Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

TR Haberler Aşı olmaya gelenler istekleriyle hemşireleri canından bezdirdi

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları sürerken bazı vatandaşlar tarafından yöneltilen sorular ve talepler ise hemşirelere zor anlar yaşatıyor. Sağlık çalışanları kimi vatandaşların aşıların şişesini görmek için direttiğini belirtirken, kimisinin ise saklama şartlarına kadar farklı farklı sorular sorduğunu söyledi.

Hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70'e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için ciddi bir çalışma yürütülüyor. Ancak aşı konusunda tereddütleri olan vatandaşların korkuları, sağlık çalışanlarının elini kolunu bağlıyor.

VATANDAŞLAR AŞI KONUSUNDA TEDİRGİN​

Ülkemizde Çin merkezli Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac ile Alman-ABD ortaklığında geliştirilen Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği korona aşıları uygulanıyor. Koronaya karşı aşılamada öncelikli gruplara yenilerinin eklenmesiyle birlikte hastanelerde de aşı yoğunluğu başladı.

Ancak vatandaşların aşı konusundaki kararsızlıkları, sağlık çalışanlarına yönelttikleri sorular zaman zaman ilginç anlar yaşatabiliyor. Milliyet'in haberine göre aşılama uygulaması yapan hemşireler başlarına gelen ilginç anıları anlattı.

"ŞİŞEYİ GÖRMEK İSTİYORUM"​

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde günde 4000 kişiye aşı randevusu veriliyor. Aşılama biriminde çalışan hemşire, 4000 kişiden yaklaşık 100'ünün aşıya gelmediğini belirterek, aşı olmayanları yaratılan tedirginliğe bağlıyor. Hemşire vatandaşlarla aralarındaki geçen bazı ilginç diyalogları ise şöyle anlatıyor: "Bazı hastalar, 'Bana benim tercih ettiğim aşıyı mı yapıyorsunuz, şişeyi görmek istiyorum' diyor. Bazıları da saklama koşullarıyla ilgili sıkıntı çıkarıyorlar. 'Neden aşılar burada duruyor' diye bize söyleniyorlar. İnsanları BioNTech için altı kişilik gruplara ayırıyoruz. Beklemek istemeyenler bizimle kavga ediyor.

"ÇOK YOĞUNUZ"​

Fatih İstanbul Eğitim ve Araştırma HastanAşı Merkezi bahçesi de aşı yaptırmak için gelenlerle doluydu. İnsanların bir an önce aşı yaptırmak istediğini belirten merkezde görevli sağlık çalışanı, yeni aşılama grupları belirledikçe yoğunluğun arttığını anlattı: "Şu günlerde çok yoğunuz.

Ekibimiz çok iyi, hızlı çalışıyoruz. Ama çok yorulduk. Burası akşam 23.00'e kadar hiç kapanmıyor. Yemeğe dönüşümlü gidiyoruz. Günlük 2000 kişiye randevu veriyoruz. Arada gelmeyenlerde olabiliyor.

Bize daha çok 'Hangi aşıyı olalım?', 'Üçüncü dozu olacak mıyız?', 'Aşı olduktan sonra ne yapalım?' gibi sorular soruyorlar." Sıra bekleyenlerden Alaattin Baykara, "Başlarda tereddüdüm oldu ama çevremin yönlendirmesiyle gelip aşımı oldum. Aileden ilk ben oldum. İnşallah bir an önce herkes aşı olurda kurtuluruz" dedi.

Kaynak: SonDakika.com

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç
İğneler zaten hastaların önünde şırıngaya çekilmez mi ? Daha önce çekildiyse bile şişenin orda olması gerekmez mi ?
Sağlık Çalışanları evet çok yoğun ama aşı olmaya gelenin bunu talep etmesi kadar doğal başka birşey var mı ?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben oldum olası hemşireleri anlamam.
Yoğun olabilirler, sıkıntılarına olabilir, yorulabilirler de...
Lakin bunların hiç biri hastanın hakkı olan bilgilenme konusundan dert yanmalarına yol açamaz.
Ben çoğu zaman hemşirelerin tavırlarını anlamsız ve sert buluyorum.
Bilgilenmek hastanın en doğal hakkı.

asminya

FK Üyesi
insanlar karakterlerini islerine yansitirlar genelde, o bakimdan hemsireler hep böyle diye genellememek lazim tabi.
bu tür durumlar çoğu kamu kurumlarinda malesef önümüze çikiyor. iyi insan, kötü insan, pozitif ya da pesimist insan olarak türlere ayrilirlar.
ve konuya dönersek, çokca hemsire taniyorum öyle nahiflerki. biraz da pandemi de gündem olmalari sebepli, sağlık çalışanları hem biraz bikmis hem de yoğun
ilgiden sıkılıp bunalmis olabilirler. azıcık da ben çok mühimim falan durumlari da olusmuşsa, bahse konu olayların yaşanması oldukça doğal. yalnız çoğu hemşire, sırf çalışayım bir işim olsun diye bu mesleğe girdiğinden mütevellit (gerçi diğer mesleklerde hemen hemen bu şekilde) işini de mutsuzlukla yaptığından dolayı ve ek olarak, insanımız da gerçekten çok zor. sabrını öyle zorlayan ve anlayışsız insanlarımız var ki. işte bunlar yaşanıyor doğal olarak.

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Bir 24 saat nöbette sizi acile beklerim :)
Yaşamanız gerekir öyle uzaktan ahkam kesmekle olmuyor bu işler
Dip not: işimi seviyorum

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç
@Dolunay bence bizi değil seni bu çalışma koşullarına mahkum edenleri davet etmelisin o 24 saatlik nöbete ?
Not: Hemşirelik güzel bir meslek ?

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Sizde gelin ya acil servis çok renklidir:) sarhoşu maddecisi psikopati ooo gırla:)
Sistemin en başından bozuk olmadığı bir kurum mu var ülkede sevgili derin
Her yer kokuşmuş bir durunda
Ben şahsım adına diyeyim belki sizin yaşınız kadar yıldır bu mesleğin içindeyim oooo neler gördük neler duyduk darp da edildik bir piskopat tarafından ama vazgeçmedim hiç istifa etmeyi düşünmedim mesela
Çünkü onca olumsuzluklar için de sabah işe başlayınca kolay gelsin hemşire hanım günaydın kızım eline sağlık kuzum Allah razı olsun abla diyenler var oldukça da düşünmem galiba

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Ben oldum olası hemşireleri anlamam.
Yoğun olabilirler, sıkıntılarına olabilir, yorulabilirler de...
Lakin bunların hiç biri hastanın hakkı olan bilgilenme konusundan dert yanmalarına yol açamaz.
Ben çoğu zaman hemşirelerin tavırlarını anlamsız ve sert buluyorum.
Bilgilenmek hastanın en doğal hakkı.
Hastaya yapılan girisimlerin çoğunu hekim bilgilendirilmek zorunda masaru beycigim prosedür böyle
Mesela hastaya bi enjeksiyon yaparken hasta sorar genelde sorar :) hemşire hanım bana ne iğnesi yapıyorsunuz
E güzel hastacim doktor yazmış igneni git yaptır demiş o an sorsana doktor bey hanım ne için bu iğne diye
Bizim yapılan enjeksiyon hakkında bilgi vermemiz yasak prosedür gereği ama hastaya şunu deriz mesela bu iğne rahatlatır seni iyi gelir diye ama cidden prosedür gereği yasak hastaya doktordan bilgi alacaksanız tedaviniz halkında desem ve hastanın cevabı sen ne iğnesi yaptığını bilniyirmusun diyerek başlanan bir tartışmada olay mahkemeye giderse ben değil hasta suçlu bulunur

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç
Belli ki hemfikir olmadığımız bir konu.
tartışmaya dönüşmemesi için susmayı tercih ediyorum.
Nasıl olsa çok zamanımız var ve zamanla tanırız birbirimizi.

tek eklemek istediğim herkes doktor, hemşire, öğretmen olmayı hak etmez.
sistem bizleri sayısalcı sözelci diye ayırıp sen bu yolda sende bu yolda ilerleyebilirsin diye zorluyorsa bizlerin yapabileceği birşey yok.
Ama maalesef ki bu her Öğretmeni her doktoru kutsal yapmaz. ?
(Mesleğini hakkıyla yapanlara saygım sonsuz)

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Şahsını eleştirmedim @Dolunay ?
Belli ki hemfikir olmadığımız bir konu.
tartışmaya dönüşmemesi için susmayı tercih ediyorum.
Nasıl olsa çok zamanımız var ve zamanla tanırız birbirimizi.

tek eklemek istediğim herkes doktor, hemşire, öğretmen olmayı hak etmez.
sistem bizleri sayısalcı sözelci diye ayırıp sen bu yolda sende bu yolda ilerleyebilirsin diye zorluyorsa bizlerin yapabileceği birşey yok.
Ama maalesef ki bu her Öğretmeni her doktoru kutsal yapmaz. ?
(Mesleğini hakkıyla yapanlara saygım sonsuz)
Niye tartışalım derincim ben valla çok rahatım tatlım meslegimle ilgili emegimden ve sevgimden vicdanım rahat
Her meslekte iyiler kötüler vardır
Her toplumda
Yada kardeşler arasında bile bazen
Insaniz neticede
Bu ülkede başta eğitim olmak üzere üstünden defalarca geçilip iyilestirilmesi gereken çok husus var
Güzel günler gelsin istiyoruz hepimiz

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Ben konuya biraz da hasta tarafından bakmak istiyorum .
İnsan zordur hiçbir şekilde memnun edemezsiniz ..
Her şeyi karşıdan beklemeyin çok yorucu meslek icra ediyorlar baktınız yüzleri gülmüyor empati yapın yaaa bak yorulmus hissi ile siz gülümseyin dua edin gülümseyerek Allahım kolaylaştırsın söyleyiverin..
Geçtigimiz aylarda anemi tedavisi için gün aşırı serum almam gerekiyordu ve bu sürelerde müşahede bölümündeki hemşirelerle Hasbihal olıyordum ”yine başınızın belası geldi boğaz tarafından yatağımı hazırlayın”diyordum gülüşüyorduk ..
Beklemeyelim ve alınganlık göstermeyelim biz odramı hoş hale getirelim hakket yorgunlar hele hele son 1,5 senedir ..
@Yaren @Dolunay haklarınız ödenmez Şevkatli elleriniz ile hasta gönüllere dokunuyorsunuz Allahım kolaylaştırsın jj;;

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar