Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Güncel Soru-Cevap ve Meteorolojik Sohbet

ZARiP

FK Meteorolog
Net 6 gün daha yüksek basınç (YB) etkisindeyiz.
Bu YB tehlikelidir, havayı kirletir, kuraklık yapar.
YB, sadece bizi değil Avrupa'yı da etkisi altına aldı.

ZARiP

FK Meteorolog
ECMWF ekstrem tahmin raporu çıktı.
Durumlar çok karışık.
Ekstrem değerler haritası alarm vermiş.
GFS sıcaklık anomali haritası hiç iyi şeyler göstermiyor.
Sıcaklıklar Avrupa'da mevsim normallerinin yer yer 16 derece üzerine çıkıyor.
Yüksek basınçla anormal durumlar yaşanıyor.
ABD Buffalo, Kanada Ontario örnektir.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️

Onlarda normal olmayabilir fakat bizim ülkemizde bilhassa doğu kesimlerinde çok normal görüntüler. Hatta evleri aşan kar kütleleri ile mücadele veriyorlar.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bu akşam ve özellikle gece Güney Marmara-Trakya-İstanbul yer yer sisli.
Bugün 15:00 civarı Büyükçekmece tarafına geçtim fakat haberlerden bihaber olduğumdan gündüz vakti aniden bastıran sisi “ileride yangın var sanırım” diye korktuğumu söyledim.
Evet İstanbul sabahları ve geceleri puslu ve sisli olur bilhassa boğazda büyüyen birey olarak alışkınım. Lakin bu sis alışıldıktan farklı gündüzün ortasında önümüzü göremedik dörtlü yaktık.
@ZARiP hocam yaşanılan sis durumu ani sıcaklık düşüşümüdür?

ZARiP

FK Meteorolog
Bugün 15:00 civarı Büyükçekmece tarafına geçtim fakat haberlerden bihaber olduğumdan gündüz vakti aniden bastıran sisi “ileride yangın var sanırım” diye korktuğumu söyledim.
Evet İstanbul sabahları ve geceleri puslu ve sisli olur bilhassa boğazda büyüyen birey olarak alışkınım. Lakin bu sis alışıldıktan farklı gündüzün ortasında önümüzü göremedik dörtlü yaktık.
@ZARiP hocam yaşanılan sis durumu ani sıcaklık düşüşümüdür?
Aslında son sorunuzu şöyle cevaplasam daha doğru söylemiş olabilirim, bir çok sis çeşiti vardır ve bu günlerde oluşan sis çeşitinin tanımı şöyle, atmosferde ters ilişki dediğimimiz sıcak-soğuk çatışır, şehir soğuktur, yükseklik artarsa sıcaklık artar, soğuma çiğ noktasıda indiği zaman sis oluşmaya başlar. Genelde pus ile (10km-1km) başlar sonrasında sis (1000m ve aşağısı) oluşur.
Sebebini bir çok meteorolojik dil ile anlatmak mümkün;
Binlerce filtresiz fabrika, zehirli kimyasallar, 5343 m2 ye resmi 16 gayri resmi 25 milyon nüfus, kişi başına 4,9 araç oranı var, tanımlaması aynen şöyle demişti hocamız İstanbul için "yeşili çalınmış garip şehir" vs.vs.
Tabi bir de Afrika'nın yüksek basıncı ülkemizin üzerine resmen oturdu.
Üzerine önümüzde hafta Azor yüksek basıncı ile kuru ve ılık bir hava ülkemize yerleşmeye gelecek.
Hocam bir de sadece İstanbul böyle değil, tüm ülke böyle.
Her tarafımız hava kirliliği şuan maalesef.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@ZARiP, hocam bu soğukluk deniz ve göller üzerinde yoğun sanırım zira Büyükçekmece gölü civarında yoğunluk vardı orayı geçince günlük gülistanlık oldu. Tam da beni ürküten can alıcı noktası oldu.
Ocak ayındayız ve ben evimde gündüzleri hatta bazen gece yarısından sonra kombiyi kapatıyorum. Bu kış yaşadığım kışlara asla benzemiyor.

ZARiP

FK Meteorolog
@ZARiP, hocam bu soğukluk deniz ve göller üzerinde yoğun sanırım zira Büyükçekmece gölü civarında yoğunluk vardı orayı geçince günlük gülistanlık oldu. Tam da beni ürküten can alıcı noktası oldu.
Ocak ayındayız ve ben evimde gündüzleri hatta bazen gece yarısından sonra kombiyi kapatıyorum. Bu kış yaşadığım kışlara asla benzemiyor.
Maalesef ki maalesef ocak ayı için güzel yağışlar var demek isterdim ki şuan hiçbir sistem gözükmüyor.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar