Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 31 )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
" Verilen değer ile görülen değer arasındaki bağlantı ve oran nasıl olmalıdır. "

Başlık içeriğimiz aile yapısı ve insan ilişkileri açısından önem arz eden hassas bir husus olarak gördüğüm ;

Karşılık beklenerek yapılan nadir his göstergelerinden birisi olan "Değer" üzerinedir.

Fikir ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

✅ Katılım süresi : 31 Ağustos 2023 Saat : 23.59'a kadardır.

Çözüm
Değer verildiğinde Karşılığında Değer beklentisi varsa ,Bu öznelligini yitirir,Çıkara dokunur , Karşılıksız çıkan değerler ,Artık degersizlesir insan gözünde.

Lakin bu değer İslam'dan gelen bir olgu ise ve kişinin Aileden gördüğü örfle õzdeşlesiyorsa ,Karşıya verilen değerin aslında kendine duyduğu Değerden kaynaklandığını bilen insan için farkeden birşey olmaz ,insan kendi değerini kendisi düşürmez.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Sizde her yaptığınız işte takdir edilmek istiyorsunuz yada teşekkür bekliyorsunuz ?

Siz üzerinize düşeni yapın elbet takdir edecek olan vardır , 🙂
Konu şahsi değil :)

" Marifet iltifata tabiidir " der Mevlana Celaleddin 😊 bu açıdan baktığımızda ne sonuç çıkartabiliriz.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya

" Marifet iltifata tabiidir " der Mevlana Celaleddin 😊 bu açıdan baktığımızda ne sonuç çıkartabiliriz.
Günaydın
Bu Açılar sorumlu Açılar 🙂 Takdir zahmetleri Rahmete çevirebilir , sizin deyiminizle yapılan işlerde takdir ,daha iyi çalışmaya sebebiyet verebilir ,

Bizler bize verilen görev ve sorumluluklarımizi ,karşımıza çıkacak bütün zorluklara rağmen ,engellere rağmen belkide baskılara rağmen en iyi şekilde yapmaya çalışmak ,bunu yaparken sabırla sükunet göstermek aslen bizim Marifetimiz dir ,Bunu yaparken de iltifat beklemek gönlü hoş tutarmi tutar ,lakin Gönlümüz hoş olsun diye ,Göze girelim diye değil ,Ferdi olarak asli görevimizdir diye yaparız ,yaparken de en iyisini yaparız ,

Çünkü çektiğimiz mesagatlerin ,zahmetlerin sonucu biliriz ki Elbet Rabbimiz den Rahmetdir .

aguman

FK Yorumcu
Değer verilecek insan kalmadı riyakarlık insanın insana tapması vazgeçilmezlik oldu...

Bu konu hakkında benim için tek gerçek budur...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Günaydın
Bu Açılar sorumlu Açılar 🙂 Takdir zahmetleri Rahmete çevirebilir , sizin deyiminizle yapılan işlerde takdir ,daha iyi çalışmaya sebebiyet verebilir ,

Bizler bize verilen görev ve sorumluluklarımizi ,karşımıza çıkacak bütün zorluklara rağmen ,engellere rağmen belkide baskılara rağmen en iyi şekilde yapmaya çalışmak ,bunu yaparken sabırla sükunet göstermek aslen bizim Marifetimiz dir ,Bunu yaparken de iltifat beklemek gönlü hoş tutarmi tutar ,lakin Gönlümüz hoş olsun diye ,Göze girelim diye değil ,Ferdi olarak asli görevimizdir diye yaparız ,yaparken de en iyisini yaparız ,

Çünkü çektiğimiz mesagatlerin ,zahmetlerin sonucu biliriz ki Elbet Rabbimiz den Rahmetdir .
Yaradılış amacımız rabbin rahmetinden hikmetinden nasiplenmektir. Bu eksende hayatımızı idame ettirirken dünyevi olana sırtımızı tam manasıyla dönemeyiz. Bağnaz bilgiçlik ile sabit kalmaktan öte gidemeyeceğimizin farkında olmamız gerekir. Bunu her kavram ve teori için geçerli sayabiliriz.

Neden dua ederiz ? Râb olan kabul edip mükafat versin diye..

Neden sevap işleme eğilimindeyiz ? Râb olan cennetine alsın diye..

Neden bir bilene sorarız ? Yanlış yapmayalım diye..

Değer de nedenlerle başlayıp sonucunda en iyisine layık olmak için bir araçtır. Kötülükte de değer vardır.

Kişisel sorgulamalarda genelde insanlar başlarına kötü bir şey geldiğinde râb katındaki değerini sorgularlar. Acaba ben rabbin hoşuna gitmeyecek ne yaptım da başıma bu geldi. Onun katında değerim azaldı şeklinde düşüncelere sahip insanların varlığı o kadar çoktur ki!

Değer sadece bir isim barındırdığı içerikler birer olgudur. Başlıkları farklı farklıdır. İçerikleri kalıp görüşlere sığdırılamaz. Size ve bana göre değer anlayışı bakış açıları farklı olabilir ama esasında hep aynı eksende aynı güneşin etrafında döndüğümüzü ve sadece gezegenlerimizin farklı olduğu izlenimi ortaya çıkıyor.

Değerli :) görüşleriniz için teşekkür ederim. Konuyu farklı bir boyuta evirelim :)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Değer verilecek insan kalmadı riyakarlık insanın insana tapması vazgeçilmezlik oldu...

Bu konu hakkında benim için tek gerçek budur...
Genelleme yaparak kendinizi ve ailenizi de kalmayan insan başlığına aldığınızı hatırlatarak kötü tecrübelerin topluma mâl edilmesi hususunda görüşlerinizi dinlemek isteriz.

Ve yazdığınız cümle ile sizin için değer kavramı yok demektir ve bunu gerçek olarak kabul ettiğinizi belirtmişsiniz. Bu kadar net bir tutum ciddi kayıplar gerektirir.

aguman

FK Yorumcu
Genelleme yaparak kendinizi ve ailenizi de kalmayan insan başlığına aldığınızı hatırlatarak kötü tecrübelerin topluma mâl edilmesi hususunda görüşlerinizi dinlemek isteriz.

Ve yazdığınız cümle ile sizin için değer kavramı yok demektir ve bunu gerçek olarak kabul ettiğinizi belirtmişsiniz. Bu kadar net bir tutum ciddi kayıplar gerektirir.
Güzel özetledin kardeşim teşekkür ederim :)..

Görüş belirtmeyecek kadar tiksinti duyduğumdan kelime israfı bence kendimi kandırmak olur :)

Lakin şunu belirtmeyelim ki başıma geleni topluma mal etmiyorum aksine toplum genel olarak böyle...

Değeri hakeden sayısı nerdeyse sıfır ...

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Güzel özetledin kardeşim teşekkür ederim :)..

Görüş belirtmeyecek kadar tiksinti duyduğumdan kelime israfı bence kendimi kandırmak olur :)

Lakin şunu belirtmeyelim ki başıma geleni topluma mal etmiyorum aksine toplum genel olarak böyle...

Değeri hakeden sayısı nerdeyse sıfır ...
Rica ederim karşılıklı anlayış çerçevesinde görüş belirtmek her zaman için terapi gibidir.

Toplumda genel olarak bir düzeysizlik var ise bunun tespitini yaptığınız hususlarda sizlerin düzelmesi adına yaptığınız şeyler nelerdir.

Örneğin ;

Sokak hayvanlarına işkence eden birisini gördüğünüzde buna tepki veriyorsanız bu o hayvanlara değer verdiğinizi gösterir.

Aile ortamına bir büyük girdiğinde hürmet ile örf adet gereği ( ayağı kalkma, el öpme, ikramda bulunma gibi ) bu değerlerinize sahip çıktığınız anlamına gelir.

Toplu ulaşımda öncelik durumlarını gözeterek yer vermek veya park esnasında işiniz ne kadar acil olursa olsun engelli alanlarına park yapmamak gibi.

Örnekler çoğaltılabilir. Sadece insanın insana değeri kapsamında değil de genel mahiyette bir görüş alabilirim sizden

aguman

FK Yorumcu
Rica ederim karşılıklı anlayış çerçevesinde görüş belirtmek her zaman için terapi gibidir.

Toplumda genel olarak bir düzeysizlik var ise bunun tespitini yaptığınız hususlarda sizlerin düzelmesi adına yaptığınız şeyler nelerdir.

Örneğin ;

Sokak hayvanlarına işkence eden birisini gördüğünüzde buna tepki veriyorsanız bu o hayvanlara değer verdiğinizi gösterir.

Aile ortamına bir büyük girdiğinde hürmet ile örf adet gereği ( ayağı kalkma, el öpme, ikramda bulunma gibi ) bu değerlerinize sahip çıktığınız anlamına gelir.

Toplu ulaşımda öncelik durumlarını gözeterek yer vermek veya park esnasında işiniz ne kadar acil olursa olsun engelli alanlarına park yapmamak gibi.

Örnekler çoğaltılabilir. Sadece insanın insana değeri kapsamında değil de genel mahiyette bir görüş alabilirim sizden

Örnek olarak verdin ama güzel yerden tespit oldu dilsiz dostlarımız insanlardan kat kat değeri hakediyor..

Vefalı oluşları insan gibi sırtından vurmaması nankörlük yapmaması v.s..

Genel mahiyete bahse konu tespitler nostalji oldu be güzel kardeşim ne desek komediden ileri gitmez bana göre...

Konuyu baltalamış oldum affına sığınırım..

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Örnek olarak verdin ama güzel yerden tespit oldu dilsiz dostlarımız insanlardan kat kat değeri hakediyor..

Vefalı oluşları insan gibi sırtından vurmaması nankörlük yapmaması v.s..

Genel mahiyete bahse konu tespitler nostalji oldu be güzel kardeşim ne desek komediden ileri gitmez bana göre...

Konuyu baltalamış oldum affına sığınırım..
Estağfirullah af ne haddimize :) insanlar susuyorsa sebebi vardır :)

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Konuya İstanbul dışında olmam hasebiyle ara ara göz gezdirsem de tam manasıyla okuyup katılım sağlayamadım konu başlığı ise hakikaten hassas ve yoruma açık.
Velhasıl gece itibarıyla kutsal topraklarıma girişimi sağladım hamdolsun ahirinde açılan konuya göz gezdireceğim.
Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum fkbudur1

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar