Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Sokağa çıkmak, yürüyüş yapmak suç mu?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Sokağa çıkmak, hak ve adalet aramak, farkındalık yaratmak, eylem yapmak ve bildiri dağıtmak, bildiri okumak kötümü?

Nereden nereye diyeceğiniz ne varsa konuşalım?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@SiyahSancaktaR, nasıl yani biraz daha detaylandırırmısın, malum kesim kim?
Kastın eğer sol ise, Türkiye eylem kültürünü soldan almıştır.
Sağ sonradan sonradan eylem kültürü kazanmıştır.

Biraz daha detaylandırırmısın abim

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Sokağa çıkılıp birşeyleri protesto etmek tabiki haktır ama başkalarının malına zarar vermek yakıp yıkmak öfkelerine hakim olamayıp can kayıpları olacaksa otursunlar oturdukları yerde bi yandanda protesto edilip sokağa çıkılsın istemem böyle durumlarda ortalığı karıştırmak isteyenler farklı ülkelerden gelip ortamın durumundan faydalanıp ortalığı karıştırmak isteyenler çok o yüzden bunun önüne geçilebilir mi bilemiyorum daha dün Kazakistan örneği karşımızda o yüzden ben kötü olaylar olacaksa herşey çığırından çıkacaksa ülkeme daha çok zarar gelecekse olsun istemem

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Meva, duş ülkelerden gelenler derken.
Mesela niye şöyle bişey düşünmüyorsunuz, halk sokakta hakkını arıyor, yasal eylem hakkını sürdürüyor. Lakin güvenlik güçleri orantısız güç kullanarak halkın haklı oldukları eylem hakkını sabote ederek halkı kızdırıp ortalığı savaş alanına çeviriyorlar.
Bunu defalarca gördük şahit olduk.

En basiti gezi eylemleri.
Güvenlik güçleri orantısız ve haksız yere müdahale etmedikçe nerede taşkınlık oldu?

Diyelim eylem için dökülsün. Asker polis sen kendi halinde sesini duyururken sana vuruyor, saçını başını yolluyor ne yaparsın?
O an için bir empati yap

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Tabiki polisin orantısız güç kullanmaması sadece olası bir sorunda müdahale etmesi gerekiyor gezi eylemlerinde yoktuk sadece medyaya yansıyan tarafıyla ortamı geren polisti diyemem geçmişte dış ülkelerden gelip ortalığı savaş alanına çevirenler olmadı mı içimize sızıp bizdenmiş gibi davrananlar olmuş diyordu babam bunu en iyi sen bilirsin gergin ortamı daha çok gerip taşkınlık çıkarılmadı mı

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Her eylemde sabote eden çıkar, ben dış güçler yada dışardan söylemine katılmıyorum. Bu sabote edenler bazen içimizdeki ahmaklar, bazen karşı taraf, bazen polis, bazende cahil hak aramayı kaba güç zan edenler olabiliyor. Aranızda brnim kadar eylem geçmişi olan yok. Gerçek adımı soyadımı Google Arama butonuna yaz karşına çıkacak eylemlere sen bile şaşıracaksın.
Bir çok eylemimizde güvenlik güçleriyle yakapaça olduk, dışardan kimse sabote ettiğine hiç rastlamadım. Bir sürü manipülatif haber, yada yandaş kanalların uydurma haberleri yada muhalif medyanın uydurma kurgularından öteye gitmedi.

Gezi de de bizzat bulundum.
Bir örnek vereyim, andımız dayatması ve milli güvenlik dersi jekobanlıktır, bu dayatma kalksın adına tüm türkiyede eş zamanlı eylemler düzenledik. Taleplerimizi dile getirdik. Ülkücü gelenekten gelen bir polis elimdeki mikrofonu yere çarpıp parçaladı. O an bende ona kafa geçirip azını burnunu dağıtabilir, provakasyona gelebilirdim. Ortalık ana baba günü olurdu. Ben mikrofonsuz devam ettim. Amirleri vakarlı duruşumuzu görüp polis megafonunu verdi. Yani dışarda söylemi herzaman içi boş.

Bak kavala davası, yüzümüze gözümüze bulaştırdık, saros davası sözde...
Hepsi hikaye kurgu...

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@Qasem senin gibi Eylem geçmişim olmadı o yüzden bilemem ama geçmişte olan olayları belgesel olarak izlerim medyaya yasımış tarafları hiçbir zaman doğru değildir elbette hani filmler için denir ya sahne arkası ondada içinde bulunmadığım in bilemem ama evet polisin orantısız güç kullandığı zamanlar çok olmuştur hatta medyaya yansıyan olaylar başörtüsü yasağını protesto edildiğinde polisin ne kadar çığırından çıktığını gördük Sadece bir kere Filistin için eylemlerde bulundum onda bir sorun çıkmadı protesto edilip bir kaç kişi öne çıkıp konuşma yaptı sonrasında dağılıp gittik

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@Qasem Üstad gezi de bizzat bende gözlemlemek için gittim sırf medyadan görüp yorumlamak için..
Dert eylem değildi sol kesmin capulculuktan başka gayesi yoktu içlerine kadar girdim bana hak arayış felan deme sakin o eylemi...
Evet para ile motive edilmiş bizzat tutulmuş guruplar şovunu yaptı !...
Bana kimse başka türlü açıklamayaz bunu gülerim..
Eylem kültürü sol kesim başlatmış olabilir hakkın var Üstad..
Geçmişe doğru analiz ettiğimizde genel anlam da olan eylemlerin tarzı amacı ne incelemek lazım..
Iscı sendikaları eylemleri hepsini içine katarsak
Hakikat çerçevesinde yüzde 10 çapulculuk çerçevesinde yüzde 90 Üstad....
Imam hatip davalarında eylemlerin de en saflarda en aktif tiplerdeydim.
Biz sol kesim gibi çapulculuk yapmadık.
Polis güçleri bizlere terörist muamelesi yapmasına rağmen !..
Karakolda işkence gördük be !..

Elektrik yedim ben sopaları saymıyorum bile..

Tırnağı çekilenler anlatmamayim istersen detayları...

Yine de bize yakışan yaptık hamdolsun..
Şimdi teraziye koy bakalım Üstad...

Istisnalar kaideyi bozmaz bu konu dışı
Elbette hakikat çerçevesinde olan eylemler tarzlar görüşler gruplar var saygım ve hürmet duyarım ama büyük çoğunluğu süslemek olurmu sence Üstadım..

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@SiyahSancaktaR, ben sol gelenekten gelen biriyim ve sol eylemler herzaman daha kaliteli olmuştur. Eğer gerçekten eylemin ne olduğunu öğrenmek istiyorsak bunu bizzat o bahsini ettiğin sendika yada sol gruplardan öğrenmemiz lazım. Ki ben o gelenekten gelen cezaevleri görmüş bahsini ettiğin işkencelerin daniskasına maruz kalan biriyim.

Abim Türkiye geneli yapılan gezi eylemlerinin tamamı haklı gerekçelerle halk sokağa döküldü. Halk hülikümet ten hoşnut değildi. Adam kayırma, rüşvet, işin ehline teslim edilmemesi, ihalecilik, insanların hak ve hürriyetlerine saygısızlık had safhadaydı, üç beş ağaç sadece bahaneydi. Orantısız güç hükümetin dengesiz açıklamaları ve talimatları solu kenetledi. Evet çapulculuk vardı ama çok az. Eğer polis orantısız müdahale etmeseydi olaylar o derece çığırından çıkmayacaktı. Güvenlik güçleri bizzat olayı ilk provake eden taraf oldu.
Elbetteki şer güçleri, hükümeti darbe ile indirmek isteyenlerde boş durmadı. Ama Türkiye geneli baktığımızda boş talepler ama haklı bir eylem vardı. Ama maalesef taleplerin içi boştu.

Birazdan Kazakistan halk hareketi talepleri ile alakalı konu açacam bakın talep nasıl olur görün.

Yani farklı bakıyor farklı düşünüyorum
Sağ eylemlerinde bahsettiğin başörtüsü eylemleri baş aktörü özgürderdi.
O eylem hülya şekerci öncülüğünde yapılan eylemlerdi. Zaten sağda eylem geleneği olan tek hareket özgürder dir. Onların eylemlerinde yer aldığın için sağın tüm eylemlerini öyle sanıyorsun.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@Qasem, Üstadım sana saygı ve hürmetim sonsuz düşüncelerine de ben senin gibi düşünmüyorum sol cenahın eylem çizgisini ve gezi olaylarının arka planını ve ulaştığı nokta bana traji komik geliyor..

Sol kesmin tek gayesi vardır hükümet yada hükümetler devirmek..
Ben tarihin hep tekerrür ettiğini çok iyi biliyorum...
Ulu Hakan Abdülhamit han Hazretlerini devirdiklerinde yabancı basın sordu devirdiniz amacınıza ulaştınız şimdi planiniz nedir ?

Cevap biz devirmeyi hedefledik sonrasına planimiz yoktu bilmiyoruz :D

Iste sol kesmin yolu böyledir buraya çıkar..
Çünkü geçmişe baktigimizda Onların da iktidarını gördük bana neyi açıklayacaksın Üstadım cidden merakla soruyorum asla ve asla kinaye değil sozlerim merak ediyorum sadece..

Ha ben demiyorum ki mevcut iktidar saltanat sürsün istediğini yapıp bizleri kahretsin ses çıkarmayalım diye yapalım ama sonrası planlayarak kuru gürültü komik oluyor sadece..

Rahmetli Sancaktar kardeşim ve Ustadlarimla savaşımız mücadelemiz sadece başörtüsü ile sınırlı değildi Üstad..
Bir çok alanda savaş verdik biz..
Özgür-der doğrudur ama biz ne onu bildik tanıyorduk veya başka grubu..
Biz bağımsız isimsiz kahramanların grubunda hizmet verdik âcizane..

Bilinen taninanlardan daha farklı bir ortamdı.
Sakın yanlış anlama Özgür-der veya başka gruba saygımız ve hurmetimiz sonsuz elbettr onlarda alanında en iyisidir burda üstünlük gibi bir atıfta bulunmak haddime değil olmaz da..

Üstünlük hizmet yolunda mücadeledir...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Osmanlı hanedanını sol devirmedi.
Akifte içindeydi. Bir çok islami çizgiye sahip insanda vardı
O olayın çok başka boyutu.
Solun hiç bir zaman öyle bir amacı olmadı. Mesela sol hangi hükümeti devirdi bugüne kadar?
Hak aramanın eylemin mantığı hükümet devirmek mi? Neren olayı hemen hükümet devirmeye getirdik.
Bir çok alanda bağımsız İsimsiz kahramanlar derken. Meydanlarda olan kesimler belliydi. Çoğu sindirilmiş tekkelrine saklanmış İslamcılar sokağa bile dökülemedi.
Meydanlarda hülya şekerci, Dilipak, Rıdvan kaya ve Hamza türkmenler öncülük yapıyordu. Hak aramanın adaletsizliğe baş kaldırmanın sağı solu olmaz.
Ama sağın eylemselliği ortada.
Filistin meselesinde bile 90 tane stk 30 adamla basın bildirisi okuyor. 90 stk ismi var ama meydanda 30 kişi hangi sağ eylemselliğinden konuşuyoruz.

Sağın yaptığı en büyük eylem başörtüsü için türkiyede el ele yürüyüşüydü onda bile çok ciddi sorunlar yaşandı, manipülasyonlara konu oldu

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar