Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Meyveleri Toplamak

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
Bismillahirrahmanirrahim
“Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar.” (Bakara, 186)

Rasûlullah (sav) efendimiz buyurdular:
“Dayanılamayacak dertten, insanı helâke götürecek tâlihsizlikten, başa gelecek fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felâketten Allah’a sığınınız.” (Buhârî, Daavât 28, Kader 13; Müslim, Zikir 53.)

Rahmeti sonsuz Mevla'mızın bizim için hazırladığı sayısız nimetler, dalında yetmiş, hevenk hevenk sarkmış, koparılmaya hazır meyveler gibi

mü'minleri beklemektedir. Kur'an-ı Kerîm ve hadîs-i şerîfler bize bunu müjdelemektedir. Ancak kulun, bu nimetlere ihtiyacı olduğunu Mevla'sına

arzetmesi, o meyveleri koparmak niyetinde olduğunu göstermesi gerekmektedir. Dua dediğimiz şey, kulun, Rabbinin nimetlerini devşirmek üzere o meyve ağaçlarına el uzatmasından ibarettir.

Kulun Rabbine el açıp niyazda bulunması için belli bir zaman yoktur. Günün bütün saatleri duaya müsait, semanın bütün kapıları duaya açıktır.

Ağaçtan meyve koparmak her zaman mümkündür. Yalnız meyve hasadının elverişli zamanları olduğu gibi duanın daha fazla kabul edildiği bereketli
zamanlar da vardır. Bir gün Ebu Ümame (ra) Rasûlullah (sav)'e:

- Hangi dua daha çok kabul edilir? diye sormuştu. Rasûl-i Kibriya Efendimiz de:

- "Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua" buyurmuştu (Tirmizî, Daavat 79). Duanın kabulü hususundaki incelikleri

kendisinden öğrendiğimiz Peygamber Efendimiz sahabîsi Amr İbni Abese'ye "Allah Teala'nın kuluna en yakın olduğu zaman gecenin son saatleridir.

Yapabiliyorsan o saatte Allah'ı zikredenlerden ol!" (Tirmizî, Daavat 118; Nesaî, Mevakît 35) buyurmuştu. Seher vakti dediğimiz gecenin son üçte

birinde Cenab-ı Mevla'nın "Bana dua eden yok mu, duasını kabul edeyim; benden bir dilekte bulunan yok mu, dileğini kabul edeyim" buyurduğunu (Buharî, Teheccüd 14; Müslim, Müsafirîn 168-170) haber vermişti. (Prof. Dr. Yaşar Kandemir, Altınoluk Dergisi, 1997-Ocak)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Vâsi’:
Rahmeti geniş ve sonsuz olan, rızık imkânlarını genişleten, ilmi, ihsanı, mağfireti ve rahmeti ile her şeyi kuşatan, imkânları sonsuz olan, zenginliğini ve kudretini her yerde hissettiren demektir.

Kısa Günün Kârı
Şu dünya gurbetinde, yurdundan yuvasından ayrı düşmüş gariplerden farkımız yok. Kendine giden yolu bulmamızı isteyerek bizi bu çölün ortasına

bırakan sahibimizle irtibatımızı sağlayan tek iletişim vasıtası dualarımızdır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar