Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

FK Sözlük Muhafazakar kızların bekarlığa veda partisi

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Kuzenime benzettim o değilmiş 🤭 son zamanlarda yapılan en saçma şey bu nedir Allahaşkına bekarlığa veda partisi ne ya ismi bile tuhaf 😡

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Salak saçma işler. Muhafazakar tabiri kullanmazsanız sevirim.
Modernist müslümanlar tabiri daha uygun. Çünkü muhafazakar biri böyle giyinmez. Geçmişin giyim şeklini muhafaza ettiği için ona muhafazakar denir. Yada eski geleneği sürdürmete ısrar ettiği için.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Bastırılmış duyguların açığa çıkması isimli çalışma olmuş. Demek ki daha imkanları olsa sapkın dedikleri kesimi mumla aratacak cinsten. ( Genellemeye tabi değildir fakat başın kapalı olması benim için anlam ifade etmemiştir hiçbir zaman )

@Qasem 'in de vurguladığı gibi ahlakı ve geleneği olmayana bunu giydirirsen yoldan sapar. ( ahlakı olmayandan kasıt örf adet anane kültüründen ahlaktır. )

Klasik bir söz vardır bilirsiniz sizlerde ( ÜstÜ Mekke altı Paris ) bu söz ek olarak ;

Tesettür bir ayettir, Türban ise " MODA "

Bu arkadaşlarım modaya ayak uydurmuş. He birde şey vardı 1 sn :)

" İmamın kızı gibi giyinip manken gibi poz vermek "

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Tesettür bir ayettir, Türban ise " MODA "

Burada türbandan kasıt nedir?

İslam örtüden bahseder, kimi tesettür kimi bun türban der. Birileri türban kavramını siyasallaştırıyor diye türbana moda söylemini kabuk edecek değiliz.
Cilbabda, türbanda, tesettürde, kara çarşafta, pardesüde bizimdir.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Burada türbandan kasıt nedir?

İslam örtüden bahseder, kimi tesettür kimi bun türban der. Birileri türban kavramını siyasallaştırıyor diye türbana moda söylemini kabuk edecek değiliz.
Cilbabda, türbanda, tesettürde, kara çarşafta, pardesüde bizimdir.

Bana göre değildir :) özünde benimseyeceğim kara çarşaf diye tabir edilen tamamen kapalı ve hatun kişinin çizgilerinin belli olmadığı giyim tarzıdır.

Siyaseti ve sporu sevmediğimi her platformda defaatle dile getirmiş birisi olarak TÜRBAN adı altında karaktere büründürülmüş örnekler sebebi ile bu ismi kullanmayı uygun gördüm ve benim örfümde adetimde yeri olmayan bir yapısal giyim tarzı olarak değerlendirdiğim hususlardan birisidir.

Fikirlere saygım sonsuzdur elbette :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Placidus, fikrime değil inancıma saygı isterim öncelikle. İnancıma saygısı olmayanın fikrime duyacağı saygı bir anlam ifade Etmez. Kim türban kavramını niçin kullanır bilmem. Ama vahyi söylem başörtüsümden ziyade türban kavramına daha uygundur.

Kim ne altında ne karektere bürünür bilmem. Ama dini bir vecibe olarak kullanılan türban kavramına asla laf söyletmem.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Qasem :) kimse dine veya vecibe olarak kullanılan simgelere, eşyalara, inanış ve bağlanışlara bir şey demedi ki! Sanırım dikkatinden kaçtı bu paylaşımdaki kişiler üzerinden geliştirilen bir yazıydı aksi halde bizde putperest değiliz :) ve ayrıca mesaj içeriklerin siz biz şeklinde.. Görüşünü savunman elbette güzel bir şey saygı da duyuyoruz fakat yanlış anlaşılmalara mahal verebilecek bir üslubun var ötekileştirir gibi yazıyorsun :)

Burada kimin neye inandığı beni pek alakadar etmez :) Ama bu demek değildir ki sen, o ve onlar bir taraf ben, bu ve bunlar bir taraf :)

İslam aleminin yegânesi temel taşlarına yapılan yanlış davranış ve durumlara karşı tepkimizi elbette koyarız. Tabi bu senin uslubunla değil Hz.Muhammed Mustafa'nın ( s.a.v ) tutumuyla Hz.Ali'nin, Hz.Ebubekir'in hoşgörüsü ve anlayışının yanı sıra Hz. Ömer'in öfke ve adaletiyle olur.

Ama vahyi söylem başörtüsümden ziyade türban kavramına daha uygundur.

Tarihte En Eski Kaynak

"Batıda 1920'li yıllarda moda olan sarık şeklinde kadın başlığı" [ c (1930) : resimde saçlar türban şeklinde taranmış, sağ kulaktan sola doğru örülmüş saç şeklinde bir kordon ve ortasına bir bukle geçirilmiştir. ]

"bir tür başörtüsünün adı" [ c (1984) : YÖK başörtü yasağına çözüm buldu: İsteyen türban taksın ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Ek Bilgi

Aslen Türkçe olan sözcük Batı dillerinden anlamı değiştirilerek geri alınmıştır. 1960"lı yıllara dek "şık" ve "Batılı" bir kadın giyim unsuru olarak değerlendirilmiştir.

Kelime Kökeni

Fransızca turban "Türk sarığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Türkiye Türkçesinde tülbend "kavuk üstüne sarılan sarık" sözcüğünden alıntıdır.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Placidus, tekrar söylüyorum bugün müslümanların içini doldurduğu ve türban olarak kullandığı, tine batıcı, modernist ve kemalist zihniyetlerin siyasal bir kavram olarak lanse ettiği türban kavramı kmin için ne anlam ifade eder bilmem, ama benim için Müslüman kadının başla beraber göğüz ve omuzları kapatan bir kapanış şeklini ifade eder.
Burada sosyolojik, ontolojik, epistemoliojik yada antropolojik bir tahlil yapma niyetim yok. Gayet sakin ve düzgün bir uslupla kemalist jargonun kullandığı şekliyle burada kullanmamanı bu konuda ultra eksta bir hassasiyetim olduğunu ifade etmeye çalışıyorum.

Benim by hassasiyetim burada türbanlı hiç bir bayanda yoktur. Emin ol onlarda geldiğim çizgiden gelselerdi aynı tondan onlardan da tepki alırdın. Kim nasıl kullanır bilmem. Ama islami camia türban dediğin şeyi başörtüüsnden ayırır. Başla beraber omuz ve göğüsü örten genişçe bir örtü için kullanırlar..

Uslubumun gayet yerinde olduğunu, düşünüyorum. Sahabenin kendi döneminde bu tür olaylara nasıl tepki verdiğini zerkeşinin hz Aişenin sahabeye eleştirileri adlı çalışmasından okuyabilirsin.

Saygılarımla

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar