Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Terörizm nedir?

MüverrihBey

Yeni Üye
@MüverrihBey, hocam Fransız ihtilalinden çok önce hatta diyebilirim ki Allah Resulü Muhammed a.s danda çok önce kullanılan Arap literatüründe ki tedhiş kavramı ile aynı kökler ve anlama sahiptir.

Biliyoruz ki Batı aydınlanması yunan ve İslami eserlerin tercümesi ve kavramlarının yediden kendi dillerine çavrilmesi ile elde edilmiştir. Yani üretmemiş çalmışlardır.

En basit örneği Darwinin evrim teorisi dünyada ses getiren ve hala konuşulan bir teoridir. Üstad oysa evrim teorisinin ve türlerin mutasyonu fikrinin sahibi Cahızdır. Doğal seçilim ve mutasyona ilk rastladığımız yer Cahız ve Nazzamdır. Nazzam kozmolojik bir evimden bahsetsede Cahız bugünki Darwinin bahsettiği evimden bahseder. Darwinin evrim teorisi Cahızın eserinin çevirisidir. Arada tek bir fark vardır. Darwin Allahı yok sayarak bir evrimi savunur ve Cahızın ruh kavramını silerek tesadüf kavramına yer verir. Cahızda Allah kendinden bir ruh üfledi diyerek aklı ve bilgiyi tarif eder...

Yani. Üstad kavram çok çok eski, ben tarihin ilk dönemlerine kadar uzandığını düşünüyorum. Tabi siyasal bağlamda bugünkü hali Fransız ihtilali ile hayatımıza girer.
Evet dedikleriniz çok doğru. Bugün ki hali Fransız ihtilali ile başlamıştır

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@MüverrihBey, hocam Fransız ihtilalinden çok önce hatta diyebilirim ki Allah Resulü Muhammed a.s danda çok önce kullanılan Arap literatüründe ki tedhiş kavramı ile aynı kökler ve anlama sahiptir.

Biliyoruz ki Batı aydınlanması yunan ve İslami eserlerin tercümesi ve kavramlarının yediden kendi dillerine çavrilmesi ile elde edilmiştir. Yani üretmemiş çalmışlardır.

Yani. Üstad kavram çok çok eski, ben tarihin ilk dönemlerine kadar uzandığını düşünüyorum. Tabi siyasal bağlamda bugünkü hali Fransız ihtilali ile hayatımıza girer.

İslam Felsefesi hocamız da aynı şeyi söylemişti. Hypatia filmini izlememizi istedi ve filmi izlerken o tarihte hristiyanlığın dinin kötü olduğu anlatılmaya çalışılıyor dedi. O zaman İslam yoktu ama dine karşı bir kötüleme vardı. Sonraki dönemlerde bu İslam a karşı alınan bir tavır haline dönüştü dedi. Ve Hypatia ya yapılan işkenceler dönemin dinin saldırısı terörizmi olarak anlatmıştı.

Bütün bunlar senin yorumunu okuyunca aklıma geldi. Ben gidip filmi izleyeyim :)

MüverrihBey

Yeni Üye

En basit örneği Darwinin evrim teorisi dünyada ses getiren ve hala konuşulan bir teoridir. Üstad oysa evrim teorisinin ve türlerin mutasyonu fikrinin sahibi Cahızdır. Doğal seçilim ve mutasyona ilk rastladığımız yer Cahız ve Nazzamdır. Nazzam kozmolojik bir evimden bahsetsede Cahız bugünki Darwinin bahsettiği evimden bahseder. Darwinin evrim teorisi Cahızın eserinin çevirisidir. Arada tek bir fark vardır. Darwin Allahı yok sayarak bir evrimi savunur ve Cahızın ruh kavramını silerek tesadüf kavramına yer verir. Cahızda Allah kendinden bir ruh üfledi diyerek aklı ve bilgiyi tarif eder...

evet dediklerinizde çok haklısınız. Bugün ki halini Fransız ihtilali ile girdiğini görmekteyiz.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar