Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çocuğuma ırkçılığı nasıl anlatayım?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Amerika’da yaşanan olayları biliyorsunuz. Yabancı sayfalarda bu aralar sıklıkla şu tarz paylaşımlar görüyorum: “Çocuğuma ırkçılığı nasıl anlatayım?” Birkaç tanesiyle yazıştık. Dedim ki; temelde yaptığımız hata tam da bu. Olumsuz bir kavramı çocuğun zihnine sokmak. Safi zihni idlal etmek. Çocuğa ırkçılık nedir, neden kötüdür bu anlatılmaz. Irkçı olmayan bakış açısına uygun bir yaşam sürülür. Çocuk zaten böylece ırkçı büyümemeyi deneyimler ve öğrenir. Bu konu bence önemli çünkü istemesekte ülkemizde de yaşanıyor. Güzel coğrafyamızın Kürt, Türk, Çerkes, Laz, Gürcü...gibi değerleri bir ‘ötekileştirme’ sebebi olabiliyor. Yıllar önce yakın bir dostumla Kürt böreği yemek için pastaneye gitmiştik. Bir porsiyon Kürt böreği lütfen, dedim satıcıya. Arkadaşım “Adı keşke böyle olmasaydı, rahatsız edici bir isim” dedi. Neden, diye sordum. Laz böreği ya da Arnavut böreği deyince de rahatsız oluyor musun? Zihninde yıllar içinde oluşmuş ve terörle eşleşmiş “Kürt” şemasını o an fark etti arkadaşım. Haklısın yaa, dedi. “Hemen tövbe edeyim.” Olur da aramızda kendi ırkımız dışındaki ırklara dair fark etmediğimiz böyle şemalar varsa; fark edelim, değiştirelim ve acilen o hal için tövbe edelim derim ben. Çünkü bizim çizgimiz yaratılanı Yaratandan ötürü sevmektir. İster Türk olsun, ister Kürt, ister Afrikalı, ister Suriyeli...

Hatice Kübra Tongar

Ekli dosyayı görüntüle 2465

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar