Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük İmamın maaşını cemaat ödesin

@Yeşil sarık, hocam ne imamlar medrese işletiyor ne camilerimz artık medrese. Osmanlı dönemi kendi içinde zaten bir çok problem barındırıyor, bu dönem dönem değiştiği için oraya girmeden şunu söylemek istiyorum.

Devlet değişti, dini İslam olmayan bir devlet sisteminde diyanet aracılığı ile dini yaşantıyı kendi çizdiği kural ve çerçeve içerisinde tutmaya çalışıyor. Bu yüzden bu sisteme entegre olan bu bilinçle memuriyet yapan imamların maaşı halk değil devlet yani diyabet tarafından ödenmeli. Devletin denetim altında tuttuğu kurumun memurunun maaşını halka ödetmek. Bana göre zulümdür.

Modern dünyada halkın ödemeside şu problemi doğurur ; benim yaşam biçimime dokunmayacak, bana laf etmeyecek, yanlışlarımı yumuşatarak incitmeden ban cennet yolu açacak hakikatin değil benim hizmetimiz yapacak bir imam ister. Yani burada değişen sadece sistemin yönetenleri olur, sistem aynı kalır. Bu yüzden bir çok patron yerine tek patron olan devleti tercih ederim.

Doğru olan sisteme gelince Osmanlı ahi teşkilatının mederese sistemi en ideali. Geliri medrese, teşkilat yada vakıf ile işletilen ticaret ile sağlanan bir usul... Ve kessinlikle vergiye tabi olmalı. Vergiye tabi olmayan müessese devletin koruması altında olamaz. Iskaladığımız gerçek şu, artık medreseler yok, olanlarda vakıf adı altında faaliyet sürdürüyor ve onlardaki eğitmenlerin maaşıda devlet tarafından ödenmez, vakıf karşılar.

Gerçekliğimiz ile yüzleşmeliyiz, @Kenshi imamdır. Kendi bunu çok iyi bilir ki eğer cemaat maaşını öderse ona rahat yüzü göstermezler. Bu yüzden halkın maaş ödediği bir sistemdense imamsız camiyi yeğlerim.
Camiler artık medrese değil sadece namzgah bunuda görmemiz lazım

Bu dediğiniz sanırım 70 yıl önce bitti. Çünkü dedemden bilirim hafız olduysan seni boş olan camiye veriyorlar ve ihtiyacın cemaat tarafından karşılanıyor.
Şuan öyle değil imam olmak için diploma, sınavlar, mülakatlar oluyor.
İmamlığı kazandın diyelim hemen göreve başlayamıyorsun 6 aylık eğitim görüyorsun. Eğer başarılı öğrenci isen bunlar sadece 7 yıl sürüyor.
Köylerde, şehirde görev yaptım şuan ki cemaat (herkesi aynı kefeye koymuyorum) imamların açığını arıyorlar yani bu maaş konusu imkansız görünüyor.
Görevini hakkıyla yapanlardan Allah razı olsun..

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri