Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yabancı Dil Defteriniz İçin 8 Öneri

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yabancı Dil Defteriniz İçin 8 Öneri

Okulda her sene başında öğrencilerin derslerle alakalı akıllarına gelen ilk sorular “Nasıl defter alalım? Kareli mi olsun çizgili mi? 40 yaprak yeter mi acaba?”dır muhakkak. Çünkü yeni bilgilerin kaydı ve öğrenilmesi için defter önemlidir.Okulların tatil olduğu şu günler yeni bir dil öğrenmek için mükemmel bir fırsat. Peki bir dil öğrenirken defterimiz nasıl olmalı?

1. Hedef Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-8-516980670.jpg

Ne öğrenirseniz öğrenin net bir hedefinizin olması sizin için her zaman faydalı olacaktır. Hayatınızda yeni şeylere başlarken öncelikle kendinize şu soruyu sorun: ‘Ben ne istiyorum?’ Defterinizin en başına bu dili öğrenme amacınızı ve dilde ulaşmak istediğiniz seviyeyi yazın.
Mesela ben İngilizce’yi B2 seviyede öğrenmek istiyorum. Hedefim ise bu dili öğrenip üniversitedeki yabancı arkadaşlarıma İslam’ı anlatmak.

2. Motivasyon Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-10-2363670243.png

Tam vazgeçmişken seni tekrar ayağa kaldıran, iç sesini dile getirip ‘Hadi bir kez daha dene!’ dedirten bütün alıntı sözleri, fotoğrafları, çizimleri, şiirleri defterimizin ikinci sayfası olan Motivasyon Sayfası’na yazalım.
Modunuz düştüğünde, devam edemeyeceğinizi hissettiğinizde bu sayfayı açıp kendinize tekrar enerji yüklemesi yapabilirsiniz J

3. İçerik Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-4-2380818877.png

Dili öğrenmeye başlamadan hemen önce, neler öğreneceğinizin bir listesini bu sayfaya yazın. Mesela yabancı dili öğrenirken bir kitaptan faydalanıyorsanız, konu başlıklarını defterinizin ‘İçerik Sayfası’na yazabilirsiniz. Böylelikle üniteler bittikçe, bu başlıkların yanına bir tik işareti ya da artı atabilir; fosforlu kalemle maddelerin üzerini çizebilirsin.

4. Alfabe Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-7-1625296069.jpg

Yeni öğrendiğiniz bir dilin alfabesini öğrenmek elzemdir. Eğer Arapça (Kuran-ı Kerim okumayı bilmeyenler için), Japonca, Korece gibi alfabesi farklı olan bir dili öğreniyorsanız bu sayfayı yapmanız çok daha ehemmiyetlidir.

5. Telaffuz Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-9-2204120434-1.jpg

Eğer yabancı dili öğrenmedeki hedeflerinizin arasında o dili akıcı bir şekilde konuşmak var ise o zaman öğrendiğiniz kelimelerin telaffuzlarını da öğrenmeniz gerekiyor. ‘Anlıyorum ama konuşamıyorum.’ probleminin altında yatan asıl sebep öğrendiğimiz kelimelerin ve cümlelerin telaffuzlarına hiç dikkat etmiyor oluşumuz. Telaffuz için birkaç sayfa ayırın ve telaffuz etmekte zorlandığınız kelimeleri bu sayfalara yazın.

6. Temel Kelime Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-5-1911333277-1.jpg

Çocukken ana dilimizde öğrendiğimiz bazı kelimeler vardır. Renkler, hayvanlar, sayılar, kıyafetler, aile bireyleri vb. Bu kelimelerle başlaman gerekir çünkü en çok kullanılan kelimeler bunlardır. ‘Ben Türkiye’de yaşıyorum. kangurularla alakalı konuşmam ki.’ dediğinizi duyar gibiyim J Kendi yaşadığınız bölgede olan hayvanları öğrenmekle işe başlayın. Bu sayfada farklı kalemler, çizimler, fotoğraflar kullanmanız öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

7. Temel Gramer Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-3-239900353.png

Geniş, gelecek ve geçmiş zaman kurallarını basit bir şekilde öğrenin ve kuralları bu sayfalara yazın. Lütfen kendinizi gramer kurallarına boğmayın. İnanın bana, günlük hayatta kuralların çok azını kullanıyoruz. Bir fiilin farklı zamanlardaki hallerini öğrenin ve bunlarla cümleler kurun. Örneğin:
İngilizce’de come (gelmek) fiili
I come(Gelirim) I will come (Geleceğim) I came(Geldim)
Günlük hayatta en çok kullanılan fiilleri araştırın ve çalışmalarınızı bunlarla genişletin.

8. Özel Kelimeler Sayfası

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-2-2086012963-2.jpg

Kendi dilinizde en çok kullandığınız kelimeleri bir kâğıda yazın. Bu kelimelerin öğrendiğiniz dildeki karşılıklarını bulup bu sayfaya yazın. Hobilerinizi, yaşadığınız yerin özelliklerini, ailenizi anlatmak istediğinizde kullanacağınız kelimeler neler?

9. Günlük

Yabanc%C4%B1-Dil-Defteriniz-%C4%B0%C3%A7in-8-%C3%96neri-11-3118620206.png

İçerik olarak epey yoğun bir defteriniz oldu. Ancak dil öğrenirken yapmanız gereken diğer önemli çalışma günlük tutmaktır. Öğrendiğiniz dilde her gün olmasa da ara sıra yazmaya çalışın. Bunun için de isterseniz bu yoğun defterinizin son sayfalarını, ya da küçük boy kareli 40 yaprak defter kullanabilirsiniz.
Son tavsiyem: Muslimwalk.com sayfasının Bullet Journal defterleri hem yazı yazmak, hem de sayfalarınızı süslemek için çok kullanışlı.
Allah’a emanet olun. Suffagah.com

www.forumkalemi.com

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar