Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bebeklerin anne karnı dışında büyüyebileceği bir teknoloji geliştiriyor.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@Qasem, Üstad Safiye hanıma olan önyargın hasebiyle her seyi meşru kılmak bu inadin niye yaa :D
Katılmak zorunda değilim ki örneğin kendime adima konuşuyorum ben yine sözümün arkasindayim bu çalışma ahlak ve insanlığı düşünme değil tam tersi meanfat ve kirli hedeflere hizmet etmeyi amaçlamak ta ...

Bunu kötülemek ile tüm bilimsel çalışmalari reddetmiyoruz ki !...

Sen bulunduysan Madem aktar aydınlat o.zaman bizi..

Örneğin benim tup bebek olayına on yargım var buyur Üstadım dinliyorum seni :)

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Yurt dışında doğumlarda anneye müdahale yok denecek kadar az
Biz de ise paraya bakıyor
Bundan bir kaç sene evvel sezeryan doğum yapan doktorlara daha fazla ücret veriliyordu
O nedenle hasta risk altında olmasa bile kağıt imzalatıp sezeryan doğum yaptırdılar , araştırdım efenim =)
Şimdi normal doğum yapan doktor harici ücret alıyor çocuk ters gelse bile normal ve sağlıklı doğuyor
İnsan duygusunun zerre önemi yok tamamen kadavrasınız
Benim demek istediğim tam olarak bu anlatabildim mi ?
Dediklerimi anladıysan sakat oranlarıyla da ilgili bağlantı kurabilirsin =)
Kesinlikle bilimle alakalı olduğunu düşünmüyorum
Mesleğini hakkıyla yerine getirenlerle ilgili diye düşünüyorum

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Türkiye'de her on kadından birinin (Daha fazladır ama insaflı olayım) doğum olayı bir travmadır =)
Erkeklerin askerlik maceralarına taş çıkarır =P
Hürmetlerimi sunarım .

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Ben ebeyim tranva olmasının sebebi genellikle sezeryan ya da müdahale değil.. burada yüzdelikler dusuk. En buyuk sebebi anne-ebe arasindaki iletisimsizlik. doğumda yapılan girişimler uygulamaların hepsinin açıklamasi var.
Kadın diyor ki üzerime cıktı ebe karnıma bastirdı ölüyorum sandım hayır onun adı fundal bası bir amacı var pelvis yanı doğum kanalının kemiği ve bebek biakromiyal çapı yani omuz çapı gecebilcek orana indirgemek.
Eğer bebeğin bası dogduktan 5 dk içinde omuzlar doğmazsa degil bebek anneyi dahi kaybediyoruz.. neden ölüm hızları düstü müdahaleler sayesinde.

Bakın bende fazla müdaheleden yana değilim zaten doğum doğal bir surectir..
Yapılan çalısmalar dogrultusunda bu mudahleler ortaya cikiyor.

Misal sezeryan dediniz.. doktorlar para aliyordu dediniz.. bunun sebebi uzerinde fazla calisma yok ve zarari yok gibi duruyordu ama zamanla yapilan calismalarda aslinda sezeryanin da kendi icinde risk faktorleri barindirdigi gozlemlendi ve durum degistirildi.. sorunun nedenine de inilmesi gerekiyor. yani bilimsel calismalar yapilmaya devam etmedikce bilinen yanlislar devam eder.

Sırtlan misal kendi kendine sezeryan olan hayvan.. buradan yola çıkarak aslında zaten bir şeyler yapılması gerektiği gozlemleniyor. Doğada örneği var sezeryanın yani var olmayan bir şey ortaya konmadı..

Yaşayan zaten yaşar cümlesini yanlış buluyorum.. Hz. Ömer misali yapılması gerek bir yerde veba varken oraya girmedi.. o zaman illede doğum da doğal olacak diye tutturmak hem anneyi hem bebeği riske atar.

Böyle bir olaya da denk geldim.. anne normal doğum yapacağım diye diretti.. Bebek ölü doğdu, anne emboli attı yoğun bakima kaldirildi. Asıl tranva budur.. O anne uyandı anneyi kaybetmedik ama aldiği psikolojik tedavi cok uzun soluklu olacagi soylendi.

Makat dogumlar ayak dogumlar kendi icerisinde bir cok risk barindiriyor. Buraya yazmaya kalksam sayfa yetmez.. demem o ki çalışmalar olmalı.
Çin yapıyor diye kınayanlar oturup kendi calışma yapmiyor o zaman bilmediğimiz seyleri denemeye devam edecegiz ne yazikki sezeryanda oldugu gibi...

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Güzellik bencağızın anlatmak istediği bu değil ki
Başka bir kulvardan örnek vereyim
Hacamat tedavisi, tıp terminolojisinde buna isim verildi daha sosyetik daha dikkat çekici =)
Bu tedavi hem doğal hem nebevi
Ama bugün bilim faydalarını açıklayınca insanlar güvenip uygulamaya başladılar
Ben bir bakış açısından bahsediyorum
Nasıl ki fıkıh kaideleri şahıslara göre farklılık arz ederse hastalıklarda böyledir ,
tıpkı tedavi yönteminin aynı kişilere uygulanmasına rağmen
tepkimelerin aynı olmaması gibi ,
Bilimden elbette faydalanalım ama sorgulamayı da ihmal etmeyelim bu da önemli çünkü

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Mesela bebekler anne karni disinda buyuyebilcek deniyor.. neden direkt lgbt vuruluyor. Onu anlamiyorum ben mesela.. sonucta cocuk sahibi olamayan insanlar var ve tüm bebek tedavisinde ve isleminde kullanilan uygulamalar için yeni bir isık tutabilir. Direkt kestirip atılması kötü.
Çine guvenilmiyor tamam oyle olsun peki guvenilir sekilde yapılsa bu uygulama ve gerekli oldukca kullanilsa..
Çin yapmasın kınıyoruz duraracak mı hayır.. biz daha iyisini yapalım bundan bahsediyorum. Biz daha iyi olalım ki bilimle de alt edelim onları. Kanıtlayalım çinin çalısması yanlış etik kurula uygun değil diyelim.
Zaten bu uygulalamalar öyle yoldan gecen herkesin sahip olabilecegi uygulamalar degil. Maliyeti yüksek sartlari farkli farkli oluyor.
Çin ordu yapsa ki bunu zaten gizli yurutuyordur..

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Anne karnı dışında büyüyen bir çocuğun , anne ile sağlıklı bir bağı olabilir mi ?
Bugün öz çocuğunu öldüren anneler var üstelik
Konunun özü inanç zaten , Allah tan korkmayan her şey yapar
Herkes çocuk sahibi olmak zorunda mı =)
Olmayacaksa kavanozda da olmaz zaten =P
Bu hatunu tanımıyorum bu arada =)

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Yazıyı Birden fazla okudum ,yorumlar yine öyle,
Bilimsel çalışmalar son zamanlarda DNA üzerinde ,Hayvanlar üzerinde insanlar için Organ üretimi , yapay yiyecekler ,vs.vs
Sanki insanlık kendi yaşamının son evrelerinde ilk varoluşturma derdine düşmüş,

Yazıyı yazanın iç Dünyası , Tedirginliği, endişesi insanlık adına ,Aile adına ,Cinsiyetleri kendi varlığının farkındalığı bakımında güzel bir yazı diye düşünüyorum,

Modern Aile kültürünün olmadığı Ülkelerde Bir Kadın için Doğum süresi ve sonrası fiziki değişikler getirdiği için kabul görmez, Bundan dolayıdır ki ! Batı topluluklarda Doğum oranı çok düşük ,yaşlılık yaş oranı çok yüksektir ,
Önceden Okuduğum bir Dergide yakın gelecekte modern ülkelerin nüfus oranı ile Parelel olarak bazı milletler ortadan koybalabilir diyordu,

Bu yazı ile mihenkledigimde böyle bir çalışmayı Batı tolumunda beklerken Çin gibi nüfus karabaligi olan bir ülkeden bilimsel çalışma yürütülmesi akla farklı sorular getiriyor ,

Amaç ve gayenin Topluma getirisi ve götürüsú ne olabilir ki !

Flim sahnelerinde böyle sahnelere deng gelmissinizdir ,

Cenin lerin Kavanozlarda istedikleri bilinç altı ile geliştirilmesi ,
Kanlanma sürecindeki değişikler ,Farklı bir varlık üretilmesi gibi sahnelerin birgün karşımıza gelmeyeceği sizlerinde malumudur ,covid sahnesinin 20 sene önce aynı ad ve belirtileri ile sahnelenmesi gibi.

Zalim toplumların projeleri hiç birzaman tesedüf değildir ,büyük bir projenin uzun zaman dilimi içersinde uygulamaya geçmesidir.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@Murat, en anlamlı yorumdu yüreğine sağlık değerli muhterem kardeşim benim varolasın....

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bakınız arkadaşlar istisnalar asla kaideleri bozmaz...
Bir kurum yada kuruluşun yaptığı tüm kurum kuruluşları zan altında bırakmaz, bırakamaz. Bir olayı örnek göstererek tüm hayatı bunun üzerinden yorumlamakta yanlıştır.
Burada tek sağlıkçı ben değilim. Bende diğer sağlıkçı arkadaşlarda o kurumların çoğıiunda bulundular. Ne merak ediyorsan söyle anlatayım SiyahSancaktaR abim.

Bilim insanları ve rejimleri birbirine karıştırıyorsunuz...
1980 leri hatırlayın kızamıktan çocukların çoğu vefat ediyordu. Aşı geliştirildi ve kızamık sıradan bir hastalık halini aldı. Meme Ca, meme maling neoplazmı, Akciğer Ca ve diğer Tüm türevler ile bilim insanları sayesinde başa çıkıyoruz. Bilim insanları her şart ve durumu göz önüne alarak çalışmalar yaparlar. Bunun içine yeniden insan yaratabilme eğilimi bile koyabilirsiniz. Size göre yanlış başkasına göre olması gereken...
Bakınız geçmişte folic asit eksikliğinden çocuklar sakat doğuyordu. Ban agöre folic asit eksikliğinin giderilmesi için ilaç üretimi yeni bir çağdır. Özellikle kaderci müslümanlar için...

Bugün hunharca eleştirdiğimiz Çin bir çok hastalığın tedavisi, virüslere karşı aşı üretimi, teşhis ve tedavi süreçlerinde cihaz keşifleri vs açık ara önde olan bir toplumdur.
Elinizdeki cihazı kötü kullanırsanız ölüm makinası olur ama amacına uygun kullanırsanız insanlığa hizmet eder.
Doğum hikayelerinden bahsedilmiş, yahu insanımız okadar cahil ki doktor ne dese tersini yapan kocakarı ilaçları peşinde koşup inatla hareket ede bir toplumuz. Cehalet ete kemiğe bürünmüş.
Arkadaşlar biliyor bende akapuntur ve hacamat hatta sülük tedavilerini uygulayan bunu yapan biriyim. Allah için bunlar hangi hastalığın tedavisiymiş söyleyin bana. Bunlar tedavi değil yardımcı tedavi gerçleridir.
Geçici süreliğine ağrınızı alır rahatlatır daha konforlu hayat sunar ama asla tedavi etmez.
Ben bu ve bunun benzeri her çalışmayı önemsiyorum. İnsanlığın geleceği açısından bence çok önemli.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar