Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bunu konuşalım Sokak köpeklerine çözüm bulunmalı!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Hayvan hakları yasasını konuştuğumuz bir dönemde üzerine bir iki söz söylemek istediğim konu sokak köpekleri...
Onları evde besleyecek kadar sevmiyorum. Ama onların yaşam hakkını, onların en güzel şartlarda hayatlarını idame etmelerini savunuyorum.
Onları dışarda beslemeyi, onları korumayı seviyorum. Yemek bulamadıklarında hastalandıklarında onlara üzülüyorum. Lakin tüm bunlar insan canı tehlikeye atıldığında var olan sorunun görmemezlikten gelinmesinşde yanlış buluyorum. Hayvan sever olmak körü körüne bir savunu olmamalı.

Küçük bir resim ve hikayesini anlatayım size...

IMG_20210621_150338.md.jpg

Bu çocuk 14 yaşında ismi Mehmet Özer idi.. Kayseri hacılar köyünde okulundan evine dönerken 20-25 köpeğin saldırısına uğradı ve orada can verdi. Bunlar konuşulmuyor bilinmiyor,bilinse de üstü kapatılıyor...
Bunun gibi bir çok olay yaşanıyor.
Örneğin benim yaşadığım bu ilçede sokak köpekleri içinde saldırgan olanı yok. Şimdiye kadar kaydedilen bir saldırı da yok. Ama her yerde durum aynı değil. Saldırgan bir köpek tüm sürüyü bir avcı sürü haline getirebiliyor. Sonuç facia...

Arkasından sokak köpeği avı başlıyor bir canilik başka bir canilikle çözüme kavuşturulması çalışılıyor. Belediyenin vehükğmetin bu konuda hiç bir çalışması olmadığı için bedeli hayvanlara ödetiliyor. Ne insanlar ölsün ne hayvanlar...

Bunun önlemi alınmalı yoksa sokak köpeklerini öldüren zihniyet tüm ülkeye yayılacak.
Zira o çocuk hanginizin olsa yüzde 70 aynı refleks ile hareket edersiniz. Bu yüzden hükümet hayvan hakları yasasını masaya yatırdığı bu dönemde sadece cezaları değil alternatif çözümleride konuşmalı, üretmeli.
Barınaklar bir çözüm değil. Hali hazırda ki mevcut Barınaklar için diyorum..

Forum Kalemi / Qasem

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bundan yıllar önce başımıza çok şükür ölümle sonuçlanmayan fakat birileri yetişmese anneciğimi de bu tür son bekliyordu.Bahçeli evde oturduğumuz iÇin vaktimizin büyükçe bölümünü bahçemizde geçiriyorduk.
Birgün ne kadar koruma duvarlarımız olsa da bir şekilde köpek sürüsü bahçemize sızdıgı Vakitlerde annemin bahçeden çığlıklarını duyduk fakat bahçe İle ev arası uzak olduğu için annemin yanına ulaşmamız rahat 5 dk idi ..
Annecim 6 köpekle mücadele ederken Rabbimin nasib etmesi ile amcamın oğlu anneme en yakın yerde idi bir şekilde azgın köpekleri uzaklaştırdı ki tamamen tesadüf oradaydı .. Şayet olmasaydı Allahım yazarken dahi o günü yaşıyorum annemi çok kötü halde bulabilirdik .
Sonrasında öğrendik ki annem 5. Mağdurmuş diğer müstakil evlerde de yaralanma haberi aldık .
Apar topar hastaneye kaldırdığımız anneciğimin o halini bana hiçbir köpeksever unutturamaz..
@Masaru ya sonuna kadar katılıyorum onları can taşıdıkları için iyi bir hayat yaşatmaları ve yaşamaları için kararlar alınmalı cezalar degil.
Yada dernekler sokak sokak gezerek bakımlarını sağlamalı en azından aç kalmasınlar..

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Bu konuya bende yürekten katılıyorum..

Bir zaman önce aşırı hayvansever ama insanlardan nefret eden bir hanımın evinin önünden yürüyüş için geçerken kapının önünde kendisi ve köpekleri sanırım besliyordu.
Hayvan yanıma gelip havlamaya başladı önemsemedim devam ederken saldırıp esortmanimin pacalarini yırttı kendinden geçmişti .
Kadın müdahale edeceğine eğer bir fiske vur dünyayı başına yıkarım diyince bende flim koptu tabi pişman oldu kadın...

Hayvan sevgisi ayrı bir şey dengeyi gözetip duruma müdahale ayrı bir şey..

Kesin bir çözüm bulunması lazım...

Uz@Y

Uz@Y
Sokak köpekleri her yerde sıkıntı sorun olmaya başladı özellikle son bir yıldır hangi sokağa hangi alış veriş merkezine giderseniz gidin karşınıza çıkıyorlar. Geçenler de haberlerde gösterdi bir büyük marketin akşam kapanma saatlerine yakın iki bayan Magazayi kapatmak için hazırlık yaparken 7 8 tane köpek mağaza girdiler etrafdaki insanlar ve esnaf in müdahalesi ile uzaklaştırıldılar.
Barınaklar biz yetişemiyoruz diyorlar olayı üstlerinden atıyorlar yine yakın tarihde bir barınak akşam saatlerinde köpekleri mezarlık etrafına bırakırken görüntülendi mezarlık güvenlik görevlisi tarafından yaşamaya hakları yok demiyorum kimseninde böyle bir düşünce içinde olacağını sanmıyorum ama en büyük görev barınaklara düşüyor gerçek anlamda el atılsa barınaklara terlenip toparlansa şehrin dışında büyük barınaklar yapılsa ve bunlara yemek mama temin edilse sokaklarda olan onlarca köpek sokaklardan toplansa inanıyorum ki problemin yarısını çözecekler.
Sahiplenme olayida aynı hayvani sahipleniyorlar bir kaç hafta bir kaç ay sonra bakıyorlar olmuyor aldığı barınağa vermek yerine sokağa bırakıyor sokak daki çoğu köpek bu sekilde zaten alan bakmıyor atıyor sokağa madem bakimiyacaksin alma yada gerçekten almak istiyorsan bakmaya yerin yoksa alma onun yerine barınaklara mama yardımı yap .

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar