Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 9 )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
" Gerçek adalet sizi haklı çıkartan veya doğrulayan kararmıdır ? "

✅ 25/09/2022 ⏰ : 23.59 'a kadar aktiftir.

✅ En çok oyu alan konuyu kapatır.

✅ Keyifli hafta sonları dilerim. Kolay gelsin.

Süre 1 gün uzatılmıştır. 😊 Haftasonu münasebeti ile müsait oldukça değerlendirilmesi adına

Son düzenleme:
Çözüm
Adaleti tanımlamak belkide tanımaya çalışılan en zor kavramlardan biridir. Daha doğrusu adaletin yerli yerinde bir tanımı da yoktur. Hukukçular olaya farklı yaklaşır felsefeciler farklı.

Bu yüzden ben kendi zihnindeki Adalet kavramını tanımlayarak konuya yorum yapmak istiyorum.

Adalet bir şeyi yerli yerine koymak, doğru zaman yada zemine oturtmak, yada dengede tutmaktır. Size göre adilce alınmış bir karar başkası için zulüm olarak görülebilir. Bu yüzden vakıaya başkasının gözünden bakmak yerine kendi açınızdan bakmak sizi daha adil olmaya sevkeder.

Yani başkası ne der ne düşünür yerine, olması gereken nedir? Diye olaya yaklaştığınızda alacağınız karar dengede tutmak yada yerli yerine koymak olur. Yani kesi arasındaki orta noktayı...

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Davete icabet etdik insaAllah ,Davete çağıran da mecliste bulunsa fikir beyan etse bizde misafir olarak devam edelim

Haklı olarak seni görelim demişsin de, beni görmesen sahalarda iyi olacak gibi :D
Önce sana açıklamasını yapayım sonra elimden pek gelmese de konuya yorum yapayım :)
Ben sizin gibi bakamıyorum daha sorulara. Hep dini değerlerdiriyorum. Zihnimde dini cevaplar yada kendi yaşanmışlıklarım beliriyor. Konuları takip ettiğimde, genele verilen cevaplar var. Benim cevaplarım daha öznel.
Mesela soruyu ilk okuduğumda genel bir cevap oluşmadı zihnimde. Ben bir dönem avukatlık bürosunda çalışmıştım. Avukat bey bana buradaki soruya benzer bir söz söyledi. "Her zaman senin söylediğin doğru olmayabilir. Her zaman sen haklı olmayabilirsin. Birde onların düşüncelerini dinlesen." demişti. Cevap olarak "Ama ben haklıyım." demiştim :D O konuda ben haklıydım :D Adil olan benim haklı olduğum karardı :D Yani bunu yorum olarak yazamadım. Bende sizlerin görüşlerini okumak istedim.
Aslında belki googleden araştırılıp zihinde bir cevap oluşturulup yazılabilir. Benim gelişimim için çokta iyi olur ama ders çalışıyorum zamanım yok. Bu dönem sadece takipteyim :) Soruları yorumlarınızı okuyorum. Zihin dünyamda değerlendiriyorum. Sana, soruları soran Placidus"a, diğer yorum yapan kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum fkcay0fkcay0fkcay0fkcay0

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Mutlak adalet Adalet Timsali olan Hz Ömer Radiyallahu Anh geliir akla..

Oncelikle adalet kavramı yada mercii kalmış mi ona bakmak lazım..

Daha da detaya inerek genel olarak insanlarda adalet duygusu kalmış mi destek daha doğru olur bırakın mercii yi..

Sadece menfaati ne uygun dostluk varsa adalet olduğunu düşünmekte olan bir topluluk haline geldik..

Hakkı mutlak hakikatı haykıranin yanında kimse olmaz dostu kalmaz istisnalar hariç...

Mutlak adalet kişiler kurumlar menfaatlerin en üstünde olmalı iken günümüzde ne kurum ne de bireysel vicdan olarak adaletin yerinde teller estiginden bu konu ütopik ve teoride kalıyor bana göre detayı bile traji komik..

müstahsen

FK Üyesi
Cayi sevmiyorum, limonlu maden suyu ilk tercihim..yoksa süt olabilir..:d
Ben foruma yaz molasi vermişken, sen gelmişsin placidus, kisaca plac desem olur mu?..;)
Hoş gelmissen, sefalar getirmişen..
Hemen ikna degil,eleştirel tavsiye niteliginde bir kac kelam edeyim efem..;)
Her gün 'ikna et' olmamali, biktirir usandirir..:) Dolarla basi belada olan var, Nöbetten daralip bunalan var, global gezen var,sacini tarayan, makyajla mesgul olan var, ikna olmaktan bikan yada umrunda olmayan da var..varda vaar..:d
Haftalik ve daha cok herkesin yorumlama istegi olabilecek sualler olursa,uzun omurlu bir yolculuk olabilir ikna et..şimdilik bu kadar yeter..
Gelelim soruya..
Evet..
Neticede gunumuzde tek gecer akce bu..
Beseri kararlar her zaman sorgulana gelmiştir..Adalet dogruyu ifade ettigi muddetce gecerlidir..
Bu da özneldir..
Tabi vicdan bunun neresinde?!

Bu arada forumdaki 6'li cete ve elebaşinin soylediklerimle ortusen adalet savunmalari kanit olarak tozlu raflarda duruyor..;)

Son olarak balik yiyin, baliiik..mis gibi palamut..gerci ben mezgitciyim ama, denizden nenem ciksa yerim..:d

ZARiP

FK Meteorolog
Elbette değildir.
Benim dünyamda kişisel adalet var her zaman ve bundan dolayıdır ki bunun için 1 defa sürgün yedim.
Bugün olsa yine aynısını yapar değil sürgün kimliğime ve kişisel alanıma zarar gelecek ne varsa aynı kararı verirdim.

Mahkemelerde aslında kişisel adalet değil midir?
Hakimin verdiği karara itiraz diye bir olay var basitçe düşünsek bile.
Üst mahkemesi, temyizi, istinaf yolu vs.vs.
Bunların hepsi de kişisel adalet işte.

Şahsımın memuriyetinde bile oldu bu.
Hem ÖSYM'yi hem de Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nü mahkemeye verdim, kaybettim, kazanan arkadaşlarım vardı emsalle tekrar üst mahkemeye gittik ve hakkımızı aldık.
Hakkımız diyorum, çünkü adalet orda bitmişti ki hatta öncesinde yoktu ki biz mahkemeye başvurduk.

Etkilenmemek için yorumları kendi yorumumdan sonra okuyorum, ters bir şey ya da tartışma yaşamamak için, küçük bir not bu da :gls:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Adaleti tanımlamak belkide tanımaya çalışılan en zor kavramlardan biridir. Daha doğrusu adaletin yerli yerinde bir tanımı da yoktur. Hukukçular olaya farklı yaklaşır felsefeciler farklı.

Bu yüzden ben kendi zihnindeki Adalet kavramını tanımlayarak konuya yorum yapmak istiyorum.

Adalet bir şeyi yerli yerine koymak, doğru zaman yada zemine oturtmak, yada dengede tutmaktır. Size göre adilce alınmış bir karar başkası için zulüm olarak görülebilir. Bu yüzden vakıaya başkasının gözünden bakmak yerine kendi açınızdan bakmak sizi daha adil olmaya sevkeder.

Yani başkası ne der ne düşünür yerine, olması gereken nedir? Diye olaya yaklaştığınızda alacağınız karar dengede tutmak yada yerli yerine koymak olur. Yani kesi arasındaki orta noktayı yakalamaya çalışmak, kesiler arasındaki dengeyi korumakla eşdeğerdir.
Yani sizi destekleyen yada sizi doğrulayan değil, olması gerekeni yerli yerine koyan şeye adalet denir.

Çözüm

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Yanık elle bu kadar oluyor :D
Sürci lisan ettiysem af ola.

Adelet bir güneştir, diğer kavramlar etrafında gezegen misali çevrelenir. Adalet herkese adalettir.
"Benim doğrum her zaman beni haklı çıkarır." cümlesi çok keskin bir cümledir. Bu cümleyi ancak kendini sorgulamayanlar söylerler.
Adalet pahalı bir mülktür. Ancak gönlü zengin insanlarda bulunur. Kendi doğrularını sorgulayamayan insanın gönlü zenginleşemez.

müstahsen

FK Üyesi
"Gercek adalet" kişiyi haklı cikarmiyorsa ve dogrulamiyorsa; bunun adına "zulum" denir!!!..:)
Altini ciziyorum; "gercek adalet"..
Eger gercek bile seni hakli görup dogrulamiyorsa kesin sen dogru kisi degilsin..belki hakli cikarim diye kendini avutan bir budalasin!..Diyeceksiniz ki, gunumuzde hakli olan haksız, haksiz olan hakli cikiyor, iyi de ben buna adalet demiyorum ki zaten..her dusuncenin her fikrin alicisi ve dogrulayicisi olur, "Adaletin bu mu dunya" der gecerim..
Terazinin şaşmayacagi ahirette buluşmak üzere hoşcakalin..:)
ve bir sarkiyla noktaliyorum..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar