Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Cemaat yurtları kapatılmalı mı?

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
20 yaşında ki tıp fakültesi öğrencisi Eren Kara nın intiharının ardından gündeme tekrar gelen soru bu cemaat yurtları kapatılmalı mı?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yaşanan üzücü bir olaydan sonra neden tüm yurtlar böyle algısı oluşturuluyor anlamıyorum. "Pire için yorgan yakmak" atasözü böyle bir durum için söylenmiş olmali.
Intihar eden öğrenci psikolojik sorunlar yaşıyor olabilir. Uzerinde buyuk baskı hissedebilir. Okuduğu bölümün zorluğu herkesçe biliniyor. Bizimde tanıdığımız 3 sınıfta benzer durum yaşadı. Kızı okuldan aldılar bir süre tedavi gördü baska bir bölümde okudu. Aile keşke durumu farkedebilseydi.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Tam tam aksini düşünüyorum. Cemaat evleri, vakıflar, islami hassasiyete sahip yurtların sayısı dahada arttırılmalı.
Soruna odaklanmak, sorunun kaynağına odaklanmak yerine suçu islami yapılara atmak tamamen islamfobik duyguların belirtisidir.

Bizler yırtlarımızı dernek ve evlerimizi dahada arttırma daha kaliteli hale getirme yolunda ilerleyeceğiz inşallah.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Gün geçmiyor ki bu tür elim olayların altını kazıyıp islam düşmanı rantçılar türemesin.
Kapatılmasının aksine daha da katlanarak çoğalmaları gerekmektedir.
Bu tür olayların olmaması temennisini bizde taşıyoruz ve gencecik canlar yitip gitmesin isteriz. Fakat altında ne var, niçin canına kıyar bu yavrular. Ayrıca yurtların bireysel sorun yaşayan sakininin adım adım koruması değil. Dolayısıyla bu tür spekülatif yorumlara kulak asmayıp daha kapsamlı ve modern yurtların açılmasına ön ayak olmalıyız.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Provokasyonlara kapılıp boy le düşünce vahşettir ayrıca tek kelime ile...

O.zaman onlarda derneklerini kapatsınlar çıkan adi olayları sadece örtbas etmesini bilirler...

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Objektif olmak gerekir, Din bir yaşam biçimi,inanıştır. Din çocuklarımıza öğretilmelidir,ama cemaatler kapatılmasa bile denetlenmelidir.çocuklarımızı kimlere emanet ettiğimiz araştırılmalıdır.yoksa Din öğrenmek neden kötü olsun.İnananlar veya inanmayanlar değilde insan olarak bakmak lazım.İnsanın zihniyeti önemlidir.

Dan Brown'un Melekler ve Şeytanlar kitabında;

Papa'nın sağ kolu yardımcısı Camerlengo, "Din Kusurludur ama Sadece İnsanlar Kusurlu olduğu için" der,işin içinde ne taraftan olursa olsun sağ,sol farketmez, içinde kötülük varsa her kesimden kötüdür. biraz olayalara objektif olmak lazım.iki taraf içinde yada hangi taraf varsa,bize neden saldırıyorlar değilde,evet bazı konularda bizde dikkat etmeliyiz desek belki olaylar çözülür.

everekli38

FK Üyesi
"Devlet-i Aliyye-i Osmaniye"
Burç
Aslan
İsim
Ahmet
Meslek
Paramedik (112 & UMKE)
Memleket
Kayseri
O8yPI5
20 yaşında ki tıp fakültesi öğrencisi Eren Kara nın intiharının ardından gündeme tekrar gelen soru bu cemaat yurtları kapatılmalı mı?
O zaman tek cemaat değil tüm vakıflar, dernekler adına açılan hepsi kapatılmalı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@interceptor, en büyük eksiklik denetim.
Kessinlikle hepsi denetlenmeli. Dernek ve cemaatler gönüllü esasına dayalı çalışanları çok araştırmıyor. Sorunda burda başlıyor. Kessinlikle didik didik etmeliler.
Dernek ve cemaatler sıkı denetimlerde geçmeli...
Didik didik etmeli. Bizim çocuklarımızı gönül rahatlığı ile verebilmeliyiz..

Müsait olunca bir dernek yöneticisi olarak uzun uzun konuya geleceğim inşallah

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
Bu konu ile cemaat yurtlarının gündeme gelmesini yanlış bulsam da yurtların çok başıboş olduğunu düşünüyorum. Bir yandan bunun gündeme gelmesi güzel bir şey iken böyle bir olay ile gündeme gelmesi üzücü. Birçok arkadaşım cemaat/vakıf yurtlarında kalıyor. Hatta bir dönem kyk çıkmadığında neredeyse bende bir vakıf yurdunda kalacaktım. Çok şükür ki kalmadım.
Birçok cemaat/vakıf yurdunda zorlama var. Ve bu zorlamalar sadece dini açıdan değil. Sosyal ve siyasi açıdan da. Bu yüzden sıkı bir denetim getirilmeli. Ha bana kalsa tüm yurtlar kapatılsın devletin adamakıllı yurdu olsun derim ama bu da çözüm değil. Bu yüzden kapatılmasından ziyade iyi bir kontrol olmalı. Ama bu da bizim ülkemiz de ne derece yapılır tartışılır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar