Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 32 )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
" Bir musibet bin nasihatten evlâdır. "

Bu söylemden hareketle bizlere aktarılan, bilgilendirildiğimiz, uyarıldığımız ama dinlemeyip o hususta olumsuz bir tecrübe elde etmeden de söylenen sözün ehemniyetini kavrayamadığımız durumlar elbet olmuştur.

Es-Suâl : Nefis, kibir, arzu ve isteklerimiz elde edilen bu olumsuzluklardan sonra üzerimizdeki etkisini yitiriyor mu?

✅ Katılım süresi 08.09.2023 günü saat 23.59'a kadardır.

Çözüm
Ben kişiliğim ve kimliğim itibari ile çokta nasihat dinleyen biri değilim. Bu kibrim , kendini büyük görme yada nefsimib arzu ve isteklerine köle olmamla alakalı bir durum değil. Her insan için her durum aynı olmaz. Olaylar karşısında takınılan durum her insan için genelde aynı olmayabilir.

Eğer ateş yakıyorsa benim bunu deneyimlemem lazım, deneyimlemedikçe tehlikeyi tam anlamıyla idrak edemem. Bu yüzden nasihatler olaylar karşısında nasıl tavır takınacağımıza ancak yardımcı olurlar, tavrımızı belirleyicisi olamazlar. Çünkü insan hatalarından ders çıkarararak yada başarılarını geliştirerek yükselir.

Bugün bulunduğumuz konum nasihat dinlemekle bulunduğumuz konum değil, aksine tecrübe ederek, düşe kalka yuvarlanarak geldiğimiz ve...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben kişiliğim ve kimliğim itibari ile çokta nasihat dinleyen biri değilim. Bu kibrim , kendini büyük görme yada nefsimib arzu ve isteklerine köle olmamla alakalı bir durum değil. Her insan için her durum aynı olmaz. Olaylar karşısında takınılan durum her insan için genelde aynı olmayabilir.

Eğer ateş yakıyorsa benim bunu deneyimlemem lazım, deneyimlemedikçe tehlikeyi tam anlamıyla idrak edemem. Bu yüzden nasihatler olaylar karşısında nasıl tavır takınacağımıza ancak yardımcı olurlar, tavrımızı belirleyicisi olamazlar. Çünkü insan hatalarından ders çıkarararak yada başarılarını geliştirerek yükselir.

Bugün bulunduğumuz konum nasihat dinlemekle bulunduğumuz konum değil, aksine tecrübe ederek, düşe kalka yuvarlanarak geldiğimiz ve doğrularımızın hatalarımızdan ders çıkararak nasır tuttuğu konumdur.

Örneğin; Şirkette şirketin yönetim kurulu dahil hiç kimseye güvenmem. İşimi sağlam yapar kimseye hesap vermemek için her aşamada hesap sorarım. İnce eleyip sık okurum. En basiti bir kargo alınmışsa yada firmalardan birinden faturalı yada avizli ürün gelmiş ve alındığın dair evrağı izalamayı safsaklamış personeli iş yerinde tutmam. En ufak bir disiplinsizliğin sonu tüm şirketin disiplinsileşeceği tecrübesi nasihatleri değil deneyimlerin sonucudur. Nasihat bu işin hep öyle olduğunu, tecrübe ise bu nasihatı genel geçer olduğunu bna göstermiştir. Haliyle tecrübe ettiğim olayda nasihat eklemlenip katı kararlar almak sureti ile o musibetten büyük bir ders çıkarmılışımdır. Daha büyük zararlar görmemek için deneyimlerimi ve tecrübelerimi kararlarıma sadece dokumam, ilmek ilmek döner döner takip ederim. Hiç bir yanlış ilmeği kabul etmem. Bir yanlış binlerce yanlışı beraberinde doğurur, göz zevkini bozar huzur kaçırır.
Bu benim merhametsiz olmamla değil, işini adam gibi yapmamla alakalıdır. Haliyle nasihatler genel geçerdir. Her olay için aynı tavrı kalıcı şekilde oluşturmaz sadece genel bir bilgilendirme olarak hayatınızda yer edinir. Yaşadığımız tek bir olay size o konuda yapılmış yüzlerce nasihatten daha çok yol gösterir.

Son düzenleme:
Çözüm

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Ben kişiliğim ve kişiliğim itibari ile çokta nasihat dinleyen biri değilim. Bu kibrim , kendini büyük görme yada nefsimib arzu ve isteklerine köle olmamla alakalı bir durum değil. Her insan için her durum aynı olmaz. Olaylar karşısında takınılan durum her insan için genelde aynı olmayabilir.

Bugün bulunduğumuz konum nasihat dinlemekle bulunduğumuz konum değil, aksine tecrübe ederek, düşe kalka yuvarlanarak geldiğimiz ve doğrularımızın hatalarımızdan ders çıkararak nasır tuttuğu konumdur.

Örneğin; Şirkette şirketin yönetim kurulu dahil hiç kimseye güvenmem. İşimi sağlam yapar kimseye hesap vermemek için her aşamada hesap sorarım. İnce eleyip sık okurum. En basiti bir kargo alınmışsa yada firmalardan birinden faturalı yada avizli ürün gelmiş ve alındığın dair evrağı izalamayı safsaklamış personeli iş yerinde tutmam. En ufak bir disiplinsizliğin sonu tüm şirketin disiplinsileşeceği tecrübesi nasihatleri değil deneyimlerin sonucudur. Nasihat bu işin hep öyle olduğunu, tecrübe ise bu nasihatı genel geçer olduğunu bna göstermiştir. Haliyle tecrübe ettiğim olayda nasihat eklemlenip katı kararlar almak sureti ile o musibetten büyük bir ders çıkarmılışımdır. Daha büyük zararlar görmemek için deneyimlerimi ve tecrübelerimi kararlarıma sadece dokumam, ilmek ilmek döner döner takip ederim. Hiç bir yanlış ilmeği kabul etmem. Bir yanlış binlerce yanlışı beraberinde doğurur, göz zevkini bozar huzur kaçırır.
Bu benim merhametsiz olmamla değil, işini adam gibi yapmamla alakalıdır. Haliyle nasihatler genel geçerdir. Her olay için aynı tavrı kalıcı şekilde oluşturmaz sadece genel bir bilgilendirme olarak hayatınızda yer edinir. Yaşadığımız tek bir olay size o konuda yapılmış yüzlerce nasihatten daha çok yol gösterir.

" Bir gün;

Necip Fazıl üstadımız vapurla karşıya geçerken yanına birisi yaklaşır. Üstad o sıra kitap okumaktadır.

Adam ;

- Yahu üstad peygamberlere ne gerek vardı.. Allah akıl vermiş fikir vermiş birde rehber olsun diye kitap vermiş okur yolumuzu bulurduk demiş.

Üstad istifini bozmadan şöyle demiş ;

- Allah sana 2 kol 2 bacak vermiş.. Karşıya geçmek için neden vapura biniyorsun o zaman atlayıp yüzerek geçsene ! "

@Qasem farklı bir yaklaşımla devam edecek olursak yukarıdaki metinden hareketle bizi bilgilendirip yönlendiren olduktan sonra nasihatin ve tavsiyenin tecrübeye gerek kalmadan tedbir kapsamında önemi yok mudur. ?

Ha kezâ elbette tecrübe ve deneyim önemlidir ve her nasihat tavsiye elbette tecrübeye muhtaçtır. Çünkü tavsiye ve nasihatler tecrübenin eseridir.

Fakat farklı kişilerde tecrübe edilmiş nasihat bir başka kişide genelde demeyeyim de çoğu zaman işe yaramaz. Çünkü her hayat farklı bir penceredir ve her pencerenin manzarası aynı olmaz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
bilgilendirip yönlendiren olduktan sonra nasihatin ve tavsiyenin tecrübeye gerek kalmadan tedbir kapsamında önemi yok mudur. ?

Kulağa küpe olur ama hayatımızı şekillendirmez. Yaşanması gereken her halukarda yaşanır. Çünkü insan musibetler ve bekarlar imtihan oldukça gelişir. Deneyimlemek ister. Aynı olayda aynı tavrı geliştirme ama tecrübe etmekten geri durmaz. Eşşeği sağlam kazığa bağla deriz, öyle durumlar olurki Eşşeği bayıra salmak durumunda kalırız. Takkiye kurda yem olana dek... Ondan sonra ne pahasına olursa olsun emniyet tedbiri alırız.
Mesela kasksız inşaat alanında dolaşmak yasaktır. Bu yasak biri o sahada ölene kadar sadece kağıt üzerinde kalır... O yüzden bir müsibet bin naaihatten daha caydırıcıdır.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Kulağa küpe olur ama hayatımızı şekillendirmez. Yaşanması gereken her halukarda yaşanır. Çünkü insan musibetler ve bekarlar imtihan oldukça gelişir. Deneyimlemek ister. Aynı olayda aynı tavrı geliştirme ama tecrübe etmekten geri durmaz. Eşşeği sağlam kazığa bağla deriz, öyle durumlar olurki Eşşeği bayıra salmak durumunda kalırız. Takkiye kurda yem olana dek... Ondan sonra ne pahasına olursa olsun emniyet tedbiri alırız.
Mesela kasksız inşaat alanında dolaşmak yasaktır. Bu yasak biri o sahada ölene kadar sadece kağıt üzerinde kalır... O yüzden bir müsibet bin naaihatten daha caydırıcıdır.

Konuyu dinsel boyuta çektiğimizde haram ve peygamberin uygun görmediği davranışlarda ısrar hususunda konuya eşlik eden suale istinaden fark edilebilir değişiklikler insanı nasıl etkilemeye başlar.?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hanedân, benim hayatımda dinsel diye bir boyut yok, din hayatın bir bütünüdür. Haliyle hayat bütünlüğünde ben Allahın yasak kıldığı şeyleri yapmamaya çalışırım.
Benim için kati kanun koyucu, haram kılma mevki sadece Allahtır. Peygamber örnektir. Onun sünneti bize yol gösterir. Ama haram kılma yetkisi yoktur. Haliyle hayatımız zaten Allah ve onun resülünün yoluna endeksli. Yani ayrıca uymak ve kaçınmak için bir çabaya gerek yok.
Peygamberin bir konuda tavsiyesi varsa, masaya yatırır ölçer biçerim. Uygulanacak bişeyse yaparım yoksa bildiğim yolda yürümeye devam ederim.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Hanedân, benim hayatımda dinsel diye bir boyut yok, din hayatın bir bütünüdür. Haliyle hayat bütünlüğünde ben Allahın yasak kıldığı şeyleri yapmamaya çalışırım.
Benim için kati kanun koyucu, haram kılma mevki sadece Allahtır. Peygamber örnektir. Onun sünneti bize yol gösterir. Ama haram kılma yetkisi yoktur. Haliyle hayatımız zaten Allah ve onun resülünün yoluna endeksli. Yani ayrıca uymak ve kaçınmak için bir çabaya gerek yok.
Peygamberin bir konuda tavsiyesi varsa, masaya yatırır ölçer biçerim. Uygulanacak bişeyse yaparım yoksa bildiğim yolda yürümeye devam ederim.

Amenna orası öyle hedeflediğim ;

Es-Suâl : Nefis, kibir, arzu ve isteklerimiz elde edilen bu olumsuzluklardan sonra üzerimizdeki etkisini yitiriyor mu?

Kısaca pişmanlık hissini kovalıyorum :) Psikolojik olarak

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Hanedân, bende pişmanlık hissi pek oluşmaz. Hatalarımdan ders çıkarıyorum. İyiki yaptım diyorum :) sen başkasını bul ben pişman olacağım şey yapmam. Yapmışsam da pişman olmam :)

İstanbul'da yağmur yağıyor bulunduğum yer solum karadeniz sağım marmara :) denize doğru bakıyorum uzun uzun gök gürültüsü ve şimşekler :)

Diyorum ki ! benim sırtım yere gelmez.. Bir şimşek daha

Sonra diyorum ki ben hata yapmam.. Bir gök gürültüsü daha

Ve sonra anlam çıkartıyorum bu durumdan :)

Rahman diyor ki! hakimiyet sahibi yalnızca benim :)

@Qasem :) bekliyorum başkasını :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar