Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tartışma Din değiştirenlerin isim değiştirmeleri gerekli midir?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Qasem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
@Qasem ne demek istediğini anlıyorum önemli olan dini yaşamak isimler değil diyorsun bir nevi öylede bizde Muhammed, Ahmet ismini alan biri ateist olabiliyor o zaman o aldığı ismin bir önemi kalmamış oluyor

Din degistirdiysem inandigim dinin ve kültürünü yansitmadiğı icin ismimi degistiririm.yukarda da dedigim gibi isim kimliktir cagrildigim zaman hangi dini sectiysem bilinmeli.Bilincli olarak din degisikligi yapanlar bu degisikligine gidiyor.

Bir kahvalti sofrası kurup kaldirdim masaallah yorumlar siralanmiş:D

Kesinlikle ondan sonra benimde yazacağım bende İslam dinini seçersem ismimi değiştirirdim @Qasem her ne kadar ismi islamın simgesi olarak görmesende değiştirmek daha güzel olur diye düşünüyorum :)

@Dil-figar, yani illa millet dini değiştiyse isminide değiştirsin diyorsunuz :)
Peygamber eşlerinden biri Maria idi. Peygamber ismini değiştirmemiştir. Yada peygamber sahabe devrinde Müslüman olanlar böyle bir uygulamaya tabi tutulmamış. Bu daha çok Selçuklular beraber başlayan bir uygulama. Yada tebliğ diyelim.
Ben şahsen değiştirmedim. Değiştirmem de :)
Yani ismimle değil hakikat karşısındaki hal hafeket ve davranışınla Müslüman olarak bilinmek bana göre daha mükemmel duruyor :)

@Qasem Degistirmeli demiyorum benim tercihim o yonde olurdu.

[QUOTE="Qasem,
Peygamber eşlerinden biri Maria idi. Peygamber ismini değiştirmemiştir.
[/QUOTE]

Verdiğin örnek çok can alıcıydı sana katılıyorum oo))) ama ne bileyim yinede benim ismim mesela helga, lucia, Victoria olsaydı ismimi değiştirirdim ?

@Qasem
ismim murat olsa bende degistirmezdim.:D
Ama Hans Robin vs boyle baska dini temsil etse animsatsa yine de degistirmezmiydin?.:))

@Meva, iyide peygamber Alman olsaydı ismi Muhammed mi olacak tı?
Allh resulü a.s. İçinde bulunduğu kavmin isim geleneği üzere isimlendirilmiştir. İsimler Müslüman ismi değil, Arap toplumunun kullandığı isimler dir.
Almanlar, Fransızlar içinde bizim isimlerimiz çok garip buna emin ol :)
Hatta bu ne biçim isim derler. Bu yüzden toplumların kullandığı dil ve kültür çok önemli.
Peygamber geldiği toplumun tüm gelenek görenek ve argümanları değiştirmedi., sadece yanlış olanları ıslah etti. Bizde yanlış olanı ıslah ile mesulüz, devrimci değil, ıslahatçıyız.
Bahsettiğiniz dönemde alman fransız ingiliz yoktu boşa kürek çekmeyin normalde yazmıcaktım ama yazayım dedim hasan hüseyin doğduğunda Cebrail a.s isimleri bunlar ya resullullah isimler ibranice islama uygun olarak hasan hüseyin verilmiştir çünkü isimlerin karşılığı oşekilde olduğu için islamın getektirdiği şeyleri tartışmanın anlamı yok......

Her şeye sıfırdan başladığı için tercih edebilir insanlar
Bu bir tercih meselesi bence

Neyi tartışıyoruz ki,ülkemizde son dönemdeki isimlere bi göz atmak yeterli ,halihazırda müslümanların bile isimlerin çoğu yabancı.;Kur'anda geçip geçmemesinden,müslüman adı olmasinden bahsetmiyorum ,Türkçe değil çoğu..

@Dil-figar, yooo niye değiştireyim :),
@BaRoN abi onları örnek verdik :)
Yoksa Rumlardan Bizans ve sasanilerden İslama girenlerden de isim değişikliği yapan olmadı o dönemde.
:)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri