Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İslam Mahkeme boşaması dinimize göre de boşama sayılır mı ?

@AsyA peki adam evli esinden bosanmamis tabi resmi nikahin yaninda vaktiyle dini nikahta yaptirmis devaminda adam esinden bosanmadigi halde baska bir bayanla gorusup 2.ye tabiki resmi nikah yapma sansi yok dini nikah yapsa bu 2. Evlilik dinen caizmi yoksa zinaya girermi

İslam hukukunda nikah nikahtır , bunun dinisi yada resmisi gayri resmisi yok .

Asya'nın yazdığı dikkatimi çekti.Evli adam başkasıyla görüşünce zina olmuyor mu yani?
O zaman kadında görüşsün?
Nasıl olsa ikisi evli,ikisininde zina sayılmayan şeyi yapma hakkı var....

Ben böyle şeye asla katılmıyorum,Allah katında nikahı olan kişinin "tek"kişi ile nikahı vardır.Bir başkasına gidecekse dini nikahını da düşürür resmi nikahını da.Kimse aldatılmak istemez.Allah korusun böyle şeylerden

@Rayiha Qasem ayet dışında delilleri kabul etmiyor. Ama islam hukukunda eşlerle ilgili hükümler belirlenmiş.
Bu tür konuları yaşadığımız koşullara göre değerlendirmemek lazım.
Hükümlerin ilk muhatapları Araplar ve cahiliye toplumu olarak tanımlanır. Kabileler arası savaşlar var. Savaşlarda erkeler daha çok ölür.
Kaldıki herkes 4 eşle evlenecek diye bir zorunluluk yok. Pek çoğu tek eşli. Türk aile yapısıda çok eşliliği kabul etmiyor. Kimsede mutlaka 4 eş almalısınız diye dayatmıyor. İslam hukukunda boşanma iddet bekleme ile ilgili hükümler belirlenmiş. Yok öyle bir şey diyecek değilim. Sadece günümüz koşullarıyla değerlendirmemek en güzeli.
Ortada bir durum var. Olmayabilir ın sorusunun cevabı bu. Eğip bükmeye gerek yok.

@AsyA bu konu cok uzar diye uzatmak istemedik sadece gunumuzde mesela cevremizde de kimileri 2 esi oldugunu soyluyor yada 2.esiyle imam nikahiyla evlendigini soyluyor dinen iceriginede hakim olmadigimiz icin oylesine sormak istedim yeteri kadar aydinlatici
sonuc itibariyle 2 3 yada 4 herkes gunahiyla sevabiyla hesabini kendisi verecek varsa kusurlu olan Allah affetsin diyelim

@AsyA Qasem ayet dışında delil kabul etmiyor derken ?
Qasem sahih sünneti red mi eriyor ?
Qasem vahy ilkeler bağlamında sahih sünneti ve peygamber örnekliğini red mi ediyor?
İslam hukukunda eşlerle ilgili hükümler belirlenmiş derken ?
İslam hukuku olarak kimi baz alacağız, itikadi bazda hangi mezhebi islam hukuku çatısı kabul edeceğiz , sen ehli sünnet dersen ozaman Selefi , mutezili ve şii iytkad gayri isami mi oluyor .
Diyelim hadi çatı olarak Ehli süneti aldık , ehli sünet işinde hangi fıkha tabi olacağız?

İslam hukukunundan ziyade islam coğrafyasının islami ilkelerden yola çıkarak ortaya koymaya çalıştığı fıkhi kurallar demek bana daha mantıklı geliyor , islam hukuku dediğin şey tamamen senin mezhebinin fıkhi görüşüdür. Konuyla alakalı islami dediğin (ilahi kaynaklı ) tamamen Kuran ve sünnete değil , icma ve İctihada dayanmakta. İlahiyat mezunusun İslam hukukunu oluşturan 4 temel ilkeyi en az benim kadar biliyorsun da.

Madem islam hukuku dediğiniz şey günümüz modern hayatına cevap vermiyor ozaman ya hukuki yani fıkhi kaynaklarınızda sorun var yada vahy de . İlkesi vahy olan bir hukuk nasıl tüm çağlara çözüm üretemiyor.
Kuran temel ilke koyar bu temel ilke üzerinden kendini geliştirmeyen her fıkıh tarihin çöplüğüdür. Kuran ve sahih sünet ışığında anın fıkhını geliştirmeyen mufakih içtihad yapamaz müctehid olamaz. İcma ve kıyas temel ilkeler üzerinden hareket geliştirir.

Kusura bakmayın ama eğer Vahy dediğiniz ayette 4 kadın ile evlenme hakkı tanıyorsa aynı ayet kadına da dört erkek ile evlenme hükmü koymuş olur . Ayet çok net . Çok evliliği yasaklayıp tek bir kadın ile evlenmeyi hükme bağlıyor. Erkek egemen toplum ayeti saptırarak kendi uçkuruna fetva vererek ayeti yanlı yorumluyor.

En sevmediğim yaşar nuri , ihsan eli açık , fazlurahman , süleyman ateş gibi zibidiler bile ayete doğru yaklaşırken kendine mufesir diyen bu diğerlerine ne oluyor.

Kuran fenomeni Malik bin nebiyi , Cabiri yi , abduhu okumanızı tavsiye ederim .

Asya'nın yazdığı dikkatimi çekti.Evli adam başkasıyla görüşünce zina olmuyor mu yani?
O zaman kadında görüşsün?
Nasıl olsa ikisi evli,ikisininde zina sayılmayan şeyi yapma hakkı var....

Ben böyle şeye asla katılmıyorum,Allah katında nikahı olan kişinin "tek"kişi ile nikahı vardır.Bir başkasına gidecekse dini nikahını da düşürür resmi nikahını da.Kimse aldatılmak istemez.Allah korusun böyle şeylerden

Rayiha nikah nikahtır, Bunun Allah katı insan katı diye bir ayrımı yoktur. Nikah islam ile beraber meşrulaşmadı yada islam ile beraber insanlığın hayatına girmedi. İslamdan öncesi binlerce yıl öncede vardı. Antropoloji Aile kavramının çok bin yıl öncelere dayandığını söyler :) Nikah akdide okadar eskidir.
Nikahın resmisi dinisi olmaz , birlikteliğin ilanıdır. Gayri meşru ilişki yaşanmadığının , aile kurumu inşaa edildiğinin , artık bir aidiyeti olduğunun vb şeylerin ilanıdır.

@AsyA Qasem ayet dışında delil kabul etmiyor derken ?
Qasem sahih sünneti red mi eriyor ?
Qasem vahy ilkeler bağlamında sahih sünneti ve peygamber örnekliğini red mi ediyor?
İslam hukukunda eşlerle ilgili hükümler belirlenmiş derken ?
İslam hukuku olarak kimi baz alacağız, itikadi bazda hangi mezhebi islam hukuku çatısı kabul edeceğiz , sen ehli sünnet dersen ozaman Selefi , mutezili ve şii iytkad gayri isami mi oluyor .
Diyelim hadi çatı olarak Ehli süneti aldık , ehli sünet işinde hangi fıkha tabi olacağız?

İslam hukukunundan ziyade islam coğrafyasının islami ilkelerden yola çıkarak ortaya koymaya çalıştığı fıkhi kurallar demek bana daha mantıklı geliyor , islam hukuku dediğin şey tamamen senin mezhebinin fıkhi görüşüdür. Konuyla alakalı islami dediğin (ilahi kaynaklı ) tamamen Kuran ve sünnete değil , icma ve İctihada dayanmakta. İlahiyat mezunusun İslam hukukunu oluşturan 4 temel ilkeyi en az benim kadar biliyorsun da.

Madem islam hukuku dediğiniz şey günümüz modern hayatına cevap vermiyor ozaman ya hukuki yani fıkhi kaynaklarınızda sorun var yada vahy de . İlkesi vahy olan bir hukuk nasıl tüm çağlara çözüm üretemiyor.
Kuran temel ilke koyar bu temel ilke üzerinden kendini geliştirmeyen her fıkıh tarihin çöplüğüdür. Kuran ve sahih sünet ışığında anın fıkhını geliştirmeyen mufakih içtihad yapamaz müctehid olamaz. İcma ve kıyas temel ilkeler üzerinden hareket geliştirir.

Kusura bakmayın ama eğer Vahy dediğiniz ayette 4 kadın ile evlenme hakkı tanıyorsa aynı ayet kadına da dört erkek ile evlenme hükmü koymuş olur . Ayet çok net . Çok evliliği yasaklayıp tek bir kadın ile evlenmeyi hükme bağlıyor. Erkek egemen toplum ayeti saptırarak kendi uçkuruna fetva vererek ayeti yanlı yorumluyor.

En sevmediğim yaşar nuri , ihsan eli açık , fazlurahman , süleyman ateş gibi zibidiler bile ayete doğru yaklaşırken kendine mufesir diyen bu diğerlerine ne oluyor.

Kuran fenomeni Malik bin nebiyi , Cabiri yi , abduhu okumanızı tavsiye ederim .
Qasem sayın hocam, ben inanıyorum ki sen bundan çok daha fazla cevap yazarsın. Ben düşüncelerinin yanlış olduğunu da söylemiyorum.
Senin bu cümlelerinle ben fıkıh dersinden geçemem. Senin bu cümlelerini derste söylemiş olsam belki yenilikçi olarak yaftalanırdım. Belki sınıfta tek başıma kalırdım.
Bize öğretilen bu. Ya böyle cevap verip dersimi geçerim yada sınıfta kalırım.
Bu konularda seninle tartışacak değilim. Bilgi olarak yanıma alır yolunda yürümeye devam ederim.
Kimde neye inanmak isterse ona inansın :)

@AsyA burası okul değil :) Ders geçme kaygında olmasın. Mustafa öztürkü nasıl linç ettiklerini gördük ilahiyatçı denilen cahil zümrenin.
Müslümanların kendi fıkhi görüşlerini İslam anayasa hukuku olarak sunmaktan vaz geçmeleri lazım. Yoksa usul ve tarih okumadan üç beş kitap okuyup fetva vermeye kalkan kişilerle dolar net.

Ben kadın olsam 4 evliliğe izin veren tanrıyıda dinide red ederdim… kuran ile çelişen bir durum bu…

Bu ülkede din konusunda herkesin görüşü var. Diyanet'e gerek kalmıyor. Neye inanıyorsan devam et üstad :)
Dedğinin yanında herkes kolayca fetva veriyor fetva vermek hadis sünnet reddetmek basitleşti.

düşücensine göre uyarlıyor dini kendine ve uyarlamakla kalmayıp empozeye kadar gidiyor...

Çok haklısın kardeşim :)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri