Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Evrim Teorisini Kabul etmek Şirktir!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Adam bana müşrik dedi :)
Dinden çıktı dedi :)
Keşke bahsettiği şey hakkında fikri değilde bilgisi olsaydı.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Adam demiyor abi onunda ayrı başka videosu var.. adam direk kuran ve hadisi anlatıyor kendi demiyor . Bu tür tepkilerin geleceginide bilerek isim vererek konuşuyor cübbeli pek lafını sakınmaz kötü huylarıda var ama allah için oldugu gibi anlatır.. şu reklam konularına girmezsen on numara anlatımı var haha

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
Peygamber değil sonuçta. Kendi hataları Allah'la onun arasında.
Dini yöndeki doğruları ilgilendiriyor beni, gerisi bana dert değil yani.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Hangi ayet ve hadisi anlatıyor :)
Kendince uyarlıyor Ahmet Mahmut ünlü...
1. Peygamber döneminde evrim diye bir teori yoktu.
2. Darwinin evrim teorisinin temeli Cahıza Dayanıyor.
3. Kurandaki tüm yaratılış ayetleri bir evrim döngüsü den bahseder.

Evrim konusunda müsait olunca işleyeceğiz.

Adam açık açık mutezileye bize müşrik diyor, ayeti buna alet ediyor :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Abi sen anlamamışsın adam evrime inananları diyor şirk bu diyor. Bak arapça ne diyor hadisi ayeti orjinal okuyup çeviriyor buna görede diyorki şimdi şöyle böyle diyorlar kıyaslamayla bu şirk oluyor diyor.
Hoca kendisi demiyor daha napsın bu adam . Göz var kulak var beyin var insaf yav . Allah aşkına şu kurandan neyi nasıl anlıyorsunuz sana demiyorum sadece genel olarak :D abi ozaman bir tarikat kur sana katılak hep beraber cehennemde yanak :haha:

Senin dediğin evrimi işlemek başka birşey burda hocanın anlattığı şey başka . Sen anlamamışsın bence ?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bende onu diyorum sana zaten. Tercümeyi kendince yapıyor. Yani ayeti kendi ideolojisine göre yorumluyor :)
Evrim teorisine müslümanların ciddi bir kesimi inanır, ben ve çevrem dahil. Ama darwinist teoriye değil. Bizimde temel dayanağımız Kuran.
Sorun şu biz ayeti kendi ideolümüze göre yorumlayıp millete müşrik kafir demiyoruz. Bu anlayış sakat ve yorumu tamamen yalan.
Ahmet ünlü kendini anlatıyor onu tercüme etmene gerek yok ki. Yani baştan aşağı kendi yorumu...
İnceale, in ğelege kavramlarını yorumlarken arapça değil Türkçe veri kullanıyor. Dilinde ayetinde bağlamında koparıyor. İlk kez dinlemiyorum.

Anlaşılan sen cenneti garantilemişsin ki bizi cehennemlik yaptın :)
Bir konuda düşünce beyan etmek ayrı şey, insanlara kafir müşrik demek ayrı şey. Hadis diye anlattığında caeh ve tadilde nekadar zayıf hadis varsa, ravi zinciri kopuk senedi sorunlu hadis varsa onları bize peygamber sözü diye aktarımı ayrı bir sorun.
Neyse, yani düşüncesini anlatsın ama insanları yaftalamdan. Neye inanacağımı ondan öğrenecek halim yok.
Dediğin gibi akıl var, göz var nizam var. Vahy mubindir...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Ama bak şurda bir ayrıntı var buraya dikkat etmek gerekiyor . Hocada demiş bende katılıyorum ona..
Biz ademi yarattık ademden sizi ademide çamurdan.. bu sözün orjinal hali olarak sahibi kim ? Allah . . Evrim teorisi nedir ? İnsanoğlunun öngörüsünün formülleştirilmiş hali. Daha sonra illaki işlersin onun konusunu.. ama allahın ayetleri tartışmaya açık bir konu değildir. O ayete göre evrim ters düşüyor.. hadisi katmış arada eyvallah onu her türlü sorgula ama peygamberler döneminde olmadığımız için bir ayetin tartışılmasında son noktayı koyacak bir insan oğlu bile yer yüzünde yoktur olamazda.. şimdi ben googleden kaynak arayıp işi ayetler ve hadisler olayına getirmek istemiyorum herkesin anlayacagı şekilde kendi tarzımda bu konuyu yorumluyorum.. cübbelinin anlattıgı konu her yere çekilebilecek bir konu mimnenmiş bir hoca onu savunmam . Ama anlattıkları uydurma değil. Amaç ne burda evrimin düşüncesiyle islamın zıtlığı.. direk ayet ortaya konulunca o iş biter . Desteklemek için yani insanların anlaması için hadis ile anlatırlar destekten kastım bu . Ve şurayada dikkat ehlibeyt dediği olay ile alakalı bu misal ben ehlibeyt yaşayan bir insanım muhafazakarın orta kısımıyım . Bunun anlamıda kalbim temiz nasip değilmiş nasip olur inşaallah diyenlerden değil. Günah oldugunu biliyorum tamam yaptım tövbe edenler edecek olanlardanım..
Yani sana veya bir çok kişiye bu konu hitap etmiyor diye bu yanlış olamaz.. alevilerde müslüman dimi ? Alevilerin bazı inançlarıda sünnileri kafir ilan ediyor . Buda bunun gibi uydurma diyemezsin ? senin düşüncene uymuyor çünkü bu hocanın evrim adı altında anlattığı bu videodan bir çok tartışılacak yer çıkar. Mesela reddiye gibi adama sallamış isim veriyor. Amaç neydi ? Evrimin zıtlıgı yani popülerlikle alakalı dini kullanmada var oda tartışılır. Mesela ayriyetten sehabe örneği yanlış ? bu hocada bilmiyor eminim tepkilerde almıştır . Başka bir reddiyesinde verdiği hutbe örneğini burda kullanması yanlış. Bak tamam ne diyorum yanlışı vardır ama anlattığı şey kesinlikle saçma degil. Ne anlamak istiyorsan onu alırsın. . Neyse işte ? sana diye degil ortaya diye cevap veriyorum .. birde abi ne alaka cenneti garantiledinde bizi cehenneme soktun diyon . Cennetide cehennemide allah bilir biz insan terimleriyle yanlış olana günah dediğimiz için ben onu sana kullandım . Kimsenin peşinden gitmem ben ? en son menzile gittim gittiğime pişman oldum tarikat marikat bana göre degil aklımı oynatırım..
He bu evrimi işle bence sonra ?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Konuyla alakalısız onca şey anlattın ama konuyla alakalı tek bir şey anlatmadın :)

Ayeti yanlış yorumladığınızı anlamanız için şunu atıp evrim bölümünde konuyu açana kadar bekleyeyim :)

Ey insanlar! Sizi bir tek can(lı)dan halden hale geçiren ve ondan da eşini üreten ve her ikisinden pek çok kadın ve erkek meydana getiren Rabbinize karşı sorumluluk bilincine sahip olun. Nisa 4/1

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
E tamam buda yaradılış gerçeği . Evrim bunun neresine oturuyor ? dedim ya googleden çekmek istemiyorum bu atışma ıspatlama gibi olur . Hocayı savunuyorum gibi olur. Ama bir tek sen alakasız buldun bence .dahil olanlardan anlarsın ? ademin yaradılışı ile bu ayetin temeli aynı. O ayet niye indi nerde indi ? Ademin yaradılışı neden indi niye indi ? Aynı ayete çıkan anlamı aynı olan daha çok bulursunki.
Mesele hangisini alacagında . Anlamıyosun beni

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Bu ekte tesadüfkü okudugum bir yazı var pdf'sini buldum okudugumun . Hem sen okumayı seversin.. 109 110 111 arası gerçi alakalı yerler bundada çelişkili anlatımlar var. Yani burda okuduklarımda ben nasıl'ki .. allah allah hem kaz hem kebab yanmasını nasıl yapmış burda dediysem şuanki bizim konumuzda bu işin içinden çıkılmaz.. araştırmacı birisi bu konuyu benzer olarak ele almış tamamen objektif olarak. . Senin inandığın olay tam anlamıyla bunun gibi aslında.. ama burda anlatılan video olayı ehlibeyti kapsayan birşey. Şimdi ehlibeyt nedir ne demektir ordanda bir konu çıkar. Uzarda uzar hiiç uzatmıycam :haha: boş zamanında okursan'ız belki ilginizi çekebilir herkes için diyorum

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Rafı da olan ve okuduğum bir kitabı bana atmışsın.
Sorun şurda sen kavramların anlamını bilmediğin için öyle düşünüyorsun. Ama Ahmet Mahmut bildiği halde çarpıttırıyor. Ğaleke fiili halden hale geçirerek bir yaratmadan bahseder ki diğer bir çok ayyettede bu konuda yaratılışta bir süreçten türlerden bahseder. Müsait olduğumda evrim konusunda konuşuruz. Ayrıca taslama o kitapta senin Ahmet ünlü ve benzerlerinin resmen saçmaladığım vahyi den hiç anlamadıklarını söyler. Yani Taslaman evrimi savunan Bing bangı savunan biri :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar