Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Film Analiz Buğday

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
BUĞDAY

images-5.md.jpg

Semih kaplanoğlunun beğendiğim filmlerinden birisi.
Daha başarılı olabilirdi. İnanç propagandasını aşabilseydi belki daha orjinal bişey çıkardı ortaya ama sanırım filmin son 40 dakikadından sonra senaryo tamamen değişti gibi. Buna rağmen mükemmel diyebilirim.

Mesela bir Meleğin düşüşü ile kıyaslayamasakta başarılı bir çalışması olmuş. Türkiyede bilim kurgu sinemasının türler arası geçiş alanında türkiyede bir ilk olacak diye düşündüm ama maalelesef bu anlamda aradığımı bulamadım.

Film biraz Tarkovsky ve Stalker karışımı bir şey olmuş. Başlangıçta beklentimi karşılasada sonradan senaryoda ciddi. Sapma oldu. Hatta kendi içimde bile bir çok çelişki oluşturdu diyebilirim. Oraya biraz daha aşağıda geleceğim...

Filim insanlığın gıdaların genetiği ile oynaması sonucu muhtemel yokoluşu konu alıyor. Teknoloji nekadar ilerlerse ilerlesin hava, su ve tohum yaşamın sürdürülmesi için temel şart olduğunu konu almış ve bilim kurgu ile başlayan film, ilerleyen zaman içinde mitolojik bir senaryoya büründü.

Hz Musa ve bilge adam (Hızır) kısasın dan esinlenen film Yukarda da dediğim gibi bir inanç propagandasında boğulmuş. Ama bize Musa ve bilge kul kıssasi ile alakalı doğru bir bakış açısı kazanamamızı sağlıyor. Hızır diye kodlanan bilge ve Salih kul sanki dünyaya ışınlanarak gelmiş algısını yıkarak toplumun içinde yaşayan ve bilge olan birinin olduğunu vurgulanması çok mükemmel.

Sırlarla, gizemlerle süslenen olayların mantıklı ve makul sebepler çerçevesinde anlaşılabilir olduğu vurgusu bende filmi mükemmel bir yere oturrtuu...

Film milli ama hiç bir Türk oyuncu olmadığı gibi, film Türkçede çekilmemiş.. Garip...

Daha detaylı analiz için sizlerinde analizini bekliyorum ve karşılıklı filmi konuşalım.
Mitoloji, mucize ve kıssa karıda bu bağlamda masaya yatırabiliriz...

Film Notum : 10/7

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, Tarkoviski yönetmen, Stalker de yine o yönetmene ait iz sürücü, bölge filmidir. Tarkoviskinşn senaryo anlayışı, inanç biçimini filmlere yansıtışını ve Stalkerin senaryosunu iç içe karıştırarak bişeyler elde etmiş...
Tabi bu benim düşüncem..

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Filmi daha izleyemedim bu akşam izleyecem @Qasem'in yorumunda dikkat çekici yerler Hz. Musa kıssasının filme uyarlanması ve tabi genel olarak yorumu film hakkında merakımı arttırdı izledikten sonra detaylıca konuşuruz :)

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Tarkovsky, ayrıca konuşulması gerekilen bir yönetmen ama onun hiç bir eserini benim yorumlama cesaretim yok sanırım. Gelmiş geçmiş en iyi yönetmen mi diyelim ne diyelim öyle bir şey... Enver Hoca’nın da en iyi yönetmen ve en iyi şair olarak gördüğü muhterem şahıs. Ekol. Duayen. ?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hatra, Tarkovsky filmlerine çokçe yer verecez. Adam gerçekten film yapıyor ?

Senaryoları muhteşem.

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@Qasem'in analizinden sonra filmi büyük bir heyecanla izledim ve genel olarak filmi beğendim güzel di filmin bir bölümü biraz basite kaçılmıştı taki duvarı aşıp ölü topraklar tarafına geçene Cemil'i bulana kadar o zaman film yeni şimdi başlıyor diyeceksiniz açıkçası ben Andrei'nin de bu yolculukta onunla beraber olacağını düşünmüştüm yani hikayesi biraz cazip gelmişti birden bire filmden çıkması sanki hiç öyle bir karakter olmamış gibi oldu. Cemil akmanı bulduktan sonra onunla yolculuğa çıkması filme heyecan ve izleyenler için filmin devamında ne olacak diye merak uyandırıyor filmde insan eylemlerini yok olmak üzere olan bir dünyada kurtuluşun ancak ölümle mümkün olabileceği anlatılmış. Ve filmdeki insan tanımı çok güzel.

"Hepimiz bir rüyadayız ancak ölünce uyanacağız." deniyor.

Ve aslında heyecanla beklediğim sahne Hz. Musa kıssasının anlatıldığı sahneydi Hz. Musa'nın Hz. Hızır ile çıktığı yolculuk filme damga vuran sahne ve en güzel yeriydi.

Filmden Cemil ile Erol'un arasında geçen diyaloglar.

" Doğadaki canlılara ne zaman müdahale etsek birşeyi başka birşeye dönüştürersek her seferinde kendimizdeki birşeyide bozduk." sizce de öyle değil mi.

"Bir hakikat ehline göre varlığın özü bir buğday tanesidir. Üstad buğdayın karnındaki çizgiden bahseder bu çizgi Elif harfidir Elif hem ayırır hem birleştirir."

Filmi sizin kadar güzel yorumlayamıyorum biliyorum anca bu kadar oluyor ve galiba biraz değişik yorumluyorum ?

Öyleyse bende size sorayım "Peki sizce Nefes mi Buğday mı?"

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bence çok iyi bir analiz.
Mükemmel analiz yoktur, herkes gördüğünü en mükemmel. Şekilde yorumlar. Sende öyle yapmışsın.
Yüreğine sağlık
Koşulsuz diyebilirim ki Nefes ?

Dil-figar

FK Editör
FK Yarışmacı
🍀🐞
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
AodL3W
Takım
CNBHo3
Pc den film izleme alişkanlıgim yok gibi
Pandemi oncesi arkadaslarla haftasonu onbeş gunde bir sinemaya gider guzel bir gun gecirirdik.Pandemi sosyal yasami altust etti,
@Qacem Bu filmi merak ettim ve odev olarak bu hafta insaallah bir mani olmazsa bakacam, sakın analiz bekleme :gulucuk:

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ben filmi daha önce izlemiştim. Film bilimkurgu tadında devam ederken birden hızır kıssası anlatına dönüşmesi beni şaşırtmıştı. Temiz toprağın dergah vari bir yerde saklanması, Peygamber efendimizin açlık anında karnına taş bağlamasının filme serpiştirilmesi filmi bilimkurgu olmaktan bir anda çıkardı. Gelecekte yaşanacak anmış gibi bir his oluşturdu.
Bizi kültürümüzü, inancımızı tanımayanlar için tanıtıcı güzel bir film ama bence filmi film olmaktan çıkarmış, bir öğretiye dönüştürmüş.
Öyleyse bende size sorayım "Peki sizce Nefes mi Buğday mı?"

Filmin senaryosuna göre önce çoğunluk buğday der. Biraz yönlendirme vardı filmde. Tabiki sonunda nefes olarak değişir :)

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Ben filmi daha önce izlemiştim. Film bilimkurgu tadında devam ederken birden hızır kıssası anlatına dönüşmesi beni şaşırtmıştı. Temiz toprağın dergah vari bir yerde saklanması, Peygamber efendimizin açlık anında karnına taş bağlamasının filme serpiştirilmesi filmi bilimkurgu olmaktan bir anda çıkardı. Gelecekte yaşanacak anmış gibi bir his oluşturdu.
Bizi kültürümüzü, inancımızı tanımayanlar için tanıtıcı güzel bir film ama bence filmi film olmaktan çıkarmış, bir öğretiye dönüştürmüş.

Filmin senaryosuna göre önce çoğunluk buğday der. Biraz yönlendirme vardı filmde. Tabiki sonunda nefes olarak değişir :)

@NoktA cım iyiki hatırlattın ben Peygamber Efendimizin açlıktan karnına taş bağladığı kısmın filmde anlatılmasına değinmeyi unutmuşum onuda yanıma not almıştım şimdi baktım ayrı ajandamda kalmış ki oda çok önemli ve çok güzel bir sahneydi ?

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar