanım : 10/9

Son düzenleme:

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Emeğine sağlık Qasem efendi. ☺️Rogue One var sırada. Orada bu deli sorularının bazı cevaplarını alacaksın. Sonra da Kenobimin dizisine başlarsın. Ardından Mandalorian ile taçlandırırız. Şimdi Ahsoka dizi olarak geliyor. Anakin’in padawanı. Bu evren bitmez. Çok merak ediyorsan kitaplarını da okursun. 😅

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hatra, kitaplarını okursam hayal kırıklığı yaşarım diye şimdilik kitaplar dursun bir görselleri bitireyim sonrasına bakarız :)
İzlemeye devam

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Hayal kırıklığı olmaz sorularına cevap bulursun diye dedim. Mesela Palpatine. Naboo doğumlu bir insandı fakat sahip olduğu güç sebebiyle Jedilardan önce Darth Plagueis tarafından çırak olarak yetiştirildi. Hatırlarsan Anakin’e ölüleri canlandırma gücüne sahip sith lordu olarak anlattığı Darth Plagueis’ti. Fakat onu öldürüp yerine geçen de Palpatine idi.
Sonracığıma yanına aldığı çırağı Darth Maul ile dehşetli planını gerçekleştirmeye koyulur. (Darth Maul, Kenobi’nin ustası Qui Gon Jinn’i öldüren Sith. Tabii Kenobi bu durur mu! Kasap gibi doğradı Maul’u. Hey yavrum hey. ) Order 66 ( Emir 66) ile - ki çok hazindir- Jedi düzenine son vererek yavaş yavaş çökerttiği galaktik cumhuriyetin yerine imparatorluğu kurar. Devir açıp devir kapatan, Star Wars evreninin en korkunç zekasına sahip kişisidir. Her şey öngördüğü ve planladığı gibi giderken, ( Anakin’in Darth Vader olarak çırağı olması gibi) Luke bu oyunu Tatar Ramazan gibi bozar. Aslında sadece Luke değil, Anakin’in babalık duygusu ile yaptığı fedakarlık sonucu öngörülmemiş bir durum olur. Koca Vader aydınlık tarafa geçer ve Anakin olarak gözlerini yumar.
E Palpatine çok korkunç bir zeka dedik. Meğer herif kendisini klonlamış. Tekrar güçleneceği ve ortalığı talan edeceği günün gelmesini sabırla Exegol’da bekler. Bu süre zarfında da Sith bilimiyle oluşturduğu Snoke mirasını devam ettirir. Planını bozan ikinci durum da torunu Rey ve Kaylo Ren’in seçimleri olur. Bütün jediların desteğini alan Rey tarafından Palpatine yok edilir. Peki bu kadar özetle biter mi bitmez. Konu içinde konular var. 😅 Olaylar bitmediğinden fikirsel olarak değerlendirmeye gelemiyorsun ki! Bak gene gelemedim. 😅

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hatra, ben giriş mahiyetinde genel almıştım ele, karakter analizleri ve olay örgüsünü, tarafları ve tarihçeyi ayrı ayrı ele alıp analiz etmek gerek.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
IMG_20230504_104136.md.jpg

Yoda üstat diyor ki:

"Alıştır kendini,
kaybetmekten korktuğun
her şeyin gitmesine."

4 Mayıs Star Wars gününüz kutlu olsun :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar