Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Suud Veliaht Prensi Selman’ın Sözde “Değişim” Altındaki Kirli Siyaseti

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Muhammed Bin Selman’ın veliaht prens olmasının ardından hızlı bir değişim sürecine giren Suudi Arabistan, gelinen noktada Yemen’de insani krize, içerideki sözde kalan reform çalışmalarına ve Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle sonuçlandı.

Ekli dosyayı görüntüle 1516

Clash Report’un hazırladığı rapora göre, Suudi Arabistan, Muhammed Bin Selman’ın veliaht prens olmasının ardından hızlı bir değişim sürecine girdi.

Bu süreçte Suudi Arabistan’ın 2015’te Yemen’e yönelik müdahalesi başarısızlıkla sonuçlandı. Ülkede milyonlarca insan açlığa mahkûm edildi ve binlercesi yaşamını yitirdi.

2018’de ise kirli ortakları BAE ve Mısır’la birlikte Katar’a siyasi ve ekonomik ambargo uygulayan Suud yönetiminin bu hamlesi de başarısız oldu.

Muhammed bin Selman sözde reform adımları atarken, ülkedeki alimler, insan hakları savunucuları, aktivist ve gazeteciler muhalefet etmekten tutuklandı, işkenceye tabi tutuldu.

Yine aynı yıl gazeteci Cemal Kaşıkçı, doğrudan Prens Selman’ın emriyle ülkesinin İstanbul’daki konsolosluğundan alınarak vahşice katledildi. Bu katliamın ardından Selman, şirin gözükmeye çalıştığı batının tepkisiyle karşılaştı. Batıda Prens Selman ve Suud yönetimine karşı çok sayıda protesto gösterisi yapıldı.

Suud yönetimi, sarsılan imajını düzeltmek için ülkede batılı tarzda çeşitli konser ve festivaller düzenledi. Ancak, sarsılan imaj yine de düzelmedi.

Veliaht Prens, son dönemlerde batı medyası içinde bazı hisseler satın aldı. Sky News, Bloomberg, The Evening Standart ve son olarak da İndependent’tan hisse satın aldı. Selman’ın yakın arkadaşı olan iş adamı Muhammed Ebu el-Cadayel öncülüğünde satın alınan medya organları birer propaganda aracı olarak kullanılıyor.

Kaynak : Haksöz Haber

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Suudi Amerikan maalesef bu toprakların emperyal gücüdür. Onur ve izetten yoksun vahşi ve barbar bir kavimden öteye gidememiş, İslamı çıkarlarına alet eden bir devlettir...

İslami hareketin bu onursuz devlet karşısında dimdik durması gerekmektedir. Filistinin yardım talebelerini geri çevirmesi muhteşem bir olay...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ebu Cehilin torunlari bos durmuyor ama bilmiyorlar ki oyunlarini baslarina geçirecek gücün gücü vardır biiznillah ..

Bu güç Allah değil Müslümanlar olmalıdır. Zira ayeti kerimde Allah o zalimleri bizim elimizle cezalandırmak istediğini deklare eder...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Bu güç Allah değil Müslümanlar olmalıdır. Zira ayeti kerimde Allah o zalimleri bizim elimizle cezalandırmak istediğini deklare eder...
doğru demişsinde yanlış kullandın herhalde :D Allahın ele kola ihtiyaçı yok verirse direk verir belalarını.. biz müslümanların imtihanı yaşamasıyle Allah güçü veriyor zaten.. şuan inan Allahın gücü olmasaydı yer yüzünden müslüman diye bir insan din kalmazdı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
doğru demişsinde yanlış kullandın herhalde :D Allahın ele kola ihtiyaçı yok verirse direk verir belalarını.. biz müslümanların imtihanı yaşamasıyle Allah güçü veriyor zaten.. şuan inan Allahın gücü olmasaydı yer yüzünden müslüman diye bir insan din kalmazdı.

Yok usta bilinçli ve doğru kullandım. :)
Müslümanlar bekliyorlar ki konforları bozulmasın, hiç bir bedel ödemesinler ve Allah herşeyi hal etsin. Tıpkı beni İsrail oğulları gibi...
Hani vakta ki Allh onlara gidin o kalbimle savaşın dediğinde Ey Musa sen ve Rabbin gidin onlarla savaşın deyip emre itaat etmemişlerdi ya, müslümanların durumunda ona benziyor.
Biz biley yapmayalım Allaha havale edelim diyorlar. Bu sakat bir anlayış. Peygamber uhudda canından oluyordu, hendekte savaşı kaybetmek üzereydi...
Müslümanlar gerçekten tarihlerinden dersler almıyor

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Yok usta bilinçli ve doğru kullandım. :)
Müslümanlar bekliyorlar ki konforları bozulmasın, hiç bir bedel ödemesinler ve Allah herşeyi hal etsin. Tıpkı beni İsrail oğulları gibi...
Hani vakta ki Allh onlara gidin o kalbimle savaşın dediğinde Ey Musa sen ve Rabbin gidin onlarla savaşın deyip emre itaat etmemişlerdi ya, müslümanların durumunda ona benziyor.
Biz biley yapmayalım Allaha havale edelim diyorlar. Bu sakat bir anlayış. Peygamber uhudda canından oluyordu, hendekte savaşı kaybetmek üzereydi...
Müslümanlar gerçekten tarihlerinden dersler almıyor
tamam burda haklısın doğru söylüyorsun ama bir önceki yazdığın bu şekilde anlaşılmadı... müslümanlar gevşek abi.. cihat kavramı şehadet iken bunu dış kültür intihar olarak kötü popülite etti. . benim kayın bilader menzilci ondan biliyorum adıyaman gavs falan vardı bunda .. demiş ben suriyeye gidicem hani o zaman kaç sene oluyor 3 senemi 4 senemi demişler buna sen cihatını nefsinle yap .. buda ayrıldı sonra ordan işte bu değişik abilerle falan tanıştıydı . . yani bak kendi ülkendeki seyittler dahi kendi talebelerini dizginliyor senin demen dava olayına mücahitlik cihatcılıga geliyor.. yok artık öyle düşünen tembel müslümanız çok azız allah yolunda ölmek bile korkulur olmuş artık .. dediğin gibi Allaha havale ediyorlar en güzelini yapıyorlar ama bu devir ebabillerin taş atma devri değil. kurandada bu tür anlatımlar var diye biliyorum ve kuranda bu günlerin alamet olarak geçeceginide bildiriyor zaten. yani bu alıntı yaptıgım bahsi geçen konuda yerden göğe haklısın

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar