Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

‘Neden’ diye soruyorlar.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Çocuklar zaman zaman ibadetlere dair ‘Neden’ diye soruyorlar. Neden namaz kılalım, neden oruç tutalım, neden başını örtüyorsun anne? Ayrı ayrı hikmetlerinden dilim döndüğünce bahsediyorum ama sanırım en çok şu örneği veriyorum. Anne karnındaki bir bebeği düşünün, diyorum. Allah göz veriyor ama anne karnı karanlık, görecek bir şey yok. Ağız veriyor ama yiyecek bir şey yok. Ayak veriyor ama henüz yürüyüp gidecek bi yeri yok. Yani bebeğin bunlara henüz ‘ihtiyacı’ yok. Peki, Allah neden veriyor? Çünkü bebeğin içine doğacağı dünyada bu organlara ihtiyacı olduğunu biliyor ve bebek daha kendisi ihtiyaç hissetmeden onun ihtiyacını gideriyor. İbadetler de böyle, diyorum, içine doğacağımız ahiret yurdu için onlara ihtiyacımız var. Biz belki bilmiyoruz, belki ‘ihtiyaç’ görmüyoruz ama Rabbimiz biliyor. Bu yüzden bize ‘yapın’ diyor... Şu fotoğrafı Meva’nın ilk dişleri çıktığında çekmiştim. Her baktığımda aynı duygular geçiyor yüreğimden. İçimden ah yavrum, diyorum, senin öyle bir Rabbin var ki, doğumundan aylar sonra ihtiyacın olacak dişi sen bilmeden biliyor ve sen annenin karnındayken bir hediye paketi gibi damaklarının içine gizliyor. Bize de şunun farkına varmak kalıyor; böyle bir Rabbimiz olur da, ihtiyaçlı kalır mıyız hiç şu dünyada?
?

Hatice Kübra Tongar

13ea44e3ab7d8d528.md.jpg

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar