Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Arkadaş mısınız? Ebeveyn mi?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Enes’le iftardan sonra balkona çıkıp beraber çay içiyoruz. Resmen bunu yapabilmek için kırk takla atıyoruz:)) Eymen ödeve oturdu mu? Meva nerede, hıh babasıyla oyun mu oynuyor. Hadi sessizce kaçalım, deyip balkona sıvışıyoruz:)) Bu bizim ana-oğul zamanımız. Enes 14 yaşında ve mesleki seyrimde neler yaşadığımı, hangi proje üstünde çalıştığımı, neye sevinip neye heyecanlandığımı biliyor. Arkadaşlarım nasıl biliyorsa öyle. Ben de onun hangi oyunda hangi bölümde olduğunu, takımına kimin transferi için uğraştığını, ders sürecinde neler yaşadığını, neye heyecanlanıp neye sevindiğini biliyorum. Arkadaşlarına nasıl anlatıyorsa öyle. Yıllarca “Çocuğunuzun arkadaşı mısınız, ebeveyni misiniz” sorusu bu iki şey birbirinin alternatifiymiş gibi anlatıldı bize. Oysa öyle değil. Ben çocuğumla hayatımı konuşacak, duygularımı paylaşacak, onun duygularını ve yaşadıklarını -aynı bir arkadaş gibi- eleştirip yargılamadan dinleyecek kadar “arkadaş”; o duygularla nasıl yol alabileceğini, duygu yönetimini, kuralları ve sınırları anlatıp yol gösterecek kadar “ebeveyn” olmayı seviyorum. Sanırım onlar da seviyor ki birer ikişer kucağıma doluşuyorlar
?
Arkadaş mısınız, ebeveyn mi? Arkadaş gibi davranabilen ebeveyn olmak... denge tam burada bence.

Hatice Kübra Tongar

Ekli dosyayı görüntüle 1208

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Enes ergenliğe girmemiş daha,o dönemde ne arkadaş ne de ebeveyn olunamıyor .

Ben oğluma küçükken şöyle demiştim,seninle bazen arkadaşız bazen anne oğuluz ,arada karıştırsa da iyi idare ettik ;Şimdi yetişkin biz hala arkadaşız ama kim ebeveyn kim evlat belli değil,eh ben de yaşlanıyorum ;)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Enes ergenliğe girmemiş daha,o dönemde ne arkadaş ne de ebeveyn olunamıyor .

Ben oğluma küçükken şöyle demiştim,seninle bazen arkadaşız bazen anne oğuluz ,arada karıştırsa da iyi idare ettik ;Şimdi yetişkin biz hala arkadaşız ama kim ebeveyn kim evlat belli değil,eh ben de yaşlanıyorum ;)

Hayatta böyle birbirimizi idare edeceğiz :) Oğlunun iyi günlerini görürsün inş

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
İnşallah ya,çok teşekkür ederim :gl4:

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
bu ablamız benim kafamı yaşıyorki benim salaş düşüncelerimi birleştirip yazmış gibi..
arkadaş yada ebeveynlik değil aslında olay.. olay çocugun dünyası .. 3 yaşındaki bir çocuğun dahi aklı kesmez denmemeli. onunda kendi dünyasında kendince ciddi diyorum cümleleri diyecekeleri yaşadıkları var ama bunu ilerleyen yaşlarda dile getirebiliyor.. şimdi neden öyle diyorum.. hiç kimse diyemezki ben ufaklığkmı pek hatırlayamam.. bakın mesela bende 3 yaş çok önemlidir. benim eskim hep 3 yaş üzerinedir.. anne ve babanın annelik ve babalığını sorgulamak için çocuk yaşta bile çocukluga gidersin.. kendi adıma konuşayım benim tüm geçmişim 3 yaş üzerine kuruludur.. hatırlarım o yöndedir ama 5 yaşdır 7 yaştır olayların ceyran ettiği geçmiş yaşım budur ve hafızamda 3 yaşımdayken diye kalır.. yani hayırlıyorum belki abartı olacak ama insan 2 yaşını bile bazen hayırlaya biliyor . annenin sana bakışını babanın anne ile diyalogu. . mesela ergenlikten bir önceki evrede çocuk çocukluguna dönerken annesini babasını daha iyi tanıyor . hani asi zamanların bir sorgulaması olur.. kimisi başka şeyleri sorgular kimisi ailesini bunalımdadır adı ergenliktir onun.. ben taa 16 yaşımdayken derdimki büyükler beni kaale almıyor oysaki olgun gibi konuşuyordum ve ben dememişmiydim oluyordu.. ve annem babam olsun bana söyledikleri bazı şeylerde ben derdim hiçte öyle değil ben ufakken anne sen şunu yaptın baba sen şunu yaptın.. sen nerden biliyosun derlerdi.. e hatırlıyorum ama .. yani çocugunuz varsa davranışlarınız onun beyin profiline her türlü geçiyor ve bunu algılaması hiçte zor degil kendi geçmiş çocuklugunuzu düşünerekten kendi çocuklarınıza hata yapmayın.. bu ablanın demeye çalıştıgı şey aslında budur.. çözmüş yani olayı

asminya

FK Üyesi
Bir filmde geçiyordu bu cümle, heybeme alıp koymuştum. Ara ara ihtiyacım olduğunda kullanıyorum. Kulağa küpe..
-Anne babaların çocuklarına göstereceği en büyük sevgi, onlarla kuracağı arkadaşlıktır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar