Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Muhabbet Zoe ile gırgır şamata…

@sükutu-ezber inşallah anlatabilmişimdir :)

Benim mesleğim ebe...
Ebelik mesleğinin en güzel yanı, bir hayatın doğumuna tanıklık etmek ve o anın mucizesine ortak olabilmek. Anneyle birlikte o zor ve sancılı süreci geçirip sonunda ona bebeğini kucağına verme anı, tarif edilemez bir mutluluk. Bir ailenin en özel anında yanlarında olmak, onları rahatlatmak ve güven vermek, ebelik mesleğini benim için çok anlamlı kılıyor.Her doğum bir mucize gibi, her yeni bebek dünyaya yeni bir umut getiriyor. Anne ve bebeğin sağlıklı şekilde birbirlerine kavuşmalarına aracılık ettiğim anlarda, tüm yorgunluk silinip gidiyor. O ilk ağlama sesiyle birlikte, başardığımı ve gerçekten bir fark yarattığımı hissediyorum. Bu meslek, sadece tıbbi bilgiyle değil, aynı zamanda sevgi, sabır ve empatiyle yapılan bir iş. Her defasında yeni bir hikâyenin başlangıcına tanıklık etmek ve bu sürecin bir parçası olmak beni derinden etkiliyor.

Ebelik mesleğinin zor yanları, büyük bir sorumluluğu omuzlamaktan ve her an tetikte olmaktan geliyor. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı tamamen bana emanet, bu da herhangi bir komplikasyon yaşandığında hızlı ve doğru kararlar almayı gerektiriyor. Doğumlar her zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor ve bu tür durumlarda soğukkanlı kalmak gerçekten zor olabiliyor. Fiziksel olarak yorucu olmasının yanında, duygusal anlamda da çok yıpratıcı anlar yaşanabiliyor.Her zaman mutlu sonlarla bitmeyen doğumlar da var. Bazen anne ya da bebekle ilgili sağlık sorunları, hatta kayıplar olabiliyor. Bu anlarda hem profesyonelce davranmam, hem de aileyi desteklemem gerekiyor. O duygusal yükü taşımak kolay değil. Gece gündüz demeden çalışmak, doğumların saatini ya da gününü öngörememek de işin bir başka zorluğu. Bazen kişisel hayatımla iş hayatımı dengelemek çok güçleşiyor.

Şuanda acilde çalışırken mesleğimin asıl getirisnden biraz uzaktayım.
Acilde çalışan bir ebe olarak, işimin kolay yanları pek fazla değil, çünkü her an tetikte olmak gerekiyor. Ancak, bu işin bana kattığı en büyük kolaylık, hızlı düşünmeyi ve sorunları çözmeyi öğrenmiş olmak. Zamanla acil durumlarda daha soğukkanlı kalmayı başardım ve bu da her zorlu durumda bana avantaj sağlıyor. Ayrıca, insanların yardımına anında koşmak ve onların iyileşmesine katkıda bulunmak, işin en güzel yanı. Bir hastanın yüzündeki rahatlama, benim için işimin en büyük ödülü.Zor yanları ise fiziksel ve duygusal olarak çok yorucu olması. Sürekli acil vakalarla uğraşmak, ne kadar deneyimli olursam olayım, büyük bir stres kaynağı. Özellikle ağır travma vakalarında hem hızlı olmak hem de doğru müdahaleyi yapmak zorundayım. Ayrıca, her hastaya aynı anda yetişmeye çalışmak da bazen çok zorlayıcı olabiliyor. Nöbet saatlerinin düzensizliği, uyku eksikliği ve sürekli yüksek tempoda çalışmak da hem bedenimi hem de zihnimi yoruyor. En zoru ise, ne kadar çabalarsam çabalayayım, bazen elimden bir şey gelmediği anlar. Hastayı kaybettiğimizde hissettiğim çaresizlik, işimin en zor kısmı.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri