Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Beyin Fırtınası Ümmetin Hali

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Kurban bayramı heyacanı eski Bayramlar gibi olmasada tatlı bir şekilde sürüyor,Anne babalar çocukları ile pazarlarda ,çarşılarda Alisveris merkezi dedigimiz yerlerde ihtiyaclarini Bayramlik hazirliklarini yapiyor.

Bugün acı bir konuşmaya şahit olduk Bir kaç Talebe Kardeşlerle,
Çarşaflı bir Anne yaninda özür dileyerek mini etekli bir Bayan ile ,sohbet ediyorlar di ,
Belki sıradan olabilir ,açık bayan kapalı bayanla sohbet edemez mi ? Elbet deki eder bunda sorun yok ,laik bir ulke herkes istedigi gibi giyinebilir ?

Sorun genç kızın çarşaflı bayana Anne demesindeydi ,Zamanın Bir Aile tablosunu sunmak istedim sizlere ,

Belliki üniversite öğrencisi ,Annesine okul açılsada gitsem diyordu sıkıldım Konyadan,

Aile temeline öyle bir dinamit bırakılmış ki ,
Anne,Baba kızı ile imtihan içersinde,Sorun yada sorumlu kim ?

Ailemi ? Kızlarımı?
Evlatlarınıza sahip çıkın korkun Çetin olan Hesap Gününden.

Ümmetin Hali bu taplo ne yazik ki !
M.Salman

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Buna benzer bir örneği Mısır lı bayan hocamız vermişti. Alışveriş yaparken bir anne ve iki kızını görmüş. Önce onların anne kız olduğunu anlayamamış. Birlikte çıkınca alışveriş yaptığı yerdeki görevliye sormuş. Oda anne kız olduğunu söylemiş.
Hocamız şaşkın bir ifadeyle "Anne kız, anne kız." diyebildi.

Hiçkimseyi hor görmek, kınamak için yazılmış sözler değil bunlar. Ama mum dibine ışık vermiyor. Ümmetin evlatlarına sahip çıkmak hepimizin görevi.

ZARiP

FK Meteorolog
Aleykum selam.
Şunu anlamadım maruz görün beni bu konuda, cahilliğimden soruyorum;
Çarşaf giymiş birisine açık bir kız anne demesindeki sorun ne burda?
Anladığım şu mu, kadın çarşafı şerif giymiş ama kızına maalesef o eğitimi verememiş, günümüz gençliği elimizden kayıp gidiyor mu?
Yoksa diğer anladığım kocaman kadın çarşaf giymiş akıllanmışta üniversiteye(tahmini) giden kız dinamik alanda kendisini geliştirirken dinini unutmuş, örfünü, anenesini unutmuş mu?
Ya da şöyle de bir yorum olabilir mi?
Evet ayette örtünün diyor, hadislerde de bunu ümmü seleme annemizin çarşafı şerif giydiğini rivayetini okuyoruz ama her kapalı kapalı mı her açık açık mı?
Sakın yanlış anlaşılmaya mahal verilmesin ama eleştirilsel olaylarda kolay eleştiren birisi olmak çok doğru değil.
Hele ki dış görünüşe göre şahsımın yanlış bulduğu ama bir o kadar da günümüzde yaygın olan mesele maalesef.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Şunu anlamadım maruz görün beni bu konuda, cahilliğimden soruyorum;
Çarşaf giymiş birisine açık bir kız anne demesindeki sorun ne burda?
Anladığım şu mu, kadın çarşafı şerif giymiş ama kızına maalesef o eğitimi verememiş, günümüz gençliği elimizden kayıp gidiyor mu?
Yoksa diğer anladığım kocaman kadın çarşaf giymiş akıllanmışta üniversiteye(tahmini) giden kız dinamik alanda kendisini geliştirirken dinini unutmuş, örfünü, anenesini unutmuş mu?
Ya da şöyle de bir yorum olabilir mi?
Evet ayette örtünün diyor, hadislerde de bunu ümmü seleme annemizin çarşafı şerif giydiğini rivayetini okuyoruz ama her kapalı kapalı mı her açık açık mı?
Sakın yanlış anlaşılmaya mahal verilmesin ama eleştirilsel olaylarda kolay eleştiren birisi olmak çok doğru değil.
Hele ki dış görünüşe göre şahsımın yanlış bulduğu ama bir o kadar da günümüzde yaygın olan mesele maalesef.
Yorumunuz icin Teşekkürler.
Konunun Ana Temasını aslında kaçırdınız,Kimse kimsenin ic dunyasini bilemez ,örtü bir emirdir ,bu emre muhalefet etmek ,Ayeti inkar etmek demektir ,Örtünün hakkını vermek ayrı bir mevzudur ,Deve hörgücü gibi takinanda var ,üst Doğu,Alt Batı giyinende var.

Burda Ana temamınız Evlatlarımiz ,sahip cikamadigimiz,küfrün düzenine feda ettiğimiz evlatlarımız,göz göre Ateş çemberinde olan Evlatlarımız,Ondan dolayıdır ki bunu vurguladık Evlatlarımıza sahip çıkın,egerki islami terbiye ile buyutulmese sonra baş edemezssiniz.

Ahmet kırılacak diye,mehmet darılacak diye hakkı saklamak müslümana yakışmaz,Bugün ümmetin hali ümmetin kızlarının hali ,insanın içini çızlatiyor,sokaklarımız caddelerimiz evinde odasınca giyindiği gibi dolaşan kız çocukları ile dolu ,Bunlar bizim ümmetin çocukları, Hiçbir şey bu giyimlere mazeret değildir.
Selam ve Dua ile

ZARiP

FK Meteorolog
Hah tamam ana temayı yakalamışım ben :gls:
Peki konı açılmışken sohbette hoş giderken sorayım, ümmetin kızları diye başladık lafa noktayı koyduk.
Peki ilk gözlerinizi haram bakmasın diye ilk erkeklere inen ayet hakkında düşüncenir nedir?
Demek istediğim ümmetin erkekleri dar pantolon, abdest alacakmış gibi paçaları kıvrık kıvrık dar şemik paçalı dar basen pantolonlu göğüs altına kadar açık hawai gömlekler vs.
Düşüncüleriniz nedir

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Hah tamam ana temayı yakalamışım ben :gls:
Peki konı açılmışken sohbette hoş giderken sorayım, ümmetin kızları diye başladık lafa noktayı koyduk.
Peki ilk gözlerinizi haram bakmasın diye ilk erkeklere inen ayet hakkında düşüncenir nedir?
Demek istediğim ümmetin erkekleri dar pantolon, abdest alacakmış gibi paçaları kıvrık kıvrık dar şemik paçalı dar basen pantolonlu göğüs altına kadar açık hawai gömlekler vs.
Düşüncüleriniz nedir
Teşekkürler
Istisarede Hayir vardır,
Ayeti kerime açık ve net dir,Ayet erkeklerin haram konusuna deyinirken bayanlarında ayni konuda devamini getirir nur süresinde iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar.
Uygulama konusunda eksikler yaşıyoruz nedeni ise yaşadığımız heryer bu eksiklerle dolu çarşılarımız caddelerimiz ,isyerlerimiz evlerimizde buna dahil.

Ümmetin kızları derken ümmetin erkekleri bu konuda o kadar mahsun degillerdir , ümmetin erkeklerini yetiştiren yine bu ümmetin kızları,

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Mum dibine ışık vermiyorsa o mum değil biblodur....
Mum tüm karanlığı aydınlatır ve mumun dibinde karanlık...

Yanlış bakış açılarımız, yanlış kaynaklarımız, yanlış düşünce şeklimiz, usul ve metodoloji izi sorgulamadan mum dinine ışık vermez türevi bahaneler ancak gerçekten kaçıştır...

Söz konusu dava ise, Dava önce kişinin kendisinden sonra aile efradından sonra yakın çevresinden başlar...
Sakın bana Nuh peygamber örneğini önüme koymayın çünkü bunada bakış açım geleneğin önüme koyduğu değil, vakanın kendi zamanındaki seyridir...

Yola revan olmak ile yola revan ol aya aday olmak arasında dağlar kadar fark var...
Şu mum dibine ışık vermez dediğiniz zat zevata sorun en son nezaman kitap okumuşlar? Hangi güncel neşriyatı takip ediyorlar. Geçmişte niriktirdiklerinş çoktaaannn tüketmişler...
Verecek bişeyler olmadığından sloganlaşmış kelime ve cümlelerin arkasın sığınmaktalar...

Kusura bakmasınlar ama bu insanlar eğitim çalışmalarından uzak tutulmalı, derneklerin eğitim müfrrdatlarında yer almamalı, çünkü kangren olmuşlardır...

Neyse daha fazla uzatmayayım...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar