Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Şu an okuduğunuz kitap hangisi?

asminya

FK Üyesi
Goethe, Genç Werther’ in Acıları'ı kıtabını 25 yaşında yazmış, kısa bir sürede. Hatta iki hafta gibi bir süre olması lazım ama emin değilim, bu bilgiyi aldigim kaynak ne kadar doğru bilmiyorum. Kitapta yasak bir aşk anlatılıyor, cümleleri ise çok zalim. Şiir gibi akıcı bir dil olmasına rağmen fazlaca bunalımlı, fazlasıyla kederli bir kitap olmuş. Sıradışı bir kurmaca, çılgın ve ürkütücü geldi bana. Adı gibi acı ve ızdırap dolu. Alman halkı kitaptan çok etkilenmiş olsa gerek, intiharlar epey artmış ve o zamanki yönetim kitabı bir süre yasaklamış.

Kitap için, okumadan olmaz, okunmadan anlaşılmaz bir edebi eser diye düşünmekteyim ve bu kitapla gördüm ki; aşk gerçekten de tam bir körlük meselesi, aşık taraf partnerine değil ama, kendisine yalan söylüyor sürekli, neden mi? inanması gerek çünkü. Çılgınca inanması hem de. Bu da demek oluyor ki; aşk eşittir, sarhoş akıl.

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Zülfü Livaneli - kardeşimin hikayesi

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
Elif Şafak :Aşk

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu hafta yazarıyla beraber kitap değerlendirmesi yapacağımız Bilgiden bilince kitabını yeniden elime alıp değerlendirme için son okumamı yapıyorum.

Bilgiden Bilince / Ramazan YAZÇİÇEK

asminya

FK Üyesi
Büşra Sanay-ın Kardeşini Doğurmak kitabı ile Ayşenur Arslan-ın Darbenin Lütfu kitabını dönüşümlü okuyorum bu aralar.

asminya

FK Üyesi
Anna Karanina çıktı yine bugün karşıma. Bi daha okuyabilirim o derece şahane bir kitap.
Tolstoy, Anna Karanina yı yazmakla kitabı yaşamanın çok farklı iki eylem olduğunu gösterir insana. ki yazar kitabı yazmakla kalmamış, olayları görmüş ve içinde yaşıyormuşcasına gerçek algılamış. edimsel olarak bu bana her zaman Karenina evreninin tanrısı olan Tolstoy’un, Anna Karenina’yı gözlerini bu hayata
kapatana kadar Vronski’yle mutlu bir hayatı yazabilecekken onu öldürüşünün verdiği ironiyi hatırlatır. kitabın vermek istediği mesaj net aslında. rus sosyetesini,
ağır koşullardaki işçi sınıfını ve kadınların toplum içindeki konumunu etkileyici bir dilde anlatır kitapta. yine de insan ister istemez merak ediyor.
Anna Karenina neden öldü? Tolstoy kendi yarattığının acısını niçin kalbine yazdı?
Tolstoy'un evliliğe ve ailenin kutsallığına duyduğu inancı da kitapta görmek mümkündür: aşk, evlilik ve mutluluk bileşkesinin kurgusu ile
Anna'nın trajedisinin kaynağı, aşka tutkun kurban sayılan Anna'dan değil, kalbinin sesine uyarak evlenen ve bu kararıyla mutluluğu yakalayan
Lyovin den gelmiştir. ve kısaca demek ister ki; evlilikte asıl olan aşktır ve aşkla her zaman mutlu olursun, çünkü mutluluk daima insanın kendi içindedir.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Birinci meclisin içki yasağı menni medkürat kanunu / Onur Karahanoğulları

Ali Şükrü beyin birinci meclisin gündemine getirdiği ve milletvekillerinin çoğunluğun a desteklenen yasağı gündemine alıp okumak istedim.
Muhalefet ile resmi ideoloji arasındaki ilk ve en büyük derin çatlak ve mücadeleyi anlamaya değer bir çalışma olduğunu düşünüyorum, okuyalım bakalım.

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Bilinmeyen bir Kadının Mektubu ve Bir çöküşün öyküsünü bitirdim ,
Olağanüstü Bir gece bitmek üzere
Bilinmeyen Kadının Mektubunu seslendirmeyi de düşünüyorum
Yazarın uslubu çok güzel , tek karakter üzerinden kurguluyor ve duygulara giydirdiği kelimeler mükemmel .
Tavsiye olunur , başucunda kuruyemiş niyetine güzel gider =)

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Şeriat ve Tasavvuf
Altınoluk

Redamancy

FK Üyesi
Burç
Yay
wcPQ7a
Takım
lIr3ry
Ümit Yaşar Oğuzcan - Aşka Dair Nesirler

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar