Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tarihe Not: Ayosofya'da İlk Cuma Namazı

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş #AyasofyaCamii'nde Cuma Hutbesi'ni okumak üzere minbere kılıçla çıktı❗

Osmanlı “Fetih" geleneğinde fethin sembolü olarak caminin minberine iki yeşil sancak asılır ve minberin sağ tarafına 3 Hilalli kılıç konulurdu.

SGWw6p.md.jpg

SGenTU.jpg

SGeCsI.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Osmanlı ‘fetih’ geleneğinde; fethedilen yerlerde bulunan en büyük kilise camiye çevrilirken fethin nişanesi olarak caminin minberine iki sancak asılır ve minberin sağ giriş tarafına bir kılıç konurdu.İmam elinde kılıçla birlikte hutbeyi okur, öylece minberden inerdi.

SGeXFN.md.jpg

SGeiWY.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin aslına rücu etmesi, ümmetin yeniden dirilişine vesile olur inşaallah.

SGe1FM.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
1884 yılında Washington’da düzenlenen Uluslararası Meridyen Kongresi kadar Ayasofya dünyanın sıfır noktası sayılmıştır.

Osmanlı Devleti'nin hâkim olduğu toprakları gösteren haritalarda baş meridyen olan Ayasofya’nın kubbesinden geçen meridyene “Arz-ı Halife” denilirdi.

SGe3ao.md.jpg

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Programı izledim
Gerçekten gurur onur verici bir tablo
Kudur avrupa kudur
Mescid-i aksa sırada inşallah

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Müslümanların içinde sanırım bir sevinmeyen, sıradan bir olaymış gibi bakan sanırım benim... Bundan 10 önce olsa bu proğram on yıl önce yapılmış olsa ayasofya için inanılmaz derecede sevinir, sabaha kadar uyuyamazdım, hatta bingölde çıkar gider ord cumayı kılarım... ama artık sosyal adaletin, hukukun, ötekine saygının, merhametin, vicdanın, insanı yaşatmanın; binlerce cami varken bir tane daha açmaktan daha değerli olduğunu düşünüyorum...

Neden açıldı demiyorum ama çokta hayatımızda bişey değiştirdiğinede inanmıyorum...

İçimden geçenler şuan bende kalsın zamana yatayım inşallah...
Ağır gelmesin yüreklere..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar