Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Düşünce Platformu

ForumKalemi Özgünlüğü ön planda tutan Özgür bir düşünce platformudur. 🤩
Tips
Günün Sözü
ForumKalemi 1 Yaşında

Gizemi Hala Çözülememiş Bir Sır: Nazca Çizgileri

NoktA

lkşklş
FK Admine
FK Yönetici
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
5,537
Tepkime puanı
11,072

ForumKalemi İtibar:

Gizemi Hala Çözülememiş Bir Sır: Nazca Çizgilerinazca3.jpg


Nasca çizgileri, Amerikalı coğrafyacı Paul Kosok tarafından, bölgenin üzerinde yaptığı bir keşif uçuşu sırasında fark edildi. Zaman içinde bu çizgiler hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaya başladı, kimisi bu çizgilerin antik yarış pistleri olduğunu iddia etti, kimisi gök bilimsel takvim, kimisi için de uzaylıların varlığının kanıtı.

Nazca Çizgilerini Kim Yaptı?
Peki bu çizgileri kim yaptı ve daha da önemlisi ne anlama geliyorlar? Nazca çizgilerinin belirsizliği işte bu noktada başlıyor.

Nazca-%C3%87izgileri.jpg


Bugüne kadar net kanıtlar bulunamamış olsa da Nasca çizgilerini bir dönem bölgede yaşayan Nascalar’ın yaptıkları düşünülür. Arkeologlar çizimlerin tamamının 1000 yıllık bir dönemde, MÖ 200’ler civarından başlayarak, MS 700’lere kadar devam ettiğini tahmin etmektedir.
Nazca çevresinde çölün kuru ve rüzgarsız ikliminden dolayı da bu çizimler yapıldıkları zamandan, günümüze kadar da durumlarını koruyabilirlerdi.
Burada asıl kafa kurcalayan soru şu: Bu kadar büyük resimleri, bu denli düzgün çizebilmek ve yalnızca yukarıdan bakıldığında görülmelerini sağlamak nasıl mümkün olabilmişti? Ayrıca ne işe yarıyorlardı?
Yıllar boyu Nazca büyük ilgi çekmiş, ve bir çok antropolog, arkeolog, tarihçi, matematikçi, astronom bölgeye gelmiş, deyim uygunsa, her gelen çizgi ve figürlerin anlamı konusunda bir teori üretmiş.
Ancak hangi teori doğru olursa olsun, kuşku götürmeyen bir gerçek var ki çizgilerin kusursuzluğu, spirallerin mükemmeliyeti, orantıların tutarlığı, o dönemde Nazca’da gelişmiş bir matematik bilgisine sahip, elit bir grubun olduğu iddiasını doğruluyor.

Nazca-%C3%87izgileri1.jpg


Bu konu üzerinde çalışan araştırmacılar astronomik bazı varsayımlar üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Nasca çizgilerini ilk fark eden ve üzerinde en çok araştırmada bulunan kişilerden biri olan Paul Kosok, çizgilerin Güneş’in ve diğer yıldızların doğuşlarını ve batışlarını işaret ettiğini düşünüyor.
Nasca çizgileri konusunda fazlasıyla deneyimi bulunan Alman astronom Maria Reiche de aynı fikirde. Hayatını bu çizgileri araştırmaya adayan Reiche, bunların ürün ekimi ve hasat için doğru zamanı gösterdiklerini ve aynı zamanda Güneş ve Ay’ın gün dönümünün ve ekinoksların takip edilmesinde kullanıldıklarını düşünüyor.
Nasca çölünün üzerinden uçarken görebileceğiniz şekiller; maymun, çiçek, balina, yılan, kertenkele, akbaba ve farklı kuş tipleri gibi oldukça çeşitli.
En küçüklerinin boyları 25 m’den başlarken, bazılarının boyları 275 m’yi buluyor. Bunun yanında inanılmaz derecede “düz” çizgiler de vardır. Bu çizgilerden bazıları 8 km boyunca mükemmel bir düzlükle devam ediyor.
Nasca’daki bu şekilleri gerçekten ilkel bir toplumun çizmiş olma ihtimali var mıdır? Ve bu medeniyet neden aniden ortadan yok olmuştur? Aynca bir çoğu bu topraklardan çok uzaklarda yaşayan hayvanları nasıl çizebilmişlerdi?
Bunlar hep kafalardaki soru işaretleri…

nazca.jpg


Hem Erich von Daniken, hem de Peter Kolosimo bölgedeki çizimlerin dünya dışı araçları yönlendirmek için kullanılan bir takım işaretler olduğunu söylemiş, hatta buranın aslında bir pist olduğunu iddia etmişlerdi.
Devam eden yıllarda, araştırmacılar bölgede buldukları sağlam bir kumaş parçası sayesinde enteresan bir de deney yaptılar. bu kumaşa benzer bir malzeme kullanarak havada kalmanın mümkün olup olmadığı, bu yolla yapılan çizgilerin kontrol edilip edilemeyeceği denemek istediler.
Julian Nott ve Jim Woodman Nascalar’ın kullandıkları bu malzemelerle ilkel bir balon yaptılar ve ona “Condor I” adını verdiler. Ancak deneyleri beklenen sonucu vermedi.

Nazca_Balloon_In_Flight_Large.jpgBunca yıl ve çabadan sonra hala Nasca’ların ne şekilde ve neden bu olağanüstü resim ve çizimleri yapmış olduklarını, her şeyden öte neden bu kadar büyük bir çabaya girdiklerini bilemiyoruz.
YolveMacera


www.forumkalemi.com
 

Dolunay

Düşler ülkesinin deli kızı
FK Genel Sorumlu
FK Yönetici
Katılım
4 May 2020
Mesajlar
3,719
Tepkime puanı
5,851
Memleket
Dünyada bir yerdeyim

ForumKalemi İtibar:

Hep dikkatimi çekmiştir bunlar
Kim yaptıysa çıksın ortaya
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap