Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yeni Konu Sevgililer Günü'nü Unutmak Boşanma Gerekçesi Sayılabilir

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV

Sevgililer Günü

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 2016 yılında aldığı kararla Sevgililer Günü, evlilik yıldönümü ve doğum günü gibi özel günlerin hatırlanmaması ile düğün, konser ve kokteyl gibi sosyal ortamlarda eşin sürekli yalnız bırakılmasını boşanma sebebi olarak kabul etti.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına göre avukat Zerrin Aslantaş Arpaşin de yaklaşan sevgililer günü öncesinde çiftlere 2. Hukuk Dairesi'nin kararını hatırlatarak, şunları söyledi:

• "Türk Medeni Kanunu'nun madde 166 uyarınca, evlilik biriminin temelinden sarsılması bir boşanma sebebi olarak kabul ediliyor. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin aldığı kararla sürekli olarak eşini, özel günlerde yalnız bırakan, düğün, davet ve benzeri organizasyonlara katılmayan eşlerin kusurlu olduğuna karar verdi.
  • Buna göre sevgililer günü, doğum günü ve evlilik yıldönümü gibi özel günleri hatırlamamak, eşlerden birinin katıldığı düğün ve benzeri organizasyonlara diğer eşin katılmaması boşanma gerekçesi olarak görülebiliyor. Evlilik adı altında bir birlik oluşturulması gerekiyor. Bu birliğin de maddiyat değil maneviyat yönden kuvvetli olması, eşlerin birlikte vakit geçirmesi, birbirine zaman ayırması önemli bir rol oynuyor. Düşünün ki bir davete katılmışsınız, herkesin eşi var ancak sizin eşiniz yanınızda değil. Tabi ki bu psikolojik olarak eşi de etkiler. Bu da bir süre sonra evlilik birliğini temelden sarsar."

'Eşler içinden gelerek özel günleri hatırlamalı'​

Kararın, eşler arasında bir tehdit unsuru olarak kullanılmasını da yanlış bulan Arpaşin, "Bunu bir boşanma gerekçesi olarak, kadın veya erkeğin birbirine karşı kullanması yanlış. 'Özel günümüzü unutuyorsun bu bir boşanma sebebi' diye psikolojik olarak eşe, baskı yapmak da doğru değil. Fakat tam tersi, tek başına da bırakarak boşanmaya yönlendirmek de 'mobbing' sayılabilecek bir durum. Eşler içinden gelerek özel günleri hatırlamalı" ifadesini kullandı.

Sosyal medya paylaşımlarının mahkemede delil sayılabileceğini söyleyen Arpaşin, "Herkes her anını sosyal medyadan paylaştığı için özel günlerdeki paylaşımlar da delil sayılabilir. Özellikle sevgililer gününde, doğum gününde yalnız olduğuna dair yaptığı bir paylaşım, yalnız olduğunu ima edecek bir yorum veya eşler arasında yalnız kaldığına dair, özel günün kutlanmadığına dair bir mesajlaşma delil olarak kullanılabilir" dedi.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Tabiki hatırlasın hediyeler getirsin. Hicbir günü unutmasın. Yoksa sosyal medya da nasıl hava atacak.

asminya

FK Üyesi
dünyaca kutlanan bu aziz valentine gününün kisilere dayattigi duygusal olma, mutlak surette hediye alma, hatta sahane organizasyonlar yapmaya itelemesini ve düşünceli olmaya zorlaması rollerini hiç benimseyemedim. gereksiz bir alisveris/tüketim çilginliğinin en üst noktası bana göre ve ikili ilişkilerde ciddi sorunlara yol açtığı/acacagı da aşikar. modernizmin toplumsallasmanin gerekliligi olarak öngörülen ve dünyaca kutsanan bu günden ve bu dayatmalardan hiç hoşlanmıyorum.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
dünyaca kutlanan bu aziz valentine gününün kisilere dayattigi duygusal olma, mutlak surette hediye alma, hatta sahane organizasyonlar yapmaya itelemesini ve düşünceli olmaya zorlaması rollerini hiç benimseyemedim. gereksiz bir alisveris/tüketim çilginliğinin en üst noktası bana göre ve ikili ilişkilerde ciddi sorunlara yol açtığı/acacagı da aşikar. modernizmin toplumsallasmanin gerekliligi olarak öngörülen ve dünyaca kutsanan bu günden ve bu dayatmalardan hiç hoşlanmıyorum.

Kessinlikle katılıyorum.
Ve asla sevgililer günü kutlamaya ak, bunun için organizasyon yapmayacak kişiler listesinde en üstteyim...

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
Boşanmak için fırsat kollayanlar için iyi bir neden ama???

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Kapitalizm, yatağımıza kadar giren en sinsi ve soyguncu mafyadır.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
İnsanları bir salın

BaRoN

BaRoN
Burç
Koç
Meslek
kimya
Memleket
Amasya🍎
O8yPI5
cok sacma bır kara hedıye yok bosanma sebebı daha neler gorecez

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar