Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Özgün Konu Dünyanın Yuvarlak veya Elips olması hakkında

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Şimdi Dünya yuvarlak diyelim .
veya elips hatta isterse kare olsun.
burda mantık kasmıycam.

sonuçta bu dönen birşey topaç gibi düşünelim topaç dönüyor bunun alt merkezinde bir yerleşim alanı varmı yok mu ?
dönen topaçın yani dünyanın yüzeyselinde yerleşim varsa . bu dönerken nasıl bir eksendir'ki içinde yaşayan canlılar bunu yer yüzünde hissetmiyor.

süspansiyon sistemi gibi olabilir mi ?
bilimi boşverin siz nasıl düşünüyorsunuz.
ozaman bu dünya yanlamasına dönüyorsa merkezinde bir bilye veya numan var gibi birşey merkez odaklı .. süspansiyon araç gibi ?
Yaradılış gerçeğini biliyoruz
e bunun bilimsel açıklamasınıda biliyoruz
peki beyinsel olarak nasıl yorumlanır bu..
bu dünya dikine dönseydi üsttekiler aşşagıya düşmeseydi bunun sebebi ne olurdu ?
şimdi ben hem soruyorum hem fikrimi söylüyorum bu konu üzerinden düşünmeniz şart değil..

bir espiri vardır.. insanlar hep bir tarafta toplanırsa dünya o tarafa yatar.. öyle bir durum söz konusumu ? dünyayı yer yüzünden canlılar hareket ettire bilirmiydi.
ayriyetten uzay biliminin aktardıgı resimlere göre dünya dönerken hafif altta kalan ülkeler var bunlar nasıl düz zemin durabiliyor.
yaradılış anlatmasaydı
bilimde buna açıklama getirmeseydi
buna ne denile bilirdiki mesela ?

Son düzenleme:

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Bu sorgulamayı Dün ödevimi yaparken yaptım konu aynı değildi tabi :D fizyolojik yaradılışı sorguluyordum
Ama en son "Allah'ın işine ne karışıyorsun maraba dedim kendime" :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu tamamen yer çekimi ile alakalıdır.
Mesela ayda yer çekimi daha azdır ve zıpladığında daha yükseğe zıplarsın.
Mesela yukarıdan aşağı birşey bıraktığında aynı hızla düşmez. Çünkü yer çekimi merkezdedir ve kendine çeker ve gittikçe hızlanır...

Dünyanın alt yada üst tarafı diye bir şey yoktur. dünyanın neresinde olursanız olun Yer çekimi sizi kendine çeker, dolayısı ile siz aşağıda duruyor dediğiniz kişiye görede siz aşağıda duruyorsunuzdur. :)

Dolayısıyla aslında herkes yerçekimi yüzünde kendini düz bir alanda his eder...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Tövbe Haşaa dini aradan çek kendince bir düşünsene bilim kadını bilim adamı adayı oldugunu farzet sıfırdın hiç birşey bilmiyorsun.
insan fikir yürüttükce teoriler üretiyor.
mesela dünya dönerken altta kalan eğilimde neden ülkeler yerler dağlar taşlar yanlamasına eğri durmuyor . yer çekimi altı üstemi getiriyor misal .

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Hayır yer çekimi herşeyi dünyanın merkezine doğru çekiyor ve siz nerde olursanız olun kendinizi düz bir alanda his ediyorsunuz.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
peki bu yer çekimi nasıl birşey ki . misal evimizi baz alırsak bizim evimizin yer çekimi bir anda değişse tavana doğru yer çekimi olsa biz yine düz gibimi hissederiz.. yani dışarıya çıkıyoruz havayı görüyoruz aslında geniş açıdan bakınca dünyanın elips oluşuda ufaktan belli oluyor bilmiyorum bana öyle geliyor.. şimdi abi düşünsene türkiyedeyiz dünyanın bir ucuna gidelim . yani bildiğin dünyanın misal hafif biz eğri alandayız aşşagıya doğru misal ters olsun alaskada yukarıda ama bu dünya yan dönüyor . bu nasıl bir yer çekimidirki ilizyon gibi beni düz zemine bastırıyor ne bileyim ilginç değilmi.
tamamen bilim dışı konuşuyorum matematik formül hesaplama katlama yatlama yok insanız yav bilinçsiz keşfetmeye açık insanlarız.
bu her şekilde yaradılış gerçeğine götürüyor tabiki. ne bileyim bazı arkadaşların ilginç fikirleri vardır diye düşünüyorum. . çok tuhaf şuan dünya dönüyor ve dünyanın hangi yanında olursan ol düzsün çevren düz sen ben düz yani. . hani dünya üzerinde tava gibi degilki mantık alsın oval bir yapıda çok değişik birşey :)

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Matematik olmadan düzmantık ile bunu açıklayamazssın.
Zaten yer Ekim kanunu bulunmalı 350 küsür yıl anca oldu.

Ev örneği çok basit yer çekimi havaya doğru değil merkeze kütleye doğru olur, dünyanın merkezinden uzaklaştıkça yer ekimi azalır :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Metin balkanlıoğlunun bir sohbetindeydim . bunun kayıtları telefonla çekenlerde var . yayın olarak yok normal bir sohbeti yani.. birisi yaradılış gerçeği nasıl birşey hocam bu dünya dedi Allahın eserlerinin en güzeli değilmi bahsedermisiniz dedi. soranda genç sofu (sofi ) bir arkadaş dedi dünya Allahın en güzide yaptıgı eseri hocam dedi dahası ne olabilirdi dedi ... metin hocada takip ettiyseniz bilirsiniz biraz haraketli anlatmaları biraz gariptir.. sana dedi burdan bi koyarım fizan ile dünya arasında develerin hörgüçlerini seke seke zıplarsın dedi.. Neyse derinleme girmiyim çok uzar. dedi Allahın sınırı yoktur v.s güzel sözlerle anlattı .. işi keşiflere getirdi.. Dedi Allahın koydugu kanunların sorgulanmasını kesen bilimdir. kötü anlamda demiyorum iyi yaptılar insan beyni bazı şeyleri çok kurcalarsa sıkıntı olur. . allahı sorgulamadan inan geç dememizin sebebi bazı olayları idrak edemememizdendir dedi..
Adam dedi kafasına ağaçtan birşey düşüyor yer çekimini buldum diyor ve yer çekiminin sorgulaması bitiyor dedi.. o adamdan Allah razı olsun yinede o dünya yaradılışından beri olan birşeye isim koymasaydı biz ne yapardık dedi..
yani demek istediğim olay şu aslında bu örnek gibi olduda :)
bazı durumlarda matematik olmazsa olmaz diyoruz yerçekiminden diyip soruların cevaplarını bulduk sanıyoruz. aslında öyle değil.. zoe'nin dediği gibi Allah yaratmış sual olmaz.
yinede insan bir düşünüyor .
bunu çevresine bu şekilde aktarsa sorsa cahil damgası yiyor .
yine kendince fikri olan arkadaşların fikirlerini düşüncelerini merak ediyorum.
onlar ne düşünüyorlar acaba.

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben Metin balkanlıoğlunada sanada zoeyede katılmıyorum... :)
Metin hocayı yakinen neştiyatla uğraştığım dönemden tanır bilirim. Maalesef konuya hakimiyeti geçmişte de yoktu demek ki hala yok. Hatırlıyorum Bülent Şahin Erdeğer le yaradılış makalelerini yazdığımız dönemde ciddi olmasada köklü eleştiri getirmişlerdi bu yaradılış felsefesine...
Ve malesef yer çekim kanununa isim koyan yer kanunu deyip geçmemiş, tam aksine bizim islami camia Allahın hikmetinden sual olmaz deyip geçmiş....
Oysa Cahız darwinin evrim teorisi diye yazdıklarını Dar inden kaç asır önce yazmış, Darvin sadece o eseri tercüme ederek Allahı eserden kaldırarak güya yeni bişey üretmiştir.
Bu sadece bir örnek. Yer çekim kanunu ile alakalı detaylı islam dünyasında bir çok araştırma var ve hepsi vahyden yola çıkılarak yapılmış çalışmalar. Alkame bin Kays ve Mesrukun bu anlamda taaa ilk dönemden çalışmalarını biliyoruz biz.

Yer çekim kanunu deyip geçme azizim...
Evrenin matematiksel döngüsüdür bu...
Muazzam kusursuz yaradılış ın bilimsel ispatıdır. Kendiliğinden olamayacağını ve kusırsuzluğun göstergesidir. Her bir katmanda nasıl işlediğini, metal e mamaya inene kadar nasıl mıazamlaştığını bize gösterir aynı zamanda bu gücün etrafındaki diğer dönen cisimleri güneş ay gibi nasıl sabit bir yörüngede tuttuğunu ve kendi yörüngesine nasıl belirlediğinşnde bir kanıtı...
Yani okadasr basit değil...
Aslında bu yaradılış kafa yormaktır...

Son düzenleme:

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Allah rahmet eylesin yeni sayılır vefaat etti :) Çok severim o hocayı bilgisi engindir (di) kendi çapında sayılır sevilirdi . tabi söz konusu görüş olunca birşey diyemeyiz.
Alkame bin Kays ve Mesrukun ben bu isimlere yabancı değilim bunlar hakkında çok ama çok kitaplar var .
Hatta yanlış hatırlamıyorsam bazı sözlerini hadis diye çektiklerini biliyorum peygamber zamanında varmışlar bunlar galiba . tam bilgim yok şimdi eksik konuşmuyim.. hatta ben iki kişi diye biliyorum bu isimleri galiba tek bir isim olsa gerek tam hatırlayamadım . sonra bakarım yalnız dini açıdan bakarsak zaten konuyu kökten çözeriz. ben balkanlıoğlu sohbetini bilimi kenara çekelim diye vermiştim aslında :)
birde şöyle birşey var bu konuyu insan ne olarak düşünüp yorumlaya bilir.

bir eğitimci bilgelik yanından düşünür
bir yazar nasıl düşünür
mesela bir düz vasıfsız insan
aslında kim nasıl olursa olsun sorgulamalar aynı biliyomusun hep bir yaradılış gerçeği rabbim yaratmış akıl sır ermez diyip geçiliyor. ya evet orası illa muhakkak öyle . ben direk bu konu düşünce adına olmasaydı özgünlük olmasaydı dini yönden yorumlar ayetleri dizer sıralmasını yapar açıklamasını yapardım. ama ben bunu ben olarak düşündüm eğitimimden bağımsız olarak.
Hakketten abi biz bunu böyle düşüne biliyoruz çok taraflı ama ben çok insan tanıyorum ki inancını kaybeden inançsız olupta inança yönelenler ' akrabamdan bile var..

Bak bunu ateist birine sorsak desekki şöyle bir beyin fırtınası yapalım bu dünyanın yuvarlaklığı duruşu nasıl oluşu v.s
direk bilimden girer tarihten ezele baya ezele gider açıklar suyundan tut kara parçası şöyledir dağlar yere böyle konuçlandırılmıştır gibi gibi dökümanları döker önümüze' ama bu kendi fikri düşüncesi değildir.. Kendi inandığıdır. bize kendi fikiri düşüncesi lazım .
onu demeye çalışıyorum ve hala islamın olmadığını varsayarak biliminde yetersiz kaldığına inanarak soruyorum . ben yer çekimini idrak edemedim .. nasıl oluyorda yan yatan bir gezegen üstünde bulundurduğu düzlüklerle yanları kenarları altları eşit durabiliyor ( :

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Allah rahmet eylesin uzun zamandır takip etmediğinden vafatındand haberim yoktu... Rabbim mekanını cennet eylesin. Salihlerden di...

İslam Allah böyle dedi al inan demiyor, düşünün akledin, yani anlamaya, daha derine inmeye çalışın diyor... Yani aslında Allah bizi sorgulamaya itiyor.
Allah la aramda mesafe olduğu dönemde hiçte dediğin gibi düşünmüyor yine düşüncem kendi düşüncemdi.
Bir kişi sorguladığında imandan feragat ediyorsa bu doğru sorular sormadığını, ve doğru sorular sormadığından doğru cevaplara ulaşamadığını gösteriyor. Oysa vahyi tamamen akla, zihne ve ruha eş zamanlı hitap eden bir kitap...İçinde çelişki varsa bu aslında bizim çelişkili bakmamız vahyi doğru anlamamamızdan kaynaklı..

EVren dünyadan ibaret değil milyarlarca galakside oluşan bir andromeda sisteminde yaşıyoruz. Ve bu sistem hala grnişleyerek büyümekte...

Bİr çocuk düşün yada ağaç, büyürken bedenide onla beraber gelişir ve belli yasalar kurar. Yani kendi bütünlüğüne bir işleyiş sahip olur. Evrenin tamamında bu hakim. Dünyada varoluş sürecine girdiğinden beri kendiyaşam serüvenine ve yakınında bulunduğu gök cisimlere göre bir gelişim göstermiştir. Bu gelişim sonucunda kendince yasalar kendince bir işleyiş bürünmüştür. İşte yer çekimi dediğimiz şey dünyanın bir mıknatıs mantığı ile üzerindeki şeyleri kendi üzerinde tutması ve bunuda yine döngü ile yani kendi etrafında dönerek çizdiği yörüngeye borçludur.
Bunların tamamı bir varoluş yasasının oluşturduğu şeydir. İnsanı düşün kanı sürekli yenilenir, hücreler kendini yeniler, dünyada öyledir... Yani kendi iç yasalarını lendi oluşturur.
Dünya üzerinde yaşam olacak seviyeye milyarlarca yıl sonra gelmiş ve bu süreçte bu özelliği kazanması doğaldır.
Sen dünyaya küçük bir top gibi bakarsan doğru dediklerin ama dünya bir top değil. Ve basit bir yapımı yok. Eğer yerşekimi olmasaydı dünya dönmeseydi sen üzerindeki dağların paramparça olduğunu ve üzerinde tutunduğu yer küreyi bıraktığını izlerdin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Bu dediklerin doğru . bana Evrim'i çağrıştırdı bir evrimsel birşey okuyorum hissi verdirdi.

büyürken bedenide onla beraber gelişir ve belli yasalar kurar. Yani kendi bütünlüğüne bir işleyiş sahip olur.

Aslında ben bu yazdıklarından şeyde anladım dünya doğa kendisini biçimliyor yeniliyor. konuyla alakasız olsada öyle bir hiss geldi okuyunca.

Daha kimlerin düşüncesi nedir bir görelim .

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar