Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Her Gün 1 Hadis / Yorum: Cömertlik Gönülden Vermek: (13.07.2020 Pazartesi)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Cabir b. Abdullah'tan nakledildiğine göre, Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Cimrilikten sakının! Çünkü c imrilik, sizden öncekileri birbirlerinin kanını dökmeye ve kendilerine haram kılınanları çiğnemeye sevk ederek helak etti." (M6576 Müslim, Birr. 56)

Hadislerle İslam 3. cilt 247. sayfa

www.forumkalemi.com

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
İslam coğrafyasına yada insanlık dönüp bakın...
Ve hala en lüks şeyleri kullanıp mal yığıyorsanız, bence bu hadisi dikkate alın...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
malının zekatını allah için veriyorsan kanı kadar zengin ol hakkını yemiş olursun.. cimri olmayın la .

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Net aslında zengin olana neden zengin oldun diye sorulmaz.. kimseyi ilgilendirmesede zekatını veriyorsa helaldir denir yani.. bazı ayetlerde şimdi cimri olma demesinin sebebi zekatıda kapsıyor . yardım et allah için harcarsan zenginliğine zenginlik katarım diyor yüce yaradan... şimdi diyceklerki bu adaletsizlik değilmi madem zenginliği Allah sağlaya biliyor fakirin günahı ne ? Allahda diyorki fakirin sabrını ibadet kılarım şükür ile sınarım zengini mal ile sınarım hayırlarını yazarım.. bu Allah diyorkilerimi ayet vermeden diyorum farkındayım ayetlerinin yorumlaması gibi düşün. yani sallamıyorum zemini bir kaynagı var . uzman olmadıgım için yüzeysel açıklıyorum ama bilmediğim birşey değil..
mesela bak bu zekat konusunda şöyle birşeyde vardır.. zekat malın korumasıdır bu ayetlerde degil hadislerde belirtilir.. hiç zekatı verilmiş mal ile zekatı verilmemiş malın ömrü bir olurmu derler..
ben bu yukarıdaki cimri olma ayetini ben verdim sana vesile ol dağıt olarak algılıyorum.. insan oğluda derki ben çalıştım ama ? bir sesde derki ben sana kısmet açmasam yol dizmesem nasıl açılacaktı o yol sana ?
insanlar kazançlarını azime çalışkanlıklarına baglarlar.. ama bu öyle değil..
bir sağlıklı kadının bir sağlıklı erkek ile ilişkisinde çocuk yoksa ? bunu neye bağlarsın ? kader kısmet hayırlara değilmi..
buda bunun gibi..

yukarıdakine ayet dedim çünkü bu bir ayetin hadisle açıklanmış hali .. ayetin bire birini hadisle nakletmişler. bu ayetin bir çok tercümesi var.

Son düzenleme:

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Net aslında zengin olana neden zengin oldun diye sorulmaz.. kimseyi ilgilendirmesede zekatını veriyorsa helaldir denir yani.. bazı ayetlerde şimdi cimri olma demesinin sebebi zekatıda kapsıyor . yardım et allah için harcarsan zenginliğine zenginlik katarım diyor yüce yaradan... şimdi diyceklerki bu adaletsizlik değilmi madem zenginliği Allah sağlaya biliyor fakirin günahı ne ? Allahda diyorki fakirin sabrını ibadet kılarım şükür ile sınarım zengini mal ile sınarım hayırlarını yazarım.. bu Allah diyorkilerimi ayet vermeden diyorum farkındayım ayetlerinin yorumlaması gibi düşün. yani sallamıyorum zemini bir kaynagı var . uzman olmadıgım için yüzeysel açıklıyorum ama bilmediğim birşey değil..
mesela bak bu zekat konusunda şöyle birşeyde vardır.. zekat malın korumasıdır bu ayetlerde degil hadislerde belirtilir.. hiç zekatı verilmiş mal ile zekatı verilmemiş malın ömrü bir olurmu derler..
ben bu yukarıdaki cimri olma ayetini ben verdim sana vesile ol dağıt olarak algılıyorum.. insan oğluda derki ben çalıştım ama ? bir sesde derki ben sana kısmet açmasam yol dizmesem nasıl açılacaktı o yol sana ?
insanlar kazançlarını azime çalışkanlıklarına baglarlar.. ama bu öyle değil..
bir sağlıklı kadının bir sağlıklı erkek ile ilişkisinde çocuk yoksa ? bunu neye bağlarsın ? kader kısmet hayırlara değilmi..
buda bunun gibi..
Teşekkürler.
Zekat zengin icin malın zenginliği,fakirlik icin ise birer imtihan yani.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Teşekkürler.
Zekat zengin icin malın zenginliği,fakirlik icin ise birer imtihan yani.
Hayır öyle'de tam olarak öyle değil.. yanlış anlaşılmasına sebeb vermek istemem ben bu konu içindeki için bu yorumu yaptım.. yani bunu bu şekilde kalıplarsak yanlış yapmış oluruz.. zengin için direk malın zenginliği dersek bu farklı bir boyuta girer . . çıkan anlamlardan ve anlatılardan bir tanesi sadece bu.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Hayır öyle'de tam olarak öyle değil.. yanlış anlaşılmasına sebeb vermek istemem ben bu konu içindeki için bu yorumu yaptım.. yani bunu bu şekilde kalıplarsak yanlış yapmış oluruz.. zengin için direk malın zenginliği dersek bu farklı bir boyuta girer . . çıkan anlamlardan ve anlatılardan bir tanesi sadece bu.
bu yazdıklarımın içine sadakası girer zekatı girer malın istihak ölçüsü girer hakkın ve hakkın olmayan olarak aile dağıtımın girer yani bu ince birşey ap ayrı bir kapı açar.. ayetler birbirini bağlar çünkü bir ayetin açıklamasını başka bir ayette bulabilirsin bazen.. ayetlerin çoğunlugu önce uyarı emir olarak gelir sonra o an vuku bulan olaylara göre Allah ayetleri indirir.. bununla ilgili bir kitap okumuştum ayet sıraları ve zamanları diye

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Fatih dediğin gibi ise beni zenginlikle sınasın Rab, Sabırla niye sınıyor suçum ne :)
Belki ben zengin sınanmaya daha elverişliyim :)

Bahsettiğin sistemde sunetullah yok, ve Adalet de yok...
Oysa Rabb bir sunetullah üzere sistemi kurar ve el Adl dır....

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Fatih dediğin gibi ise beni zenginlikle sınasın Rab, Sabırla niye sınıyor suçum ne :)
Belki ben zengin sınanmaya daha elverişliyim :)

Bahsettiğin sistemde sunetullah yok, ve Adalet de yok...
Oysa Rabb bir sunetullah üzere sistemi kurar ve el Adl dır....
işte kullar bunu hep sorar ve soracaktırda :D bende diyorum ben niye fakirim ama şükür diyorum. zenginde olmayan bazı şeyler bende var mesela . :) inanç meselesi abim burda çekeriz orda rahatsındır burda kralsındır orda perişan. bu soruları sormak en doğal hakkın fıtratımız sorgucu ama seninle bunu tartışmıycam ? inançlar bir olsada bazen yollar farklı yönde aynı kapıya çıkabiliyor ?

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
işte kullar bunu hep sorar ve soracaktırda :D bende diyorum ben niye fakirim ama şükür diyorum. zenginde olmayan bazı şeyler bende var mesela . :) inanç meselesi abim burda çekeriz orda rahatsındır burda kralsındır orda perişan. bu soruları sormak en doğal hakkın fıtratımız sorgucu ama seninle bunu tartışmıycam ? inançlar bir olsada bazen yollar farklı yönde aynı kapıya çıkabiliyor ?

Niye çekeyim burda :)
Mazluma umut fakire kol kanat germek varken niye bir takke bir hırka...
Hayır her Müslüman zengin olmak için aklını kullanmalı ve bugün dünya para piyasası yahufilerin değil müslümanların elinde olmalıydı...
Tabi suudlu müslümanlar dan bahsetmiyorum :)

Fatih zenginleşen fakir kalmayın :)
Şahine değil Ferrariye bin :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar