Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Beyin Fırtınası Özür dileyecek misiniz?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Özür Dileyecekseniz sakın ama sakın bu yöntemleri denemeyin!!!

Hedefi asla ıskalamayın. Amacınız kendinizin mi daha iyi his etmesi mi yoksa yaralandığınız kişinin daha iyi his etmesini mi sağlamak?
Herkes özür dinleyemez, özür dilemek hem cesaret hemde beceri gerektiren yapılan hatayı onarmaya yönelik bir hamledir. Öyle yapboz tahtasına dönüşmemeli.

- Kısaca özür dilemek yapılan hatayı onarmaya yönelik bir hamle olmaldığı için sakın denemeyin çünkü çok samimiyetsiz...

- His ettirdikerim için özür dilerim cümlesi bir özür değil haddini aşmaktır... Sakın bu cümleyi kullanan kişi olmayın. Zira siz karşınızdaki kişinin duygusundan değil kendi hal hareket ve tavrınızdan sorumlusunuz. Bu yüzden karşınızdakini hedef tahtasına oturtarak özür dilemeye kalkmak saygısızlıktır.

- Ajitasyona sakın başvurmayın... Ben geri zekalıyım diye başlayan bir özür cümlesi muhattabına kendini acındırarak baskı kurmaya yönelik hamledir. Böyle özür dileyen birini affetmek biryana dursun kovun ve kendinize yaklaştırmayın. Bu konuda ciddiyim. Ajitasyon yapan insanlar size değer vermez aksine sizi tüketirler.

- Ama cümlesi ile başlayan özür yada özür dilerim ama ile devam eden cümle mazaret cümlesidir. Sakın ha özür dilerken böyle bişey yapmayın... Bu cümle pişmanlık değil mazaret üretme hareketine yönelik bir eylemdir...

- Aşırı derecede tekrarlanan özür cümleleri kullanmayın zira bu hedef saptırmaktır ve özür dinleyenin özrü üzerindeki durumu kaydırmayı hedefler. Sakın ha, uzak durun böyle boş hareketlerden... Özür dilemek planlı bir iş değil bir cesaret ve beceri işidir demiştik değilmi FK üyeleri.

Bu tür özür dileme yöntemleri asla ama asla hatayı onarmaya, kırılan kalbi tamir etmeye yönelik değildir. Hatta karşınızdakini dahada küçümsetmeye ve kendini daha kötü his etmesine neden olur. Mesela bana karşı böyle bir özür dileme ile sakın gelmeyin...

Bir hata yaptığımızda ve başkalarını incitecek bir şey yaptığımızda bunu fark edip kabul edebilmek içsel güç ve cesaret ister. Samimi bir özür dilemek kendimizi savunmasız hissetmemize neden olabilir çünkü iyi görünmeye çalışmak yerine başarısızlığı kabul ediyoruz. Diğer kişinin özrümüzü kabul etmeme riski de var...

Peki siz nasıl özür dinlersiniz yada nasıl özür dilemeliyiz?
Buyrun yorumlarınızı alalım.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Özür dilemek erdemdir. Herkes özür dileyemiyor. Hatayla yapılan zaten karşıdaki kişi tarafından anlaşılır. Özür de yerini bulur.
Bilerek yapilan hata değildir. Erdemli insanlar sözlerine, davranışlarına dikkat eder. Eger kötü söz tercih edilmişse veya kötü davranışta bulunulmuşsa, bu yanlışlıkla yapilan bir şey degildir. Karşıdakinin de özrü kabul edip etmeme hakki vardir.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Özür içindeki kibri yenip toprak gibi mütevazilikla hayat bulursa özüdür yoksa kuru lafta kalır. ..
Hata ettiğini dürüst lükle ifade etmelidir uğrunda kırılacaklari düşünmeyerek..

Tatlı Cadı

FK Üyesi
hαчαt kısα єğlєn cσş
Kimseden özür dilemem hak edene hak ettiği gibi davranmışımdır kesin bilgi yayalım 😄
Sadece kızımdan diliyorum oda saçma sapan şeylerden beni sinirlendiriyor bağırıp çağırıyorum sonra vicdan yapıyorum
Ergenosluk dönemi zormuş beee 😤

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@müstahsen, bu tür şeyler aleni şov olarak yapılmaz. :)
Herkesin içinde işlenmişse kabahat ozaman herkesin huzurunda dilenir.

Ama şunu tavsiye edebilirim Müstahsen ;

Özür dileyeceksen birinden “Ben” kelimesiyle başlaman önemli, hatta olmazssa olmaz :)
Vurgu yaptığımız için pişman olduğumuz eyleme dair olmalı, özellikle detaylıca pişman olduğumuz eylemi etraflıca açıklamalı pişmanlığımızı net belirtmeliyiz. Kabul etmeliyiz ki her eylemimiz kişiler üzerinde ciddi etkiye sahip bu yüzden insanlar karşında hal hareket tavır ve davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.
Sebep olduğumuz ve bize özür dileyen hareketimizin tekrar olmasını önlemek için ne yapmayı planladığınızı ve veya nasıl düzeltme yapmayı veya daha iyi bir şekilde ilerlemeyi planladığımızı açıklamalıyız.

Tevbede öyle değil mi Müstahsen...

Günde bin kez yapılıp yenilenen şey değildir.
Yapılan hal hareket ve tavrın bir daha yapılmamak üzere terki, bir dahada olmaması için onun yerine güzel bir eylem ortaya koyma davranışı değil midir?

Bu yüzden eğer özür dilenecek bir hal hareket tavır ve davranış içinde bulunmuyor isek, yaptığımız her işin söylediğimiz her sözün muhatabın yürek dünyasında yankı bulacağını bilerek davranıyor isek ne mutlu bize...

Önemli olan özür dileyecek bir cesarete sahip olmak değil, özür dilemeye gerek bırakmayacak bir kimlik ve kişilik inşaasıdır...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Tatlı Cadı, kimseden özür dilemem demek ben yanlışımla yüzleşecek kadar cesur biri değilim demektir.
Herkese hak ettiği gibi davranmak farklı bir şeydir. Özür dilenecek bir davranışın ortaya çıkması farklı bir şey...
Örnekleme üzerinden gidelim.
Mesela gergin bir gün yaşıyorsun, o an eşinin herhangi bir sözünü yanlış anlayıp kıyameti kopardın onu üzecek kıracak kelimeleri ok gibi fırlattın...

Şimdi burada psikoanaliz yapmak istemiyorum lakin ucundan değinerek şunu söylemek istiyorum.

Burada suçlu eşin mi, sen misin?
O hakaretleri eşin mi hak etti yoksa sen günğn stres ve hıncını o değerli insandan mı çıkarmış oldun?

Yazımda en başında demiştim. Özür dilemek cesaret ve yürek işidir. Kırılan kalbi onarma ve aynı tavır ve davranış içinde bir daha olmama gayretini ortaya koyar. Bozulan ilişkiyi düzeltir...

Ve bacıma tavsiye, çocuklarınıza asla bağırıp çağırmayın, bir yetişkin nasıl davranıyorsanız onlara da öyle davranın, onlarla konuşun, onlara gerekirse hesap bile verin...

Saygılarımla...

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Özür dileme zorunda kalmamak için yaşadığım polimik ve olumsuzluklara karşı müthiş sabırlıyımdır dolayısıyla çok zor özür dilemem hatamı tartar ona göre keza teşekkür etmek gibi kolaylıkla dilerim ve bundan asla gocunmam.
Tabi bu düşüncelere binaen muhatabımdan aynı hassasiyeti de beklerim.
Şayet beklentimi karşılamıyorsa ilişkiyi ve irtibatı keser muhatabımla şahsım arasındaki muhabbeti tekrar gözden geçiririm.
Zira özür dileyecek ve dilenecek kadar muhabbetim oluşan kişi ile mutlaka hukukumda oluşmuştur demektir.
Özür erdem gözeten insanların önemsediği davranıştır zira hatasız kul yoktur.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Haklı olduğum davada zalime özür dilemem ,Haksız olsam dahi .

Haklı oldugum davada dahi mazlumdan özür dilerim .

Tatlı Cadı

FK Üyesi
hαчαt kısα єğlєn cσş
@Qasem abi sen nie bugün beni bu kadar gömdün ya ölmedim ama az daha toprak at 🤣
Ya ben kırmışsam üzmüşsem bunu ztn bilerek yapmışımdır bilerek yaptığım birseyden de nie özür dileyim 😂 hak etmiş kırmışım
eee tabi bazen özür dilediğimde oluyor ama binde bir hatırlamıyorum en son ne zaman diledim
Hem bu nie cesaret işi olsun ben genelde bilerek yaptığım için hak etmiş kırmışım diyorum 😂
Dilenmesi gereken zamanlarda diliyorum egoistde delim yani bana uzun uzun yazdırıyorsun bir baktım kendimi savunmaya geçmişim 🤭
Çocuğumla da Konuşuyorum konuşuyorum ama şimdiki nesil çıldırtıyor

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Narsistler özür dilemez egosu tavan olanlar kibrin esiri olanlar özür dilemezler hatalı olsalarda o da bir nasip işidir çünkü

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar