Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Allah Nerede

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
Bismillahirrahmanirrahim
“Hiç şüphesiz Rabbin, sürekli görüp gözetmektedir.” (Fecr, 14)

Rasûlullah (sav) efendimiz buyurdular:
“Allâh’a, O’nu görüyormuşçasına ibâdet et! Her ne kadar sen O’nu göremezsen de, O seni görmektedir.” (Buhârî, Îmân, 37)

ibn Mes’ûd (ra), ashâb-ı kirâmdan (r.anhüm) bazılarıyla birlikte sahrâya çıkmış; yemek pişirmişlerdi. Tam yemeğe hazırlanırlarken ileride sürüsünü

otlatan bir çoban bulunduğunu fark ettiler. Onu da yemeğe davet ettiler. Çoban: “Siz yeyin, ben oruçluyum” dedi. Çobanı denemek için: “Böylesine

sıcak günde nasıl oruç tutabiliyorsun?” diye sorunca: “-Cehennem ateşi çok daha sıcak,” dedi. Bu söz hoşlarına gidip:

“-Şu koyunlardan birini bize sat da etinin bir parçasıyla birlikte bedelini de sana verelim” dediler.

“-Bu koyunlar benim değil ki, efendim ve sahibimin! Başkasının olan bir malı size nasıl satabilirim?!” dedi, Efendine: “Kurt yedi, ya da kayboldu, dersin” dediler. Bunun üzerine çoban:

“Peki Allah nerede? O beni görmüyor mu?” dedi.
Bu söz o kadar hoşlarına gitti ki İbn Mes’ûd, Medine’ye dönünce çobanı sahibinden satın alıp âzad etmekle kalmadı, koyun sürüsünü de kendisine

hibe etti. Ara sıra karşılaştıklarında çobana latife yollu: “Allah nerede?” diye takılırdı. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 17.Cilt, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Mukît:
Mahlûkatın azığını temin eden, yaşamak için gıdaları yaratan, bedenlerin ve ruhların açlığını doyuran, onların gıdasını veren ve her şeyi koruyan demektir.

Kısa Günün Kârı
Îmandan ihsâna ulaşmak, yani dâimâ ilâhî kameralar altında olduğumuzun şuur ve idrâki içinde olalım.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar