Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Sağlık Sağlık Meyvesi —Aronya

Dil-figar

FK Editör
FK Yarışmacı
🍀🐞
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
AodL3W
Takım
CNBHo3
Screenshot_20220901-111716_Instagram.jpg

İçerdiği bileşiklerden dolayı “Süper Meyve” ve “Sağlık Meyvesi” olarak bilinen Aronya üzümsü bir meyvedir. Üzümsü meyveler içerisinde de en yüksek antioksidan ve antosiyanin kapasiteye sahiptir.

✨Aronya meyvesinin içeriğinde yüksek antosiyanin, antioksidan aktivite ve fenolik bileşiklerinin yanısıra, yüksek miktarda C vitamini, B1, B2, B6 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko minerallerinin de olması, meyvenin biyokimyasal içeriklerini daha da zenginleştiriyor.

20220901_111829.jpg

🩺 Aronya meyveleri biyokimyasal özellikleri nedeniyle Rusya’da tıbbi bitki olarak kabul edilmiştir.

🩻 Bu meyve türünün düzenli tüketimi insan sağlığı üzerinde bir çok fayda sağlar.

20220901_111847.jpg

✨Sağladığı faydalar✨
🫐Kolesterol ve kan şekerini normalleştirir
🫐Ateroskleroz, diyabet, kalp krizi ve inme riskini azaltır.
🫐Aronya meyveleri kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sistemini rahatlatır.
🫐Beyin ve sinir sistemini besler, yaşlanma ile mücadeleye yardımcı yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir.
🫐Aronya ayrıca böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, karaciğeri zararlı maddelerden korur, safranın çıkışını iyileştirir ve gözlerin yaşlanma sürecini yavaşlatır.
🫐Kardiyovasküler hastalıklar, sindirim sistemi hastalıkları ve bazı kanser hastalıklarına karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

20220901_111750.jpg20220901_111815.jpg

✨Aronya meyveleri taze ve kuru meyve olarak tüketilebilir ve işlemeye de çok uygun bir meyve türüdür. Bu yüzden aronya; meyve suyu, çay, sirke, reçel, dondurma, yoğurt, sos, besin takviyesi, enerji içecekleri gibi alanlarda da kullanıldığı görülmüştür.

Not: Yaban mersinine çok benzediği için karıştırılma ihtimali çok yüksektir.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Dil-figar, sen kullanıyor musun bu meyveyi. Tıbbi bitki olarak nitelendirildiği için kullanıyor musun diye sordum :)
Rusya’da tıbbi bitki olarak kabul edilmiştir.
Ben bir konferansa gitmiştim. Konuşmacının ismini hatırlayamıyorum. "Her bölgenin yapısına göre Allah bitki vermiştir. O bölgenin hastalıklarına şifadır. Eğer kendi yaşadığın bölgedeki bitki türünün dışında bir şeyler tüketiyorsan hastalık olmadan ilaç alıyor gibi olursun." gibi şeyler söylemişti. "Mesela doğuda en çok tüketilen sebze patlıcandır. Patlıcan çok miktarda nikotin içerir. Doğuda üretilen en önemli meyvede karpuzdur. Karpuz vucuttaki toksinleri atar" Biri zehirse diğeri panzehir. Ben hep şüpheyle yaklaşıyorum yeniliklere :)

Dil-figar

FK Editör
FK Yarışmacı
🍀🐞
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
AodL3W
Takım
CNBHo3
@AsyA
Bu meyveyle bugun karsilastik ve tanıştık,:D
Anavatani Guney Amerikaymış.
Bizim yaylalardaki likarba (yaban mersini) gibi çali bitkisi
Şu an hasat zamanı markette bulsam alir meyve olarak tuketirim:)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar